Zmarnowana okazja

0

Rzadko się zdarza, by zapowiadana konferencja prasowa nie miała wstępnego tematu. Dobrym zwyczajem, a raczej standardem jest przygotowanie tematu jak i materiałów będących tematem tej konferencji.

W tym przypadku liczyłem, że hasło IPN (Instytut Pamięci Narodowej) szczególnie w atmosferze skandalu, jaki wybuchł w Polsce, i nie tylko, po ekspresowym przyjęciu przez Sejm i Senat RP nowelizacji ustawy o IPN wystarczy za temat zapowiadanej konferencji, tym bardziej że skład delegacji IPN: Jan Baster – zastępca prezesa IPN, Adam Siwek – dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa oraz Agnieszka Jędrzak – kierownik Samodzielnej Sekcji Kontaktów Międzynarodowych w Biurze Prezesa IPN – zapowiadał niemałe emocje.

Tymczasem okazało się, że delegacja, która w dniach 14 i 15 lutego przebywała w Kanadzie na zaproszenie ambasadora RP w Kanadzie Andrzeja Kurnickiego, uczestniczyła w spotkaniach tematycznych z organizacjami zaangażowanymi w projekt budowy pomnika Ofiar Komunizmu w Ottawie. Ale niestety goście z IPN ten temat potraktowali bardzo zdawkowo użalając się głównie na to, że cała ich wizyta została zdominowana przez temat nowelizacji ustawy o IPN, a szczególnie kontroweresji z tą nowelizacją związanych.Tylko że na temat nowelizacji goście z IPN również nie chcieili się wypowiadać twierdząc, że skoro nie mieli i nie mają żadnego wpływu na prace legislacyjne, to tym bardziej nie mogą zabierać na ten temat głosu. Ale pytani, powielali oficjalną narrację PiS-owskiej propagandy o nieumiejętności czytania przepisów i niezrozumienia intencji ustawodawcy.

A szkoda, bo gdyby goście z IPN poważnie nas potraktowali, to dowiedzielibyśmy się nieco więcej na temat ich rozmów z organizacjami zaangażowanymi w projekt budowy pomnika Ofiar Komunizmu w Ottawie. A to czego się dowiedziałem niejako na marginiesie brzmi co najmniej niepokojąco. Otóż delegacja IPN po spotkaniach w sprawie projektu budowy pomnika Ofiar Komunizmu w Ottawie zamierza teraz prześledzić jakimi treściami pomnik będzie wypełniony i solidnie przebadać czy aby jakieś treści nie są w konflikcie z polską racją stanu. A co będzie jeżeli takich treści się dopatrzą? Wszak pomnik to pomysł przedstawicieli kilkunastu żyjących w Kanadzie diaspor, m.in. z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a z niektórymi nie zawsze nam było po drodze. I co wtedy – z Kanadą też Polska popsuje stosunki stawiając weto wobec projektu budowy pomnika? Może właśnie dlatego główny powód wizyty delegacji IPN w Kanadzie nie był w ogóle zgłębiany. A szkoda, bo może była okazja dowiedzieć się z pierwszej ręki jakie będą dalsze losy projektu budowy pomnika Ofiar Komunizmu w Ottawie.

O Pomniku Ofiar Komunizmu w “Gazecie”

Spotkanie z Polonią

Goście z IPN

Poleć:

O Autorze:

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.