Działo się – 25 maja

0

1206 – Król Anglii Jan bez Ziemi wydał pierwszy w dziejach list kaperski (upoważnienie, dawane kapitanom okrętów morskich przez rządy państw do ścigania, zatapiania bądź konfiskowania statków nieprzyjacielskich. Taki list zapewniał osobom trudniącym się tym specyficznym rodzajem piractwa ochronę prawną – np. prawo do zawieszenia na statku bandery mocodawcy – a także prawo do zachowania większości zysków). List otrzymał .Francuz Eustachy Buskes, zwany Mnichem Eustachym.

Efekt Dopplera: źródło fal porusza się w lewo;
długość fali jest mniejsza po lewej, a większa po prawej od źródła

1842 – Austriacki fizyk Christian Andreas Doppler zaprezentował w Pradze swoją pracę O kolorowym świetle gwiazd podwójnych i niektórych innych ciałach niebieskich, w której opisał zjawisko nazwane później efektem Dopplera.

1895– Irlandzki wybitny poeta, prozaik, dramatopisarz i filolog klasyczny. Oscar Wilde został skazany na dwa lata ciężkich robót za homoseksualizm (w rzeczywistości był biseksualistą, miał dwoje dzieci). W 1990 roku Światowe Zgromadzenie Zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaaprobowało uznanie homoseksualizmu za normalną skłonność pewnej grupy ludzi. W 2004 roku na pamiątkę tego wydarzenia 17 maja ustanowiono Międzynarodowym Dniem Przeciw Homofobii. W 71 państwach na świecie oraz w Strefie Gazy, 2 prowincjach Indonezji (Aceh i Sumatrze Południowej) i na Wyspach Cooka kontakty homoseksualne są nadal karalne, w tym w kilku – śmiercią. Ktoś powiedział, że nie ma dobrej definicji barbarzyństwa?

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.