Prof. T. Gromada otrzymuje dyplom nominacyjny Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie

0

27 marca b.r., Ambasador R.P. w Stanach Zjednoczonych, prof. Piotr Wilczek wręczył profesorowi Tadeuszowi Gromadzie, nowemu wybranemu członkowi zagranicznemu (Wydziału II Historycznego-Filozoficznego ) Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, dyplom nominacyjny .
Uroczystość odbyła się na Uniwersytecie North Carolina w Chapel Hill, N.C. na spotkaniu z organizowanym przez. Honorowego Konsula R.P. w Raleigh, NC. dr. Alvina M. Fountaina.


Prof. Em. Tadeusz Gromada, urodzony w Passaic, N.J., syn górali Jana i Anieli z domu Pudzisz, jest historykiem dziejów najnowszych Europy środkowo-wschodniej i Polonii amerykańskiej, oraz działaczem społecznym. Aż do przejścia na emeryturę , wykładowca historii i studiów etnicznych/imiracyjnych na New Jersey City University. Od 1964 członek Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce, w latach 1971-90 jego sekretarz generalny, od roku 1991 dyrektor wykonawczy, a następnie, w latach 2008-2011, prezes. Wiceprzewodniczący i członek zarządu Fundacji Kościuszkowskiej w latach 1981-2009. Główne zainteresowanie badawcze: stosunki polsko-słowackie, polska polityka zagraniczna, dzieje polskiej emigracji i ludowa kultura podhalańska. Honorowy członek Zwązku Podhalan w Polsce i w Ameryce. Prof. Gromada jest założycielem i współredaktorem z siostrą Janiną Gromada Kedroń, kwartalnika “Tatrzański Orzeł/The Tatra Eagle”. Obecnie zamieszkuje z żoną Teresą w Bermuda Run, NC.

Wręczenie dyplomu nominacyjnego prof/ Tadeuszowi Gromadzie

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.