Rok 2018 – Rokiem Zbigniewa Herberta

0

W 20. rocznicę śmierci Poety na całym świecie w sferach intelektualistów i miłośników poezji imię i pamięć o tym wielkim poecie ożywa ze szczególną siłą. W plejadzie najwybitniejszych polskich poetów XX wieku osoba Zbigniewa Herberta lokuje się na poczesnym miejscu.

Scenariusz przedstawienia “Piękno i Dobro”, którego premiera odbędzie się 14 kwietnia 2018 roku, dotyka tych zakamarków życia poety, które uruchamiały jego poetyckie myślenie, a zatem wielką miłość do Lwowa – miasta dzieciństwa, miasta utraconego, umiejętność przetwarzania skromnej rzeczywistości w wartościową poezję, na przykład “Elegia na odejście pióra, atramentu, lampy” czy wzruszający portret nigdy niezapomnianego “Pana od przyrody”. W życie młodzieńcze wkraczał w czasie okupacji hitlerowskiej – odnotował ten czas w takich wierszach jak “Deszcz”, “Dwie krople”. Po wojnie przyszedł czas następnego zniewolenia. Młody poeta milczał, a właściwie pisał tylko do szuflady. Gdy zaczął wydawać nie bał się powiedzieć w wierszu o smaku, że:

“to wcale nie wymagało wielkiego charakteru
nasza odmowa niezgoda i upór
mieliśmy odrobinę koniecznej odwagi
lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku
Tak smaku
w którym są włókna duszy i cząstki sumienia”

Ważnym w twórczości poetyckiej Zbigniewa Herberta jest cykl wierszy “Pan Cogito” określający stosunek poety do systemu, w którym przyszło mu żyć.

Zadziwiająco trafne są sformułowania poety stanowiące jakby przykazania dla współczesnego człowieka. “Poeci powinni mieć aktywny stosunek do tradycji jesteśmy ogniwem w wielkim łańcuchu pokoleń. To nas zobowiązuje”

Obowiązkiem naszego teatru jest przypomnienie albo też zachęcenie widzów do głębszego poznania poezji Zbigniewa Herberta.

Maria Nowotarska
i Agata Pilitowska

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.