Promem do Francji

0

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze Kanadyjczycy będą mogli wkrótce odwiedzić samochodem mało znany acz bliski im geograficznie fragment Francji.

Francuskie wyspy St.-Pierre et Miquelon znajdują się tuż przy południowym wybrzeżu Nowej Fundlandii. Jest to ostatnia w północnej Ameryce pozostałość kolonialnej Nowej Francji.

Wiele osób odwiedza to miejsce lecz dotychczas prom, który przewoził pasażerów z miejscowości Fortune w Nowej Fundlandii do oddalonego o 42 km archipelagu wysp, jest dostępny tylko dla pieszych i tylko w okresie wiosny i lata. Już wkrótce, pod koniec roku prawdopodobnie, malusieńkie francuskie terytorium, gdzie mieszka sześć tysięcy obywateli francuskich, planuje wprowadzić do użytku dwa nowe promy, które będą mogły przewozić do 15 samochodów i będą kursowały przez cały rok.

Miały one zacząć kursować 15 maja ale zarząd portu w Fortune nie był w stanie wyasygnować odpowiedniej kwoty aby przerobić wybrzeże. Trwają negocjacje ale burmistrz Fortune mówi, że opracowywane jest jakieś tymczasowe rozwiązanie, które pozwoli na usprawnienie komunikacji z wyspami.

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.