Niedożywieni uchodźcy z Wenezueli nosicielami chorób zakaźnych

0

Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża bije na alarm: stan zdrowia uchodźców z Wenezueli przekraczających granicę z Kolumbią jest zatrważający – masowo cierpią na choroby zakaźne i są skrajnie niedożywieni.

Mówił o tym w czwartek w Genewie dyrektor do spraw zdrowia publicznego w Międzynarodowej Federacji Towarzystw Czerwonego Krzyża Emanuele Capobianco, który w ubiegłym tygodniu odwiedził kolumbijskie miasto Cucuta na granicy z Wenezuelą, dokąd przybywają licznie słynnym mostem Simona Bolivara uchodźcy z sąsiedniego kraju.

Uchodźcy cierpią masowo na niemożliwe do kontrolowania epidemie: biegunkę i infekcje dróg oddechowych, “co jest następstwem ciężkiego niedożywienia wśród dzieci i kobiet”; “sprawia ono, że ich systemy odpornościowe są osłabione” – poinformował Capobianco w rozmowie z dziennikarzami. Codziennie wykrywa się wśród uchodźców wiele przypadków chorób zakaźnych, wśród nich dyfterytu i odry, których szerzeniu się można by zapobiec, gdyby w Wenezueli przeprowadzano nadal regularne szczepienia.

Capobianco jako jedno z pilnych zadań, jakie powinien spełniać Kolumbijski Czerwony Krzyż z pomocą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, wskazuje przeprowadzanie wśród uchodźców z Wenezueli masowych szczepień przeciwko chorobom zakaźnym.

O złym funkcjonowaniu wenezuelskiego systemu ochrony zdrowia pod rządami prezydenta Nicolasa Maduro świadczy również – według Capobianco – fakt, iż chorzy cierpiący na schorzenia chroniczne, jak gruźlica, dolegliwości wątroby, nadciśnienie tętnicze, HIV przez całe miesiące nie mają dostępu do leków.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.