Polonia w Jersey a sprawa pomnika

0

Polonijna organizacja Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej w wydanym w niedzielę oświadczeniu zdementowała doniesienia z mediów społecznościowych, jakoby w miejscu, w które ma zostać przesunięty Pomnik Katyński w Jersey City, przebiegała linia kanalizacyjna.

“Są to mylne informacje, zamieszczane w mediach społecznościowych w celu wprowadzenia w błąd opinii publicznej. Apelujemy do niej, by nie kierowała się nieprawdziwymi wiadomościami, których jedynym celem jest całkowite zniszczenie Pomnika Katyńskiego. Nie możemy pozwolić na usunięcie Pomnika Katyńskiego z Jersey City (…)” – głosi pismo podpisane przez przedstawicieli władz organizacji, m.in. przewodniczącego Krzysztofa Nowaka i wiceprzewodniczącego Anthony’ego Domino.

Obecnie Pomnik Katyński jest usytuowany w Jersey City w stanie New Jersey, na placu Exchange Place. 30 kwietnia burmistrz miasta Steven Fulop poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie monument. Fulop zapowiedział, że pomnik zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. Plany usunięcia pomnika wywołały sprzeciw miejscowej Polonii, a także władz w Warszawie.

W ramach wypracowanego, kompromisowego rozwiązania pomnik ma pozostać na nadbrzeżu rzeki Hudson i zostanie jedynie przesunięty o 60 metrów od miejsca, w którym znajduje się obecnie.

W niedzielę przed Pomnikiem Katyńskim i siedzibą Rady Miejskiej w Jersey City kilkuset przedstawicieli miejscowej Polonii protestowało przeciw planom przeniesienia monumentu; ich zdaniem nowa lokalizacja nie dorównuje dotychczasowej. Padały m.in. zarzuty, że nowe miejsce jest mniejsze, mniej wyeksponowane oraz że znajduje się tam kanał ściekowy. Zaprzeczył temu współpracownik burmistrza.

•••

Burmistrz Jersey City Steven Fulop w oświadczeniu, które ma wygłosić w poniedziałek, wyraził żal z powodu swojego wpisu zamieszczonego na Twitterze, w którym negatywnie wypowiedział się o marszałku Senatu Stanisławie Karczewskim.

“Uważam za niefortunne, że nieporozumienia związane z moimi planami dotyczącymi Pomnika Katyńskiego doprowadziły do nagromadzenia się urazów po obu stronach. U podstaw tych planów były jednak dobre intencje. (…) Jeżeli moje wypowiedzi na Twitterze sprawiły wrażenie, że nie szanuję Senatora Karczewskiego, to głęboko tego żałuję” – podkreślił Fulop w oświadczeniu przekazanym polskim mediom.

W piśmie tym poinformował ponadto, że wraz z żoną jest “w trakcie finalizowania planów podróży do Polski w ostatnim tygodniu czerwca”, oraz wyraził nadzieję, że “Pan Senator zechce spotkać się ze mną osobiście i podjąć pozytywny dialog”.

Jak dodał, poniedziałkowa konferencja prasowa, na której ma odczytać to oświadczenie, będzie “dobrą okazją, by potwierdzić (jego) oddanie dla społeczności polonijnej w Jersey City i całym stanie New Jersey”.

We wpisie opublikowanym na Twitterze Fulop negatywnie wypowiedział się o Karczewskim po tym, jak marszałek Senatu skrytykował pierwotne plany władz Jersey City dotyczące usunięcia Pomnika Katyńskiego z jego dotychczasowej lokalizacji. “To jest prawda o sile stojącej za tym pomnikiem. Mogę jedynie powiedzieć, że ten facet jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć” – napisał Fulop.

Pomnik Katyński jest usytuowany w Jersey City, w stanie New Jersey, na placu Exchange Place. 30 kwietnia burmistrz Fulop informował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie monument. Zapowiedział, że pomnik zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. Plany usunięcia pomnika wywołały sprzeciw miejscowej Polonii, a także władz w Warszawie.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.