Jesteśmy Polką i Polakiem

0

Czwartek to dzień, kiedy w Mississauga Valley Community Centre spotykają się dzieci na cotygodniowym Polish Story Time. To wyjątkowe spotkanie gromadzi naszych przedszkolaków, ich rodziców, dziadków i opiekunów.

Czwartek 3 maja był szczególnym dniem.

Po tradycyjnym powitaniu piosenką, przewodnicząca Federacji Polek w Kanadzie Ogniwo 24 Dagmara Ulanowska, wprowadziła wszystkich w wyjątkową atmosferę informując, że właśnie dziś zebraliśmy się, aby uczcić 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – konstytucji, która była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Poinformowała, że rok 2018 to przede wszystkim 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości, po 123 latach niewoli. Ten wyjątkowy czas będzie świętowany przez Polaków na całym świecie, również w Kanadzie.

W bieżącym roku Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, rozpoczyna pierwszą edycję wieloletniego projektu pod nazwą “Polish Heritage Days”. We współpracy ze środowiskiem polonijnym planowane są liczne konferencje, koncerty, programy przedstawiające polską historię i dorobek polskiej kultury. Nasz Polski program dla dzieci jest jednym z nich, w czasie, którego poprzez zabawy, piosenki i wierszyki nasi najmłodsi uczą się języka, historii i kultury polskiej.

This slideshow requires JavaScript.

Po przemówieniu odśpiewany został nasz przepiękny hymn – tak, dzieci wiedziały, jak mają się zachować w tak doniosłej sytuacji – stały na baczność z powagą i respektem.

W trakcie naszych programów dzieci nauczyły się wielu zabaw, piosenek, wierszyków. Wzruszającym był mement, kiedy chór dziecięcych głosów recytował wiersz Tadeusza Bełzy pt. “Kto Ty jesteś?”

– Kto ty jesteś?
– Polak mały.
– Jaki znak twój?
– Orzeł biały.
– Gdzie ty mieszkasz?
– Między swemi.
– W jakim kraju?
– W polskiej ziemi.
– Czym ta ziemia?
– Mą ojczyzną.
– Czym zdobyta?
– Krwią i blizną.
– Czy ją kochasz?
– Kocham szczerze. 
– A w co wierzysz?
– W Polskę wierzę.

Dzieci oglądały również film pt. “Polskie Symbole”, z którego dowiedziały się, dlaczego orzeł biały jest naszym godłem i dlaczego nasza flaga jest biało-czerwona, a hymn narodowy jest naszą wiodąca pieśnią. Dzieci nauczyły się również, że te najważniejsze polskie symbole trzeba zawsze szanować.

Film można obejrzeć tu: Miłym patriotycznym elementem programu było wykonanie ulubionej piosenki: “Jesteśmy Polką i Polakiem”, której refren nuciłam przez cały dzień. “Jesteśmy Polką i Polakiem Dziewczynką fajną i chłopakiem Kochamy Polskę z całych sił Chcemy byś również kochał ja i ty i ty”

Dzięki uprzejmości naszego Konsulatu, wszystkie dzieci wyszły z programu z rozwiewającymi chorągiewkami oraz orzełkiem do pomalowania.

Nasze polskie programy, które mam zaszczyt i przyjemność prowadzić przez ostatnie 29 lat, z czego 27 lat jako pracownik bibliotek, a ostatnie 2 lata jako wolontariusz, są mi niezmiernie bliskie. Cieszy mnie fakt, że Federacja Polek w Kanadzie, Ogniwo 24 podjęła się opieki and tym programem, a jej przewodnicząca Dagmara Ulanowska, jak również inne mamy z tej organizacji regularnie uczęszczają i aktywnie biorą udział w naszej działalności.

Program w bibliotece Mississauga Valley Library odbywa się w czwartki 11.00-12.00 w okresie od października do końca maja.

W okresie letnim (czerwiec do września) program odbywa się w plenerze w parku Huron pod nazwą “Polskie Place Zabaw” w czwartki 10.30-12.00.3 Kontakt do organizatorów: 416-655-5970.3 Facebook – Federacja Polek 24.

Maryla Bulzacka

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.