Będzie skromniej

1

W krzywym zwierciadle

W tym tygodniu zawstydzony pazernością Prawa i Sprawiedliwości Sejm pochylił się nad ustawą obniżającą uposażenia na razie tylko parlamentarzystom, bo samorządowców chwilowo strach ruszać – mogą pokazać nie tylko pazurki ale i ząbki podczas wyborów. Ale nie łudzimy się, za posłami pójdą inni zatrudnieni w sektorze państwowym, potem prywatnym, następnie emeryci i tak dalej bo pieniędzy brakuje na różne pożyteczne programy rządowe na przykład bezpłatne leki dla emerytek w ciąży. Wszyscy będą mogli okazać swą miłość do ojczyzny i prezesa osobiście, rezygnując z części dochodów.

Poglądy Jarosława Kaczyńskiego na temat tychże comiesięcznych stałych dodatków do pensji meandrowały lotem koszącym – najpierw zaprzeczał, jakoby takie nagrody były wypłacane, potem je pochwalił i zachęcał Beatę Szydło do ich brawurowej i wrzaskliwej obrony, aż wreszcie potępił i kazał oddać Caritasowi, kiedy zobaczył, że suweren się skrzywił i 75% narodu pokazało władzy, gdzie się zgina górną kończyna. “Vox Populi, vox Dei” popisał się znajomością łaciny prezes, nie dodając, że mieszkańcy stolicy mają już po kokardę miesięcznic. Na ostatniej prezes zapewnił, że “Zwyciężymy”, a hymn odśpiewało 2000 entuzjastów, których udało się zgromadzić. Każdego pisowca chroniło statystycznie 1,15 policjanta, których było 2300, a doliczyć należy borowców, ochroniarzy i ichnie ORMO, bo żołnierze się nie stawili. I tak to jest: prezesa pilnuje 2300 funkcjonariuszy, a do pomocy 200 tys, ofiar ubiegłorocznej nawałnicy wysłano 50 żołnierzy.

“Będzie dużo skromniej” mówi gość, który na święconkę wozi się limuzyną i który co roku zdziera 1,6 mln złotych na prywatną świtę z pieniędzy podatnika, a na miesięcznice smoleńskie 4,5 mln złotych rocznie. Może teraz coś się zmieni, bo sąd uznał, że miesięcznice smoleńskie to nie zgromadzenia publiczne, a spotkania prywatne. Sprawie ma się dokładnie przyjrzeć Najwyższa Izba Kontroli.

TVPiS porównała natychmiast wysokość nagród przyznanych przez byłą premier sobie i swoim ministrom z wysokością nagród otrzymanych od rządu Donalda Tuska i Ewy Kopacz. I wydało się, że nagrody dobrej zmiany (1,5 mln zł) są malutkie, ot, takie tycie, a w czasach PO i PSL były ogromne (600 mln. zł.) Autor tej bezczelnej i głupiej manipulacji (mówi się, że urzędnik propagandysta o nazwisku Wąż), sycząc bardzo zjadliwie o swoim odkryciu, nie wyjaśnił jednak, że 600 mln zł nagród dostali wszyscy urzędnicy państwowi przez 8 lat rządów koalicji POPSL, a 1,5 mln zł tylko ministrowie w rządzie Szydło za jeden rok. Nie udało mi się dowiedzieć, gdzie się można zaPiSać na te nagrody.

Zgodnie z wolą prezesa ministrowie “zwrócą” nagrody na konta Caritasu, choć wypłacał je budżet. Przechlapane mają ci, co je już wydali – teraz trzeba będzie w podskokach brać kredyt w SKOKACH. Dlaczego Caritas, a nie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy? Bo PiSowskie państwo nienawidzi Wielkiej Orkiestry i toczy tradycyjną wojnę z Jurkiem Owsiakiem. Bo łatwiej niektórym żyć w atmosferze nienawiści niż radości, szlachetności i przede wszystkim wzajemnej serdeczności.

Organizacja Owsiaka nie dostała od samorządów, państwa czy Unii Europejskiej nawet złotówki, a mimo to zatrudnia 32 osoby. Koszty administracyjne to przeciętnie 6,2% wszystkich przychodów. Caritas ma najbardziej rozbudowaną strukturę spośród wszystkich organizacji charytatywnych. W 1989 r. rząd Rakowskiego przekazał Caritasowi środki i majątek Zrzeszenia Katolików Caritas, co najmniej dwieście nieruchomości. Na rzecz Caritasu pracuje 20 tysięcy księży, zakonników i osób sowieckich. Caritas obraca gigantycznymi pieniędzmi pochodzącymi ze zbiórek społecznych, od państwa, z samorządów oraz ze środków unijnych. Ekonomiści oceniają, że są to kwoty rzędu 1,5-2,5 mld zł., dokładnie nie wiadomo, bo Caritas kontroluje się sam. Wiadomo natomiast, że 70% to koszty własne w tym pensje tej rzeszy ludzi, a tylko 30% idzie na właściwą działalność statutową.

