Co się dzieje? Szybkie newsy – poniedziałek, 16 kwietnia

0

 Imieniny obchodzą: Bernadetta, Benedykt, Julia i Renata.

  • 96 lat temu w Rapallo podpisany został sowiecko-niemiecki układ dotyczący nawiązania stosunków dyplomatycznych, rezygnacji z wszelkich roszczeń finansowych z okresu wojny i czasów powojennych oraz równouprawnienia w stosunkach gospodarczych.
  • 91 lat temu Polskie Radio po raz pierwszy transmitowało odegranie hejnału z wieży Mariackiej w Krakowie.
  • 73 lata temu Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę na Berlin.
  • 71 lat temu wykonano wyrok śmierci na byłym komendancie KL Auschwitz-Birkenau Rudolfie Hoessie; został on powieszony na terenie obozu, obok budynku komendantury, w której urzędował.
  • 70 lat temu, w celu koordynacji funkcjonowania planu Marshalla, powstała Organizacja Europejskiej Współpracy Gospodarczej (OEEC).
  • 66 lat temu Sąd Wojewódzki w Warszawie skazał na karę śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa “Nila”, organizatora i szefa Kedywu Komendy Głównej AK, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.
  • 45 lata temu samolot Ił 62 “Mikołaj Kopernik” odbył pierwszy w historii Polskich Linii Lotniczych “LOT” rejs transoceaniczny do Nowego Jorku.
  • 27 lat temu miała miejsce inauguracja działalności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
  • 15 lat temu w Atenach podpisano traktat ateński – dotyczący wejścia do UE dziesięciu nowych państw, w tym Polski.

W Polsce

Prezydent RP Andrzej Duda złoży dziś po południu wizytę w Wielkopolsce. Prezydent odwiedzi Szamotuły, gdzie złoży kwiaty pod pomnikiem „Powstańcom Wielkopolskim w 60-tą rocznicę Walki o Niepodległość Narodową”.

Następnie, na błoniach Zamku Górków, prezydent spotka się z mieszkańcami; tam także planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy. W programie wizyty znajdzie się również spotkanie z władzami samorządowymi.

# # #

Premier Mateusz Morawiecki weźmie dziś udział w Warszawie w prezentacji wyników “Ankiety Konstytucyjnej 2017”. Podsumowanie ankiety przedstawi Prawo i Sprawiedliwość. Z prośbą o zorganizowanie ankiety – jak poinformowało PAP źródło zbliżone do kierownictwa partii – politycy PiS zwrócili się dwa lata temu do profesorów, konstytucjonalistów.

Według nieoficjalnych informacji PAP w podsumowaniu ankiety znajdą się propozycje ewentualnych zmian w konstytucji, autorstwa zaproszonych do współpracy ekspertów.

# # #

Dziś Senat od godz. 10 będzie kontynuował – przerwane w piątek – prace nad pakietem ustaw sądowych, które zostały w czwartek wieczorem przyjęte przez Sejm. W pierwszej kolejności izba ma dokończyć rozpatrywanie nowelizacji ustawy dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego autorstwa PiS, która przewiduje ogłoszenie trzech niepublikowanych “rozstrzygnięć” TK w ciągu siedmiu dni od wejścia w życie przepisów.

Zgodnie z harmonogramem obrad Senatu, senatorowie zajmą się też nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowe przepisy zakładają m.in. wprowadzenie osobnego budżetu Izby Dyscyplinarnej SN. Ponadto nowela reguluje też kwestie przejściowe i związane z reformą SN.

Izba wyższa ma rozpatrzyć też nowelizację trzech ustaw: o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zmiany zakładają m.in., że pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady może zwołać najstarszy wiekiem członek KRS będący sędzią lub sędzią w stanie spoczynku. Nowela wprowadza też dwustopniową procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. Według uchwalonych przepisów, minister sprawiedliwości najpierw zasięga opinii kolegium sądu, a jeżeli ta jest negatywna – zwraca się do KRS.

# # #

Minister obrony Mariusz Błaszczak spotka się dziś w Warszawie z delegacją USA pod przewodnictwem gubernatora stanu Illinois Bruce’a Raunera. Tematem rozmów będzie m. in. zacieśnienie współpracy z Gwardią Narodową tego stanu, która od lat jest partnerem polskich Wojsk Lądowych, a jej żołnierze współdziałali z Polakami w Afganistanie.

W południe gubernatora przyjmie w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda.

