„Iwona, Księżniczka Burgunda“ Witolda Gombrowicza – jak dziś odnalazłaby się na „targowisku próżności”

0

Magdalena Marszałkowska nie boi się klasyki. I to jakiej, Gombrowicza! Wspólnie z wiedeńską Grupą Teatralną XYZ postanowiła tym razem wziąć się za bary, a może za modne marynary i płaszcze czyli rozprawić się z tekstem polskiego klasyka, który znaczną część swojego życia spędził, podobnie jak wiedeński zespół, na emigracji. Magdalena Marszałkowska pochodzi z Krakowa, mieszkała w Kędzierzynie-Koźlu. Od kilkunastu lat mieszka w Wiedniu.

Witold Gombrowicz napisał Iwonę w 1935 roku, jednak ponadczasowa, giętka treść utworu pozwalała na przestrzeni dziesięcioleci na różnorakie sceniczne interpretacje. Reżyserka, sama twórczyni tekstów dla teatrów, zajmie się w swojej inscenizacji tematem mediów społecznościowych i ich wpływu na nasze postrzeganie rzeczywistości. Wszechobecna presja pięknego ciała i poczucie wartości kształtowane przez ilość „lajków” pod zdjęciem to nasza codzienność. Kto nie ma Facebooka, ten właściwie nie istnieje. Media społeczościowe z założenia miały być drogą do wolności słowa i utrzymywania kontaktów z przyjaciółmi. Doszło do tego, że stały się naszym alternatywnym życiem, a furorę robią poradniki o tym, jak zrobić idealne „selfie”.

Drobne informacje o estetycznej stronie przedstawienia, którymi twórcy się dzielą, są intrygujące: projekty kostiumów, iście designerskie modowe cacka podnoszą poziom ciekawości.

Beata Dżon Ozimek

 Synopsis:

Członkowie dworu królewskiego księstwa Burgundii żyją na wybiegu modowym. Nieustannie mizdrzą się do swoich telefonów. Gdy na tym targowisku próżności pojawia się Iwona, jej „inność“ staje się prowokacją wobec powierzchownego życia jakie prowadzi dwór. Obecność Iwony sprawia, że na jaw zaczynają wychodzić brudne tajemnice i każdy pokazuje swą prawdziwą twarz. System zaczyna chwiać się w posadach, zatem Iwona musi umrzeć.

Sztuka będzie grana w języku niemieckim, bez polskich podpisów. W ten sposób wprowadzają Gombrowicza i naszą kulturę pod austriackie czy też niemieckojęzyczne strzechy. Brawo.

„Iwona” pojawi się w Wiedniu, Das OFF-Theater (WHITE BOX), Kirchengasse 41 http://www.off-theater.at/

Premiera 09.05.18, godzina 20:00, kolejne przedstawienia 10.-13.05.18, zawsze o 20:00

Rezerwacja biletów: xyz.verein@gmail.com oraz pod numerami 0660 7101887 i 0650 7379851

Reżyseria/Scenografia: Magdalena Marszałkowska

Kostiumy: Laura Filip/Barbara Lach-Filip

Oprawa muzyczna: Maciej Heller

Reżyseria światła: Bartek Kubiak

Grafika: Thomas Salamonski

Obsada: Chiara Hunski (Yvonne), Paul Felix Gruber (Prinz Philip), Marcin Marszałkowski (König Ignaz), Katarzyna Kuczer (Königin Margarethe),Wojciech Czarniak (Zyprian/Innozenz/Isa), Rafael Werluschnig (Cyryll), Anna K. Kolkowska (Erste Tante), Anna M. Huemer (Zweite Tante)

Poleć:

O Autorze:

Beata Dżon Ozimek

Publicystka, tłumaczka, autorka scenariuszy (TVP - Etniczne Klimaty 2008-2010), dokumentacji filmowych, asystent reżysera, rzecznik prasowy projektów offowych (np. film „Jan z drzewa”, "Marzenie"),organizatorka, moderatorka spotkań z artystami i myślicielami, jurorka międzynarodowych festiwali filmów niezależnych m.in. w Polsce, Kosowie, Austrii, Niemczech, Turcji. Korespondentka z Wiednia/Austrii dla Przeglądu, Angory; autorka Focusa Historii, GW, innych. Tłumaczka m.in. „Dziewczynki w zielonym sweterku” dla PWN, 2011, historii-kanwy filmu A. Holland, nominowanego do Oscara (2012) „W ciemności”.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.