Caritas chełpi się, że udziela pomocy żywnościowej biedocie, a tak naprawdę jego rola polega na rozdysponowaniu wytworzonych za europejskie pieniądze środków żywnościowych, co w sprawozdaniach finansowych określane jest jako “inne źródła finansowania”. Ze źródeł prywatnych wpływy są niewielkie, najwyżej 1-2% środków. Jest to więc model funkcjonowania oparty na pasożytnictwie. Obawiam się, że podobnego zdania są obecnie posłowie, których zmuszono do “przesłania miłości” i wspomożenia fundacji swoimi nagrodami. Bo żeby odmówić, trzeba mieć odwagę, no i konkretne argumenty, jak ta parafianka, którą proboszcz namawiał na zamówienie mszy: “no jak pani tak może, wstydu pani nie ma czy co? Ja już nie mówię o mszy gregoriańskiej ale taką zwykłą mszą duszę zmarłego niedawno męża powinna pani uradować”. “A po co, proszę księdza? Jeśli on jest w niebie, to msza mu niepotrzebna, jeśli w piekle, to i tak nie pomoże, a jak w czyśćcu to ja go dobrze znam – wytrzyma!”.

A były minister Antoni nie wytrzymał i jego pseudopodkomisja niby raport o katastrofie smoleńskiej wysmażyła, tyle że nikt go nie chciał podpisać, mimo że kolejny już raz “zbliżamy się do prawdy”. Prezes na podkomisję jakby uwagę przestał zwracać, nawiedzonego Macierewicza pogonił, miesięcznice zakończył, co by potwierdzało uparcie lansowaną w pewnych kręgach teorie, że w zamach Jarosław Kaczyński nie wierzył i nie wierzy, że używał go instrumentalnie do budowy kampanii kadrowej, na której oparł swój marsz do władzy. A teraz kiedy już te władzę ma, głupstwami się nie zajmuje, nie należy jednak się spodziewać, że niedługo taka oto historyjkę opowie:

W zaświatach wraków spotkał się sterowiec Hindenburg, statek pasażerski Titanic i samolot Tu-154.
– Jak ty właściwie zginąłeś? – pyta Hindenburga ciekawski Tu- 154. – Wybuchł wodór, piekło gorące, nie dałem rady uciec.
– A ty “niezatapialny”?
– Góra lodowa, dziura na 90 metrów, nie miałem żadnej szansy. No a ty, młody?
– Zamach. Ruscy nas zwabili, podłożyli bombę termobaryczną, wygenerowali sztuczną mgłę i siłą zmusili do lądowania. A wszystko dlatego, że największy kraj świata uważał nas za śmiertelne zagrożenie.

Hindenburg i Titanic popatrzyli po sobie zszokowani, a Tu- 154 poszedł na piwo z Iłem 62- M. Piją, piją, ale Kościuszko nie wytrzymał: – Ty, coś ty im za pierdoły opowiadał? Tu-154 spojrzał ponuro:
– A co, miałem im powiedzieć, że na głupią brzozę wpadłem?

Ale ja myślę, że na zawsze już zostanie w niektórych Polakach ta nutka niepewności: niby katastrofa, a tak trochę może i zamach? No, chyba że rozwieje tę niepewność Ministerstwo Edukacji Narodowej w nowych podręcznikach ale na to bym nie liczyła. Rok temu minister Zalewska ku uciesze sztubaków życzyła udanych egzaminów dojrzałości “wszystkim maturzystą”. W tym roku w dniu 20 kwietnia Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o egzaminach gimnazjalnych z języka obcego “na poziomie rozszeżonym”, co oznacza, że min Zalewska postępów w znajomości zasad pisowni nie zrobiła, historykiem też jest niepraktykującym. Ale to ona będzie nas uczyła ortografii, min. Gliński kultury, marszałek Kuchciński zoologii (“musimy odszczurzyć naszą ojczyznę”), a prezes Jarosław Kaczyński miłości bliźniego.

W razie czego Sejm w ciągu jednej nocy uchwałą sejmową zmieni zasady ortografii, senat zatwierdzi, a prezydent podpisze.

A Żoliborz będzie od morza do morza.

Poleć:

O Autorze:

Danuta Owczarz Kowal

Danuta Owczarz-Kowal-absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Filologia Orientalna, Wydział Prawa i Administracji). W Kanadzie od 1988 roku. Mieszka w Montrealu. Interesuje się polityką i literaturą, lubi zwierzęta i muzykę rosyjską.

1 Comment

 1. Iwona Możejko on

  PiS objął parasolem ochronnym zorganizowaną grupę przestępczą, grasującą bezkarnie
  od 89 r. Nie mają zamiaru procedować na drukach 1268 i 1533 – likwidujących MAFIĘ.
  W 2004 r. P. Prezes J. Kaczyński kłamał ( jak prawdziwy partiokrata )
  Po 14 latach kłamstw nie ma nadziei na likwidację niewolnictwa XXI w. w Polsce.
  Przynajmniej przez kolejne 4 lata.
  Dlaczego?
  Bo jak powiedział na miesięcznicy mojemu koledze P. Prezes.
  Sprawy mafii spółdzielczej ruszą w drugiej połowie następnej kadencji.
  Jaka pewność, że ich wybierzemy!
  Prawie taka sama jak niedawno P. Komorowskiego.
  https://temidacontrasm.info/obiecanki-cacanki/comment-page-1/

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.