# # #

Dziś w Szczecinie zbierze się na wyjazdowym posiedzeniu Zarząd Krajowy i zarząd zachodniopomorskiej PO, a także prezydium klubu parlamentarnego Platformy. Tematem spotkania ma być sprawa zarzutów dla sekretarza generalnego PO, posła Stanisława Gawłowskiego, który – decyzją sądu – został w niedzielę aresztowany na trzy miesiące.

Nadzwyczajne spotkanie Zarządu Krajowego PO zaplanowano na godz. 10.30. “Podejmiemy działania związane z nieuzasadnionym aresztowaniem sekretarza generalnego największej partii opozycyjnej w Polsce” – zapowiedział w niedzielę szef PO Grzegorz Schetyna.

# # #

Dziś komisja weryfikacyjna przeprowadzi rozprawę dot. reprywatyzacji kamienicy przy ul. Dahlbergha 5 na warszawskiej Woli; w grudniu 2006 r. prezydent m.st. Warszawy podjął decyzję o ustanowieniu użytkowania wieczystego na okres 99 lat na rzecz dwójki nowych właścicieli. Miasto zachowało 4/12 udziału w tej nieruchomości.

Na rozprawę jako świadkowie wezwani zostali lokatorzy; zarządca nieruchomości Hubert Massalski; były burmistrz dzielnicy Wola Marek Andruk; referenci sprawy – Krystyna Pajuk i Jerzy Pałysa. W charakterze stron wezwani zostali m.in. Marek M.; m.st. Warszawa; Skarb Państwa reprezentowany przez Prezydenta m.st. Warszawy.

Wiceszef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta zarzucił stołecznemu ratuszowi brak reakcji na dramatyczną sytuację lokatorów po reprywatyzacji, którym podnoszono czynsze, grożono eksmisją. Według Kalety w czerwcu 2007 r. ówczesny burmistrz dzielnicy Wola, członek PO Marek Andruk spotkał się “ze znanym kolekcjonerem kamienic” Markiem M., który oświadczył, że celem jego aktywności jest to, żeby podnosić mieszkańcom czynsze aż wpadną w spiralę zadłużenia, a następnie doprowadzić do ich eksmisji. Jak mówił Kaleta, “w 2007 r. PO zarządzająca Warszawą miała pełną świadomość, jakie działania zamierza podejmować Marek M. w kamienicach, które przejął on w procesie reprywatyzacji”.

Stołeczny ratusz przekazał PAP, że urząd dzielnicy Wola wielokrotnie wyrażał wobec zarządcy nieruchomości zastrzeżenia w związku ze złym stanem technicznym budynku przy ul. Dahlbergha 5 i sposobem jego zarządzania oraz miał wzywać do podjęcia działań naprawczych i remontowych. Ale współwłaściciele nie wyrażali chęci współpracy – twierdzi ratusz.

Następnie – jak podaje miasto – władze Woli podjęły kroki zmierzające do rozwiązania umowy z obecnym zarządcą, a w marcu 2017 r. m.st. Warszawa wystąpiło z wnioskiem do sądu o ustanowienie zarządcy przymusowego. Pierwsza rozprawa zaplanowana jest na czerwiec br. – poinformował stołeczny ratusz.

# # #

Dziś przed komisją śledczą ds. Amber Gold zeznawać będą dwaj kolejni świadkowie – były oraz obecny funkcjonariusz ABW.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. Firma ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej Amber Gold oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

# # #

Ponad 600 osób ma wziąć udział w rozpoczynającym się dziś w Gdańsku 6. Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym. Wśród uczestników są prezesi największych firm energetycznych, ciepłowniczych, chemicznych i gazowych oraz przedstawiciele rządu. Wystąpienie inauguracyjne ma mieć minister energii, Krzysztof Tchórzewski.

Tematem przewodnim dwudniowego spotkania jest: Energetyka dla gospodarki – gospodarka dla energetyki. W sesji plenarnej „Polska polityka energetyczna – priorytety unijne vs polskie cele strategiczne ma wziąć udział trzech ministrów: energii – Krzysztof Tchórzewski, inwestycji i rozwoju – Jerzy Kwieciński oraz środowiska, Henryk Kowalczyk. Wśród uczestników są także ambasadorowie Szwecji, Finlandii i Danii w Polsce.

Prezes Europejskiego Centrum Biznesu z Lublina, organizującego szczyt, Krzysztof Karaś w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że goście z zagranicy, z krajów basenu morza Bałtyckiego, w tym roku po raz pierwszy będą uczestniczyć w debatach Szczytu. Ocenia, że w tej chwili „współpraca i idea energetyki przez morze Bałtyckie jest kluczowa”. Jako przykłady takich przedsięwzięć podał planowane gazociągi: Nord stream i Baltic Pipe.

