Co się dzieje? Szybkie newsy – piątek, 13 kwietnia

0

 Imieniny obchodzą: Ida, Justyna, Hermenegilda oraz Przemysław.

  • 135 lat temu profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski, jako pierwsi na świecie dokonali skroplenia azotu.
  • 109 lat temu we Lwowie urodził się Stanisław Ulam, matematyk, absolwent Politechniki Lwowskiej; od 1936 r. w USA; wykładowca m.in. Uniwersytetu Harvarda, profesor Uniwersytetu Wisconsin w Madison; od 1943 r. pracował w ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, współtwórca pierwszej amerykańskiej bomby wodorowej. Zmarł 13 maja 1984.
  • 76 lat temu w Warszawie urodził się Waldemar Marszałek, zawodnik sportów motorowodnych, wielokrotny mistrz świata i Europy.
  • 61 lat temu Kościołowi Mariackiemu w Krakowie, po 10-letniej konserwacji, przekazano rewindykowany z Niemiec ołtarz Wita Stwosza.
  • 46 lat temu w Krakowie zmarł Feliks Młynarski, ekonomista, współtwórca Banku Polskiego SA; w czasie II wojny światowej, za zgodą rządu RP na uchodźstwie, pełnił funkcję prezesa Banku Emisyjnego w Krakowie, emitującego pieniądze dla Generalnego Gubernatorstwa, tzw. młynarki.
  • 32 lata temu Jan Paweł II jako pierwszy papież odwiedził synagogę; w rzymskiej Synagodze Większej spotkał się z Naczelnym Rabinem Rzymu Elio Toaffem.
  • 28 lat temu Związek Sowiecki przyznał się do Zbrodni Katyńskiej; w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD.
  • 28 lat temu prezydent ZSRS Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu kopie archiwalnych dokumentów z listami polskich jeńców wysłanych w kwietniu i maju 1940 r. z obozu w Kozielsku do Smoleńska i z obozu w Ostaszkowie do Kalinina (obecny Twer), a także wykaz akt ewidencyjnych jeńców wojennych, których wywieziono z obozu NKWD w Starobielsku; prezydent ZSRS oficjalnie zlecił wyjaśnić sprawę katyńską.
  • 11 lat temu w Konstancinie zmarł Andrzej Kurylewicz, kompozytor, pianista, trębacz, puzonista, dyrygent, jeden z pionierów muzyki jazzowej w Polsce.

W Polsce

Dziś w ostatnim dniu posiedzenia Sejm zadecyduje w bloku głosowań m.in. o rządowym projekcie noweli Kodeksu cywilnego przewidującym skrócenie podstawowego terminu przedawnienia roszczenia z 10 do 6 lat. W przypadku roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz dotyczących świadczeń okresowych, np. czynszu najmu i dzierżawy, wynosiłby on jednak, tak jak dotychczas, trzy lata.

Posłowie będą też głosować nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych.

Izba zadecyduje również o projekcie noweli ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Jego celem jest przeniesienie zadań związanych z kartografią, geodezją oraz infrastrukturą informacji przestrzennej w kompetencje Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Sejm zagłosuje też nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, który dotyczy m.in. przejęcia przez ministra zdrowia zadań w zakresie utrzymania i obsługi technicznej Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Posłowie mają przyjąć też przez aklamację – przedstawiony przez Prezydium Sejmu – projekt uchwały w 75. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim.

Izba wysłucha też informacji o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2017 r. w czasie przewodnictwa Estonii w Radzie UE.

# # #

Dziś w Sejmie odbędzie się kolejne posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. reparacji, któremu przewodniczy Arkadiusz Mularczyk (PiS). Podczas posiedzenie zostanie przedstawiona wysokość szacunkowych strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej w zakresie dóbr kultury i dzieł sztuki.

Mularczyk powiedział w czwartek PAP, że celem piątkowego posiedzenia jest “pokazanie skali zniszczeń w zakresie dóbr kultury” poniesionych przez Polskę w latach 1939-1945. Dodał, że zgromadzone do tej pory dane na ten temat to “olbrzymia wiedza”, którą parlamentarny zespół stara się “w pewien sposób usystematyzować”.

Podkreślił też, że “dobra kultury” to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące m.in. obrazy, książki, rzeźby oraz “wszelkie zabytki i muzealia”.

Podczas dotychczasowych posiedzeń Zespołu zaprezentowano m.in. wysokość szacunkowych strat materialnych i osobowych poniesionych przez Polskę w czasie wojny, a także wysokość indywidualnych odszkodowań należnych Polakom poszkodowanym w tym czasie. Podczas posiedzeń mówiono też o dotychczasowych raportach i publikacjach, jakie powstały na ten temat.

Na początku marca Mularczyk informował, że prace parlamentarnego zespołu ds. reparacji zakończą się opracowaniem raportu o stratach poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej oraz wypracowaniem rekomendacji nt. działań politycznych i prawnych ws. uzyskania przez Polskę odszkodowań z tego tytułu.

# # #

Dziś Senat będzie kontynuował przerwane w środę obrady; prawdopodobnie zajmie się pakietem ustaw sądowych, które zostały w czwartek wieczorem przyjęte przez Sejm. Senat ma rozpatrzyć nowelizację ustawy dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego autorstwa PiS; przewiduje ona ogłoszenie trzech niepublikowanych “rozstrzygnięć” TK w ciągu siedmiu dni od wejścia w życie przepisów.

