Dalsza pomoc dla seniorów

0

Minister ds. seniorów Dipika Damerla ogłosiła w tym tygodniu kolejne inwestycje prowincji na rzecz pomocy osobom starszym. Tym razem mowa jest o stworzeniu w całej prowincji 40 nowych ośrodków przeznaczonych dla seniorów, tzw. Senior Active Life Centres.

Przemawiając na spotkaniu w Villa Polonia w Brampton, minister Damerla poinformowała, że dodatkowe fundusze przeznaczone zostaną na programy dla seniorów w Brampton w Villa Polonia, Chris Gibson Recreation Centre i South Fletcher Sportplex.

W chwili obecnej rząd Ontario wspiera programy w ponad 300 tego typu ośrodkach w całej prowincji, które oferują różnego rodzaju zajęcia dla osób starszych, od gimnastyki i różnego rodzaju zajęć fizycznych przez kluby muzyczne, warsztaty np. zajmujące się montażem materiałów video, kursy gotowania i różnego rodzaju spotkania towarzyskie.

Ontario w chwili obecnej przeznacza około 14,2 mln dol. rocznie na wspomaganie tej sieci ośrodków, które służą ponad 100 tys. seniorów co roku.

W chwili obecnej osoby starsze stanowią najszybciej rosnący segment populacji Ontario, zaś ostatnie dane wskazują, że Ontario ma więcej osób w wieku ponad 65 lat niż dzieci poniżej lat 15. Poza 40 nowymi ośrodkami dla seniorów, co zostało właśnie ogłoszone w planie, jest dofinansowanie kolejnych pięciu w najbliższej przyszłości.

Nowa ustawa, która weszła w życie 1 października 2017 roku, daje tym ośrodkom możliwość dosyć swobodnego używania i przeznaczania środków finansowych w zgodzie z potrzebami danej placówki i korzystających z niej osób starszych.

W ontaryjskim budżecie 2018 jest szereg punktów dotyczących seniorów i ich rodzin, m.in.:

• bezpłatne leki na receptę dla osób w wieku ponad 65 lat poprzez rozszerzenie programu OHIP+ od 1 sierpnia 2019 seniorzy nie będą musieli płacić przy otrzymywaniu leków;

• stworzenie nowego Seniors Healthy Home Program. Od 2019 roku domy, w których mieszkają seniorzy, będą otrzymywały zwrot do 750 dol. rocznie jeżeli głową rodziny jest osoba w wieku powyżej 75 lat, aby ułatwić osobom starszym niezależne życie;

• stworzenie nowego Ontario Drug and Dental Program, który zapewni zwrot 80 proc. kosztów (maksymalnie 400 dla osoby samotnej i 600 dla pary) za usługi stomatologiczne.

Wywiad “Gazety” z minister Dipiką Damerlą

Odwiedziny w jendym z wielu domów seniora

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.