Korekta cen nieruchomości

0

Jest odczuwalny spadek cen, zwłaszcza domów wolnostojących. Już teraz znana firma budowlana Mattamy ogłosiła, że sprzedaje domy wolnostojące, oczywiście o podobnej wielkości, za cenę niższą niż w ubiegłym roku. Dotyczy to nowej fazy budowy w okolicach Whitby. Otóż rok temu rynek nieruchomości był tak przegrzany, że były tak straszne tłumy po domy w centrach sprzedaży, że nie można było przejechać.

Kupowano wszystko, po cenach oczywiście zawyżonych. Natomiast teraz, po 12 miesiącach od tamtego czasu, takie same domy sprzedawane są po cenie niższej. Oczywiście kontrakty z deweloperem sporządzone są w ten sposób, że nie można się wycofać.

W zeszłym roku sprzedaż nowych domów wyglądała jak rodzaj loterii: dostawało się maila, oczywiście po uprzednim zarejestrowaniu, w celu przybycia do salonu sprzedaży, na określoną godzinę. Po dłuższym oczekiwaniu najczęściej trzeba było stawić się dnia następnego.

Oczywiście wielu klientów jest bardzo zawiedzionych: kupowali domy z myślą o zarobku, a tymczasem w tej samej okolicy obecnie, przy sprzedaży domów z 2-giej fazy budowy, ceny są niższe, a przecież spodziewali się sytuacji odwrotnej. Otóż obecne ceny są w granicach 6 do 8 procent niższe niż rok temu.

Sytuacja na rynku dyktuje poczynania oraz politykę cenową deweloperów: natychmiast podnoszą ceny gdy te idą w górę, natomiast teraz również dostosowują się do rynku, obniżając je.

Z drugiej jednak strony, koszty deweloperów ciągle rosną, mimo gorszej sytuacji rynku nieruchomości. Przecież materiały oraz wszelkie inne koszty idą ciągle w górę.

Natomiast wielu kupujących nowe domy nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ryzyko przenoszone jest z dewelopera na kupującego w momencie zawarcia kontraktu, a nie w momencie oddania domu do użytku.

Właśnie w okresie gdy ceny ciągle rosną, wszyscy kupujący wręcz się tym chwalą i są dumni, że kupili dom i są jego właścicielem, mimo że tam jeszcze nie mieszkają: a więc zrobili na pewno dobry interes, bo przecież jeszcze przed oddaniem domu do użytku jest on więcej wart niż za niego zapłacono.

Trzeba w tym momencie nadmienić, że podobne sytuacje zdarzały się w roku 2008, podczas kryzysu finansowego: czy taki przeżywamy obecnie? Jest też dobre pytanie dlaczego deweloper obniżył obecnie ceny: jest to sytuacja zupełnie nadzwyczajna, wymagająca zastanowienia, bo przecież jest to niezgodne zarówno ze zdrowym rozsądkiem, jak i praktyką biznesową.

Tymczasem istnieje obawa, że wielu nabywców domów nie będzie w stanie zamknąć transakcji, co może doprowadzić do sytuacji wręcz wyjątkowej. Otóż deweloperzy próbują rozwiązać sytuację sami oraz próbują ulżyć kupującym, ale tylko w sposób bardzo indywidualny, taki sam jak następowało kupno, bo przecież każdy kontrakt na kupno jest odrębny.

Otóż w okolicach Whitby zaproponowano kupującym aby dokonali dodatkowej wpłaty zadatku oraz obniżono ich cenę końcową o taką samą kwotę, jak ten dodatkowy zadatek. Jest to sytuacja wyjątkowa: w Oakville natomiast zapowiedziano indywidualne rozmowy z odbiorcami. Nie wydaje się jednak, że będą przyznawane jakieś specjalne ulgi, natomiast każda sytuacja będzie rozpatrywana odrębnie.

Deweloper przecież nie chce doprowadzić do sytuacji, kiedy kupujący nie będą w stanie zamknąć transakcji i odebrać wybudowanych domów. Jest pewien nacisk miejscowych polityków na deweloperów w celu doprowadzenia do sytuacji ugodowej oraz aby uniknąć takiej sytuacji.

Kupujący nie zamykając transakcji potrąciliby swoje zadatki, lecz domy te trzeba by sprzedawać ponownie, a deweloper chce tego uniknąć.

Czas pokaże jak sytuacja się rozwinie i jaki będzie to miało wpływ na rynek nieruchomości w tzw. Wielkiej Podkowie, czyli okolicach Toronto.

Wystawiających nieruchomości do sprzedaży zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości. Nasze porady oraz wycena jest bezpłatna. Kupujący, jak wiadomo, nie ponoszą żadnych kosztów! Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcję otrzymują Państwo bilet losujący.

Zajmujemy się również kwestią wynajmu nieruchomości. We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647-209-3511 lub email: house4usteam@ gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie glowy to nie jedna”.

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.