Sejm uchwalił w czwartek także nowelizację ustaw: o ustroju sądów powszechnych, SN i o KRS autorstwa PiS. Zmiany zakładają m.in., że pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady może zwołać najstarszy wiekiem członek KRS będący sędzią lub sędzią w stanie spoczynku. Ponadto posłowie znowelizowali ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS, która zakłada wprowadzenie osobnego budżetu Izby Dyscyplinarnej SN. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział w środę, że izba zajmie się tymi ustawami, o ile do piątku zostaną one przegłosowane przez Sejm.

W Senacie zostaną przeprowadzone głosowania nad punktami, które już zostały rozpatrzone.

# # #

W piątek odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w 78. rocznicę zbrodni katyńskiej. Mają one charakter państwowy. Święto zostało ustanowione 14 listopada 2007 r. poprzez Sejm RP w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

O godz. 8 premier Mateusz Morawiecki złoży kwiaty i zapali znicze pod tablicami w Epitafium Katyńskim.

O godz. 11 prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie. Odbędą się również uroczysta msza święta na placu Apelowym Muzeum Katyńskiego z planowanym udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

O godzinie 14 odbędzie się spotkanie pt. “Zbrodnia Katyńska – co pamiętamy?”, organizowane przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Muzeum Katyńskie. Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu “Sztafeta” oraz prezentacja raportu “Pamięć o Zbrodni Katyńskiej w Polsce”, przygotowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Zaplanowano także debatę ekspercką z udziałem m.in. zastępcy dyr. Biura Edukacji Narodowej IPN dr Waldemara Brendy, dyr. Narodowego Centrum Kultury dr Rafała Wiśniewskiego i dyr. Muzeum Wojska Polskiego Adama Buławy.

Informację o odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów polskich oficerów podało 11 kwietnia 1943 r. radio niemieckie. Dwa dni później – 13 kwietnia – w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie odbyła się konferencja prasowa poświęcona mogiłom odnalezionym przez Niemców.

W 1945 r. w trakcie procesu zbrodniarzy nazistowskich w Norymberdze Sowieci wprowadzili do aktu oskarżenia zarzut odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Trybunał norymberski w wydanym w 1946 r. wyroku pominął jednak sprawę zamordowania polskich oficerów z powodu braku dowodów. Przez całe lata propaganda sowiecka i peerelowska twierdziły, że sprawcami zbrodni katyńskiej byli Niemcy.

Związek Sowiecki do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 r. Wówczas to w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Jako winnych wskazano wówczas komisarza NKWD Ławrientija Berię i jego zastępcę Wsiewołoda Mierkułowa. Strona sowiecka wyraziła głębokie ubolewanie w związku z tragedią katyńską, nazywając ją “jedną z cięższych zbrodni stalinizmu”.

Na świecie

DAMASZEK, WASZYNGTON, MOSKWA, NOWY JORK – Trwa kryzys wokół Syrii w związku z atakiem chemicznym na rebeliancką enklawę w podstołecznej Wschodniej Gucie z 7 kwietnia. Zachód oskarża o przeprowadzenie ataku reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Szef Pentagonu Jim Mattis powiedział, że USA chcą uniknąć podsycania konfliktu w Syrii, który może “wymknąć się spod kontroli” i nie chcą licznych ofiar cywilnych. Przyznał, że decyzja o ataku na Syrię nie została jeszcze podjęta. Rosja zażądała zwołania kolejnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Do Syrii udają się inspektorzy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), którzy mają przystąpić do pracy w najbliższą sobotę.

BERLIN – Rozmowy kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem; wypowiedzi dla prasy około godz. 12.

RZYM – Trwają konsultacje w sprawie powołania nowego rządu Włoch po wyborach z 4 marca. Prezydent Sergio Mattarella spotka się z byłym szefem państwa Giorgio Napolitano i przewodniczącymi obu izb parlamentu: Senatu – Elisabettą Alberti Casellati i Izby Deputowanych – Roberto Fico.

MOSKWA – Wizyta ministra spraw zagranicznych Holandii Stefa Bloka; o godz. 11 czasu polskiego wspólna konferencja prasowa z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

TOKIO – Sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angel Gurria przedstawi na konferencji prasowej sytuację w światowej gospodarce; początek godz. 3.30 w Polsce.

PARYŻ – We Francji trzeci już kilkudniowy strajk kolejarzy, który potrwać ma do porannych godzin w niedzielę. Przewiduje się, że zrealizowana zostanie jedna trzecia połączeń obsługiwanych przez pociągi dużej prędkości TGV oraz przez składy regionalne. W kursach międzynarodowych mają występować tylko niewielkie utrudnienia. Państwowe koleje SNCF przewidują, że strajkować będzie ok. 38 proc. pracowników, w stosunku do 48 proc., którzy wzięli udział w pierwszym strajku. Pracownicy kolei wyrażają sprzeciw wobec reform, które przewidują m.in. otwarcie tego sektora dla konkurencji i odebranie w przyszłości kolejarzom specjalnego statusu.

LIMA – Szczyt Ameryk z udziałem m.in. wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a; do soboty.

KIJÓW – Ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło wraz z przedstawicielami polskiej społeczności w tym kraju złoży kwiaty na grobach Polaków pochowanych na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni. Jest to, obok charkowskich Piatichatek, jeden z dwóch cmentarzy katyńskich znajdujących się na terytorium Ukrainy. W Bykowni spoczywa około 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej zamordowanych z rozkazu Józefa Stalina.

PRAGA – Prezentacja planów czeskiego Episkopatu dotyczących m.in. sprowadzenia z Watykanu szczątków kardynała Josefa Berana, długoletniego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau i komunizmu w Czechosłowacji. 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.