Uczestnicy konferencji dyskutować będą też m.in. na temat reorganizacji polskiego rynku energii, morskiej energetyki wiatrowej i przemysłu energetyki morskiej, na temat elektromobilności i odnawialnych źródeł energii.

Na świecie

NOWY JORK – Rada Bezpieczeństwa ONZ ma zająć się przedłożonym przez USA, Francję i Wielką Brytanię projektem rezolucji potępiającej użycie broni chemicznej w Syrii oraz postulującej utworzenie niezależnego mechanizmu badania takich incydentów. Władze Rosji, sojuszniczki reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada, zapowiedziały już, że będą nadzwyczaj krytycznie podchodzić do tego projektu. W sobotę nad ranem siły amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie przez reżim Asada broni chemicznej podczas ataku z 7 kwietnia w mieście Duma; zginęło wówczas ponad 60 osób.

LUKSEMBURG – Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE; z Polski szef MSZ Jacek Czaputowicz. Dyskusja ministrów będzie dotyczyła m.in. Syrii w świetle ostatnich wydarzeń w tym kraju. Społeczność międzynarodowa oskarża reżim prezydenta Baszara el-Asada o użycie kolejny raz broni chemicznej. Szefowie dyplomacji krajów UE mają też rozmawiać o relacjach z Rosją w miesiąc po wyborach prezydenckich, w których kolejną kadencję zapewnił sobie Władimir Putin. UE wsparła Wielką Brytanię, która oskarża Rosję o próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego i współpracownika wywiadu brytyjskiego Siergieja Skripala.

WASZYNGTON – Minister finansów USA Steven Mnuchin ma ogłosić nowe amerykańskie sankcje wobec Federacji Rosyjskiej za wspieranie reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Według ambasador USA przy ONZ Nikki Haley sankcje dotkną bezpośrednio wszystkie rodzaje firm, które miały coś wspólnego ze sprzętem wykorzystanym do użycia broni chemicznej przez syryjski reżim.

LONDYN, PARYŻ – W parlamentach Wielkiej Brytanii i Francji mają odbyć się debaty na temat Syrii po sobotnich nalotach sił zbrojnych tych państw oraz USA na obiekty wojskowe reżimu Baszara el-Asada.

ANKARA – Wizyta w Turcji sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga; o godz. 12.30 czasu polskiego wspólna konferencja prasowa z szefem tureckiego MSZ Mevlutem Cavusoglu.

LUKSEMBURG – Spotkanie unijnych ministrów rolnictwa, podczas którego Komisja Europejska zaprezentuje projekt dyrektywy w sprawie walki z nieuczciwymi praktykami handlowymi w łańcuchu dostaw żywności. Propozycje mają wesprzeć rolników wobec sieci handlowych.

STRASBURG – W Parlamencie Europejskim debata nad propozycjami nowych przepisów, które zakładają, że w 2030 roku emisje CO2 pochodzące z transportu, rolnictwa, budynków i odpadów muszą zostać zmniejszone o 30 procent, a lasy wycinane w UE trzeba będzie zastąpić odpowiednią liczbą nowych drzew. Cele przyjęte w UE mają zostać przełożone na wiążące cele krajowe dla sektorów nieobjętych unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji, tzn. rolnictwa, transportu, budownictwa oraz gospodarki odpadami, które łącznie odpowiadają za około 60 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE. Ograniczenia te przyczynią się do realizacji wspólnego zobowiązania UE wynikającego z porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatu: osiągnięcia 40 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych we wszystkich sektorach w porównaniu do ich poziomu z 1990 roku.

TOKIO – Ciąg dalszy wizyty ministra spraw zagranicznych Chin Wanga Yi w Japonii; w programie m.in. rozmowy z premierem Shinzo Abe.

KIJÓW – Projekcja filmu Andrzeja Wolfa „Historia Ireny Sendlerowej” organizowana przez Instytut Polski z udziałem córki bohaterki, Janiny Zgrzembskiej. Rok 2018 jest obchodzony jako Rok Ireny Sendlerowej.

WATYKAN – Emerytowany papież Benedykt XVI kończy 91 lat. Od ustąpienia z urzędu przed pięcioma laty mieszka on w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich. Swoje urodziny Benedykt XVI spędzi z bratem, księdzem Georgiem Ratzingerem. 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.