Więcej o dachu nad głową

0

W poprzednim artykule zająłem się dwoma typami dachów, a ten element domu jest przecież bardzo ważny również z przyczyn estetycznych nadaje domowi charakter, podkreśla wygląd.

Dachy spełniają również inne funkcje, jako np. powierzchnia do instalacji coraz bardziej popularnych paneli słonecznych, czy też miejsca na większe tarasy wypoczynkowe. Powierzchnie taką możemy wynająć właśnie firmom zajmującym się energią słoneczną. Trzecim typem dachu, który przedstawiam poniżej jest dach typu francuskiego, zwanym też mansardowym. Jest to dach o czterech stronach, którego powierzchnie opadają w taki sposób, że tworzą rodzaj czapy. Przeważnie sama góra dachu jest płaska, a strony opadają w dół. Niektóre dachy mają spadek prosty, bardzo stromy, inne zakrzywiony; opadający w sposób nie tak drastyczny. Zalety takiego dachu, to stworzenie dodatkowej powierzchni użytkowej. W takim domu poddasze, czy też mansarda jest wykorzystana na powierzchnię mieszkalną, lub dodatkowe sypialnie. Często instaluje się otwory okienne, które upiększają całą konstrukcję dachu, dla bardziej estetycznego wyglądu, oraz oczywiście jako normalnie funkcjonujące okna, które są zazwyczaj ozdobne, o bardziej wymyślnych kształtach.

Wybranie takiego typu dachu przy konstrukcji nowego domu daje nam później opcje dalszej rozbudowy domu, natomiast w początkowej fazie budowy nie ma konieczności jej wykończenia, co możemy zrobić w celu obniżenia początkowych kosztów. Również instalacja dodakowych okien może nastąpić w późniejszej fazie, w momencie rozbudowy. A więc dopiero w późniejszym okresie możemy zarówno ponieść większe koszty, jak również podnieść wartość tej nieruchomości poprzez wykończenie mansardy.

Ten typ dachu, z uwagi na fakt, że jest płaski na górze, nie jest zalecany w rejonach dużych opadów śniegu. Wadą tego dachu jest również wyższy koszt instalacji, lecz koszt ten może się zwrócić z nawiązką w momencie wykończenia poddasza. Przy wyborze materiałów do konstrukcji takiego dachu powinniśmy wybrać taki materiał, który podkreśli jego wyjątkowość. Dobra opcja to miedź lub blacha cynkowa, właśnie na te części dachu, które są opadające. Oczywiście taki materiał jest dużo droższy, lecz później nie wymaga wymiany lub napraw tak jak dach z papy, a więc w dalszej perspektywie jest to opłacalne. Należy jedynie zwrócić dodatkową uwagę na właściwą instalację oraz zabezpieczenie wszystkich łączeń.

Można zastosować wiele rozwiązań jeśli chodzi o sposób instalacji dachówek, np. ułożenie typu diamentowego, a dachówki mogą być ze wszelkiego typu materiału, a więc wybór jest duży. Można tu również zastosować, oprócz ozdobnych otworów okiennych, wiele innych elementów dekoracyjnych, a możliwości jest wiele: wszystko w celu uatrakcyjnienia zewnętrznego wyglądu.

Kolejnym typem dachu jest zwany typem stodoły: jest on nieco podobny do mansardowego, lecz w odróżnieniu od niego nie ma czterech opadających stron, lecz dwie. Tym razem górna część jest przeważnie normalna, stroma, natomiast poniżej jest dalsza część, która opada już w inny sposób, pod innym kątem, najczęściej bardzo stromo, lub wręcz pionowo. W tej części dachu mamy również okna na poddaszu. Ten typ dachu stosowany był oczywiście na stodołach, lecz również w domach farmerskich, a także holenderskich typu kolonialnego, czy gregoriańskich.

Dodatkową zaletą takiego dachu jest oczywiście wysokie poddasze, które można wykorzystać jako część mieszkalną. Ponadto konstrukcja tego dachu jest bardzo prosta, co znacznie obniża koszty budowy. Ten typ dachu jest często wykorzystywany przy budowie dodatkowych zabudowań gospodarskich, wykorzystywanych na wiele sposobów.

Ten rodzaj dachu nie jest zalecany w okolicach dużych opadów śniegu, z uwagi na jego otwartość, możliwość gromadzenia większych ilości śniegu i związanego z tym dużego ciężaru, który może doprowadzić do zniszczeń. Ponadto przy jego budowie trzeba zwrócić baczną uwagę na wykonawstwo, dokładność, dobre łączenia, a także należy dokonywać corocznych przeglądów i napraw. Dach ma więc swoje zalety i wady: dodanie okien na poddaszu poprawi estetykę oraz światło w pokojach, ale jednocześnie będzie dodatkowym elementem powodującym przecieki. Jeśli chodzi o użycie materiałów, to najczęściej używane były wszelkie elementy z papy, natomiast obecnie coraz częściej stosowane są materiały z blachy, co eliminuje konieczność częstej wymiany oraz napraw. Oczywiście w miejscach, gdzie pogoda płata figle, istotne jest lepsze zabezpieczenie oraz wzmocnienie tego typu dachu.

Wszystkich zainteresowanych sprzedażą, kupnem oraz wynajmem nieruchomości, proszę o bezpośredni kontakt pod numerem telefonu: 647-209-3511, e-mail: house4usteam@gmail. com oraz strona internetowa: www.house4us.ca.

Udzielamy bezpłatnej porady oraz wyceny każdego typu nieruchomości. Pracujemy w zespole: Co Dwie Głowy To Nie Jedna!

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.