Prezydent kraju zainaugurował szlak… pielgrzymkowy

0

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa zainaugurował szlak pielgrzymkowy z Evory do Santiago de Compostela. Nowa trasa ma być alternatywną drogą dla pątników z Portugalii do Hiszpanii.

Prezydent nie tylko wziął udział w uroczystej mszy z okazji inauguracji nowego szlaku, ale również pobłogosławił pierwszych pątników, którzy z Evory wyruszyli w drogę do hiszpańskiego sanktuarium.

“Ta droga jest jedną z tych, które odradzają historię, przeszłość, tradycję i kulturę. Równocześnie pozwalają poznać Portugalię, szczególnie tę jej część, o której mówi się dziś niewiele” – powiedział Marcelo Rebelo de Sousa. Prezydent, aby nie być gołosłownym w dyskursie o swojej solidarności z pątnikami, przeszedł z nimi kilka kilometrów nowego szlaku. Pokonał pierwszy z 19 etapów liczącej łącznie 390 km drogi. Jak powiedział PAP Life Ricardo Oliveira, lizboński organizator pielgrzymek, uruchomiona z Evory trasa jest jedną z form zapowiadanego od kilku lat przez władze Portugalii wspierania turystyki religijnej. Dodał, że otwieranie nowego szlaku przez prezydenta nie powinno dziwić. “Marcelo Rebelo de Sousa jest znany ze swego zaangażowania we wspieranie inicjatyw religijnych. Często pojawiał się i wciąż pojawia się w kościołach” – dodał Oliveira.

Rebelo de Sousa jest inny niż dotychczasowi prezydenci Portugalii pod względem swego przywiązania do religii. Podkreśla je niemal na każdym kroku. Podczas jednej z uroczystości Sousa stwierdził, że państwo i naród “zawdzięczają bardzo wiele Portugalii chrześcijańskiej, Portugalii katolickiej”. “Katolicy byli obecni podczas 900 lat naszej historii w najtrudniejszych momentach kryzysów, w szczególności na płaszczyźnie społecznej” – stwierdził prezydent Portugalii. Blisko 70-letni Marcelo Rebelo de Sousa wygrał wybory prezydenckie w styczniu 2016 r. W marcu tegoż roku wyruszył w swoją pierwszą zagraniczną podróż do Watykanu, gdzie zaprosił na obchody jubileuszu stulecia objawień fatimskich papieża Franciszka. Kilka minut przed audiencją modlił się przy grobie św. Jana Pawła II.

Z Evory
Marcin Zatyka

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.