Kolejne informacje (6) – co wiemy o policjancie? Zobacz scenę aresztowania

0

POPRZEDNIE UAKTUALNIENIA

“Nie jestem bohaterem”, mówi konstabl Ken Lam, który dokonał aresztowania sprawcy poniedziałkowej tragedii w Toronto. Nie może rozmawiać z dziennikarzami, ponieważ jest świadkiem w sprawie.

Jego zachowanie uznane zostało w Kanadzie i na świecie za bohaterskie. Lam nie użył broni, mimo że Alek Minassian miał w ręku przedmiot wyglądający na broń (jak się potem okazało, nie był to pistolet).

Idąc w kierunku sprawcy, policjant krzyczał do niego, żeby się poddał i położył się na chodniku. Minassian krzyczał, aby policjant go zastrzelił.

Policjant wyłączył jeszcze syrenę w wozie policyjnym, aby mieć lepszy kontakt głosowy z Minassianem.

Po kilku minuatach, Minassian rzucił trzymany w ręku przedmiot, ukląkł, a potem położył się na chodniku, po czym policjant skuł go kajdankami.

Jak podkreśla wielu specjalistów, w wielu miejscach na świecie sprawca zostałby zastrzelony.

Oto co wiemy o policjancie – są to w dużej mierze fakty przekazane przez zastępcę szefa policji Toronto Petera Yuena na środowej konferencji prasowej.

Konstabl Lam nie był wyznaczony do tej akcji. Jak to określił Yen “natknął się” na sprawcę i wkroczył do akcji.

Konstabl Lam ma 42 lata, jest żonaty i w policji służy od 7 lat. Zaczynał od służby w drogówce, ale przeniósł się do 32 Division, aby mieć więcej kontaktu z ludźmi.

Constabl Lam i jego szef Ken Lam

Jego rodzice imigrowal do Kanady z Hongkongu 40 lat temu. Lam był inżynierem przez 14 lat, ale uznał, że praca w policji jst lepszym sposobem odwdzięczenia się za to, co dała mu Kanada. Szczególnie interesuje sie młodzieżą i seniorami. Jest od lata bardzo aktywny społecznie i uważany jest w organizacji TPS (Toronto Police Services) East Asian Internal Support Network za mistrza w zbieraniu funduszy na cele charytatywne.

Akcja aresztowania Minassiana była dla Lama ciężkim przeżyciem – Yuen powiedział, że przeżył coś podobnego 30 lat temu i wie, że emocjonalne konsekwencje takiego doświadczenia są długotrwałe. Lam jest pod opieką specjalnej komórki w policji, która zapewania pomoc policjantom po traumatycznych przejściach. Jest to jeden z najlepszych programów tego rodzaju w Kanadzie.

W ocenie Yuena, Lam postąpił dokładnie tak jak policjanci są szkoleni, ale przyznał, że jego podwładny zachował się w sposób wyjątkowy i ponadprzeciętny.

Wszyscy policjanci przechodzą co roku przez trzydniowe rygorystyczne szkolenie, którego program jest uaktualniany na bieżąco. 

 

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.