Ekranoplanem przez Zatokę Fińską

0

Wkrótce między stolicami Estonii i Finlandii nad wodami zatoki uruchomiony może zostać nowy rodzaj szybkiego transportu pasażerskiego. Podroż z Tallina do Helsinek unoszącym się tuż nad powierzchnią wody statkiem typu ekranoplan miałaby trwać 30 minut.

Połączenie poruszającym się nisko nad powierzchnią wody statkiem planuje uruchomić estońska firma Sea Wolf Express. Byłaby to alternatywa dla tradycyjnego transportu promami morskimi i samolotami między dwoma “bliźniaczymi miastami” – Tallinem a Helsinkami.

Prace nad tym przedsięwzięciem trwają już od kilku lat. Obecnie, jak informują estońskie i fińskie media, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że pierwsi pasażerowie będą mogli wsiąść na pokład ekranoplanu w 2019 r. Uruchomienie połączenia opóźniło się ze względu na potrzebę budowy nowego prototypu statku o lepszych właściwościach hydrodynamicznych. Testy nad wodami zatoki mają być przeprowadzone jesienią tego roku.

Pojazd, zamówiony z rosyjskiego zakładu specjalizującego się w produkcji ekranoplanów, dystans 80 km między Tallinem a Helsinkami pokonywałby w około pół godziny. To o wiele szybciej niż wykorzystując obecnie dostępne połączenia. Promy morskie fińskich i estońskich przewoźników przewożą pasażerów i samochody w czasie 2-3 godz. (ekspresowe katamarany w ciągu 1 godz. i 45 min). Choć przelot rejsowym samolotem nad zatoką trwa także około pół godziny, to aby przedostać się do centrum miast potrzeba doliczyć czas na podróż z lotnisk oraz odprawy. Ekranoplan dowoziłby pasażerów prosto na wybrzeże przy centrach stolic, w pobliżu portów morskich.

Wykorzystujący efekt przypowierzchniowy (dzięki sile nośnej wytwarzanej przez krótkie i szerokie skrzydła pojazdu poruszającego się na niskiej wysokości) ekranoplan przemieszczałby się nad wodami Zatoki Fińskiej z prędkością blisko 200 km/h. Kursy odbywałyby się nawet przy wysokich falach sięgających kilku metrów.

Docelowo między Tallinem a Helsinkami każdego dnia miałoby się odbywać 12 kursów. Na pokładzie będzie miejsce dla 12 pasażerów. Jednorazowy przejazd ma kosztować ok. 100 euro – to drożej niż przejazd promem, ale taniej niż samolotem. Koszt jednego statku to ok. 1 mln euro, ale w planach jest zamówienie kilkunastu takich pojazdów z rosyjskiego zakładu.

Oferta podróży ekranoplanem adresowana ma być m.in. do biznesmenów, a także do innych osób, dla których istotne jest szybkie połączenie między Tallinem a Helsinkami, np. takich którzy w przeszłości pewnie byliby skłonni korzystać z przewozów helikopterem.

Szybkie loty helikopterem między stolicami (w czasie ok. 20 minut) były dość popularne ponad dziesięć lat temu – przykładowo w 2004 r. przewieziono ponad 75 tys. pasażerów. Jednak z powodu wypadku, jaki miał miejsce w 2005 r. (helikopter spadł do morza i zginęło kilkanaście osób), połączenie zostało zawieszone. Ostatecznie przewoźnik zaprzestał działalności w 2008 r. z powodu nieopłacalności.

Przewozy ekranoplanem najprawdopodobniej będą odbywać się pod fińską banderą, a do tego koniecznie jest uzyskanie jeszcze pozwoleń od fińskich władz. Jak donosi dziennik “Helsingin Sanomat” Fińska Agencja Bezpieczeństwa Transportu Trafi z zainteresowaniem śledzi przedsięwzięcie i nie ma nic przeciwko, aby uruchomione zostało tego typu szybkie połączenie.

Z Helsinek
Przemysław Molik

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.