Odkryto odległą planetę podobną do Merkurego

0

Gorącą, metaliczną, wielkością podobną do Ziemi a gęstością do Merkurego planetę oddaloną o ponad 300 mln lat świetlnych, odkryli astronomowie. To znaczy, że podobne do Merkurego planety mogą występować częściej, niż zakładano. Ich badania mogą pomóc w zrozumieniu ewolucji Układu Słonecznego.

K2-229b to planeta, która jest o 20 proc. większa od Ziemi, ale waży od niej aż 2,5 razy więcej. Temperatura na jej dziennej stronie osiąga 2000 st. C. Taki obiekt, na łamach pisma “Nature Astronomy” opisała międzynarodowa grupa badaczy kierowana przez specjalistów z francuskiego Aix- Marseille Université.

Planeta znajduje się wyjątkowo blisko swojej macierzystej gwiazdy, bo w odległości tylko 0,012 AU, co oznacza trochę ponad jedną setną odległości Ziemi od Słońca. Gwiazda, którą okrąża zaledwie co 14 godzin, to tymczasem średniej wielkości tzw. karzeł typu K, położony w gwiazdozbiorze Panny.

Naukowcy wykryli planetę dzięki temu, że okresowo okrążając swoją gwiazdę regularnie przesłaniała ją, powodując pozorny spadek jej jasności. Aby dokładniej opisać znaleziony obiekt, badacze posłużyli się natomiast m.in. techniką zwaną spektroskopią dopplerowską. Pozwala ona określić ruch gwiazdy wywołany grawitacyjnym oddziaływaniem planety.

Duża gęstość planety może mieć kilka przyczyn. Według jednej z hipotez, jej atmosfera uległa erozji w wyniku silnego wiatru gwiazdowego i gwiezdnych wybuchów, które z niewielkiej odległości silnie działały na planetę. Inna możliwość jest taka, że K2-229b powstała w wyniku zderzenia dwóch gigantycznych ciał astronomicznych przed miliardami lat, podobnie jak Księżyc powstał, kiedy Ziemia zderzyła się z planetą wielkości Marsa.

Cechy planety nakazują skojarzyć ją z najbliższą Słońcu planetą naszego Układu – Merkurym, który nadal kryje wiele tajemnic. Jej odkrycie może więc potencjalnie przynieść nowe informacje na jego temat. “Merkury wyróżnia się na tle innych planet skalistych Układu Słonecznego, wykazując bardzo dużą zawartość żelaza, co sugeruje, że powstał w inny od nich sposób. Byliśmy zaskoczeni, widząc egzoplanetę o tak samo wysokiej gęstości, co pokazało, że podobne do Merkurego planety, być może, nie są tak rzadkie, jak sądziliśmy” – mówi uczestnik przedsięwzięcia dr David Armstrong z University of Warwick.

“Co ciekawe, K2-229b jest także najbardziej wewnętrzną planetą systemu co najmniej trzech planet, przy czym wszystkie znajdują się na orbitach dużo bliższych gwiazdy niż Merkury. Więcej tego rodzaju odkryć pozwoli nam rzucić więcej światła na sposób formowania się tych nietypowych planet, a także samego Merkurego” – kontynuuje astronom.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.