Kanada marnuje mnóstwo żywności

0

Międzynarodowa grupa ekologiczna sugeruje, że konieczne jest poważne ograniczenie niesłychanie wysokiego marnotrawstwa żywności, do jakiego dochodzi w Kanadzie. Byłoby to znakomite z punktu widzenia biznesowego, ale także oczywiście ekologicznego.

Przedstawiciel Commission for Environmental Cooperation, agencji ekologicznej powołanej w ramach układu NAFTA, Kanada jest jednym z największych marnotrawców żywności na świecie, jak podaje niedawno opublikowany raport komisji. Od uprawy do podania żywności na stole marnuje się 396 kg żywności na głowę mieszkańca rocznie. Dla porównania liczby te wynoszą 415 kg w USA i 249 kg w Meksyku.

Mowa jest tu o przypadkach kiedy żywność się zepsuje albo zostaną uszkodzone opakowania zanim dotrze do ostatecznego celu.

Wiąże się to z ogromnym kosztem ekonomicznym około 30 mld dol. rocznie, a także ogromnym zanieczyszczeniem ok. 21 mln ton gazów cieplarnianych, głównie z wysypisk śmieci.

Oczywiście największe marnotrawstwo pochodzi od samych konsumentów każdy Kanadyjczyk przeciętnie wyrzuca około 170 kg żywności rocznie.

Ważne jest aby poprawić to jak się dostarcza żywność od producentów do placówek handlowych. Są też różne inne możliwości w postaci zmniejszenia porcji w restauracjach, czy niepodawanie chleba w restauracjach każdemu bez zamówienia. Sklepy mogłyby sprzedawać nieidealne produkty taniej, co już w wielu przypadkach rzeczywiście jest czynione. Konieczne jest opracowanie lepszych narzędzi i technik aby zmniejszyć marnotrawstwo jedzenia.

Innym problemem jest to, że wiele osób traktuje daty przydatności do spożycia niewłaściwie. Nie są to daty, po której produkt jest szkodliwy, lecz daty sugerujące najlepszą jakość danego produktu. Coraz więcej osób uświadamia sobie tę kwestię.

Raport komisji został przygotowany w związku z tym, że wszystkie trzy kraje podpisały zobowiązanie ONZ aby o połowę zmniejszyć marnotrawstwo żywności do 2030 roku.

Ogłoszenie federalnej strategii w tej kwestii jest spodziewana wiosną.

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.