Antonio Banderas: oceńcie Picassa sami

1

“Urodziłem się kilka bloków od miejsca, w którym urodził się Picasso” – wspomina Antonio Banderas, który w najnowszej produkcji National Geographic “Geniusz: Picasso” wciela się w postać słynnego malarza.

“Kiedy po raz pierwszy widziałem jego obrazy – coś, co od początku mnie fascynowało, kiedy miałem siedem, osiem lat – wciąż mnie zachwyca: to łatwość operowania różnymi stylami. Jest wielu doskonałych malarzy Henri Matisse, Georges Braque, Juan Gris, jednak żaden z nich nie posiadał zdolności posługiwania się tyloma stylami i to z wielkim powodzeniem” – przyznał w rozmowie z “The Guardian” Banderas.

10-odcinkowy serial “Geniusz: Picasso” ukazuje historię malarza, określanego geniuszem sztuki XX wieku. Niewielu artystów pozostawiło po sobie tak bogaty dorobek, jak Pablo Picasso. Był on jednym z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych artystów XX wieku, którego kariera trwała nieprzerwanie przez 80 lat. Szacuje się, że dorobek Picassa, który dożył 91. roku życia, obejmuje około 50 tysięcy prac. Jego porywczy temperament i niezwykła wena twórcza były nierozerwalnie związane z pełnym zawirowań życiem prywatnym – burzliwymi małżeństwami, licznymi romansami, zmieniającymi się sympatiami politycznymi i przelotnymi fascynacjami. Picasso nieustannie kreował siebie na nowo, wyznaczał nowe trendy w sztuce i przesuwał granice.

Buntownik – niewątpliwie na takich zasadach budował swój markowy dziś podpis, kochanek – jego życie prywatne było równie bogate, co dorobek artystyczny i… tyran. “Jego przemoc jest często bagatelizowana lub pośrednio usprawiedliwiona” – cytuje wypowiedź jednego z krytyków “The Guardian”. Sam Banderas przyznaje, że realizując obraz ukazujący czyjeś życie należy być uczciwym, ale również ostrożnym. Sam przygotowując się do roli Picassa rozmawiał m.in. z córką malarza. Maya Widmaier- Picasso opowiedziała o kochającym ojcu, którego słabością były kobiety, z natury był niewierny, gdy ulatywała jego fascynacja, porzucał je. Zatem uciekając od opiniowania i oceny, Banderas pozostawia widzom ocenę tego, kim i jaki był Picasso.

“Nie robimy laurki, nie gloryfikujemy Pabla Picassa. Odkrywamy wszystko to, co zdarzyło się w jego życiu. Zobaczycie wszystko. Okrucieństwo – czasami – jego zachowanie wobec kobiet” – zapewnia Banderas. Dodaje, że w tej serii pokazane są wszystkie oblicza “Midasa sztuki” – to od widza zależy ocena Picassa. J

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

1 Comment

 1. Marek Maciolowski on

  Nalezaloby by dodac ze byl ( Picasso ) tchorzem
  – kiedy jego koledzy malarze poszli ochotniczo na I Wojne on pozostal w Paryzu.
  Najwiekszy majatek zbil podczas II Wojny w Paryzu ochoczo sprzedajac swe dziela hitlerowcom.
  Po wojnie zachowal sie ponizej poziomu hanby – by promowac siebie skladal falszywe donosy na niewinnych ludzi oskarzajac ich o kolaboracje z Niemcami.
  Jego ” golombek pokoju ” namalowany na Kongres Pokoju odbywajacy sie w owczesnym stalinowskim Wroclawiu by faktycznie ” wrona” przebrana za golabka. Byl komunista.
  Czy byl wielkim malarzem ? Skoro pozostawil ponad 50,000 dziel a zyl 91 lat, to jakby zaczal ” tworzyc” zaraz piec minut po urodzeniu to wypada 1.5 dziela dziennie, swiatek piatek i niedziela.
  Okreslil bym Picassa jako manufakturzyste.
  Inaczej groszoroba. Nienawidzil kobiety – prosze sobie poogladac jak je malowal. Nie sa to fantazmy milosc i szacunku.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.