Rozpoczęto transmisję pięciu polskich kanałów TV

0

Na południowo-wschodniej Litwie, w większości zamieszkanej przez Polaków, rozpoczęto w środę transmisję 5 polskich kanałów telewizyjnych. Ich symbolicznego uruchomienia dokonali premier Litwy Saulius Skvernelis i ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska. Od 1994 roku na Wileńszczyznę docierał tylko sygnał TVP Polonii. Od środy dostępne są tu też: TVP Info, TVP Historia, Nuta TV oraz Power TV.

“Wojna informacyjna, propaganda, kłamliwe informacje są wyzwaniem dnia dzisiejszego dla wielu państw demokratycznych – powiedział Skvernelis podczas uroczystości na wileńskiej wieży telewizyjnej. – W związku z tym dla każdego państwa sprawą honoru jest zapewnienie jak najszerszego pola informacji obiektywnej”.

Premier zaznaczył, że mieszkańcy Wileńszczyzny z braku wyboru przez długie lata byli skazani na telewizję rosyjską. “Nie wątpię, że nasi obywatele, mieszkańcy Litwy południowo-wschodniej, teraz będą oglądali telewizję polską, litewską, a nie kanały telewizyjne, które szerzą antylitewską, antypolską, antypaństwową propagandę” – powiedział Skvernelis.

“Z ogromną satysfakcją przyjmuję rozpoczęcie transmisji na terytorium Litwy pięciu polskich kanałów telewizyjnych. Jest to bardzo ważne wydarzenie” – powiedziała ambasador Doroszewska.

“Stanowi to wyraźne potwierdzenie, iż dzięki umiejętnej współpracy polsko-litewskiej możemy skutecznie realizować projekty o kluczowym znaczeniu dla naszych stosunków bilateralnych” – zaznaczyła. Dostęp do pięciu polskich kanałów telewizyjnych jest bezpłatny. Rząd litewski na ten cel rocznie przeznaczy około 350 tys. euro.

Litewscy Polacy od lat prosili o zwiększenie polskiej oferty telewizyjnej. Zabiegali też o to litewscy posłowie z sejmowej grupy 3 maja, a także posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin.

Litewski politolog Mariusz Antonowicz zaznacza, że “retransmisja polskiej telewizji jest potrzebna, gdyż pomaga to w krzewieniu polskiej kultury i stanowi alternatywę dla kremlowskiej produkcji”. Z Wilna Aleksandra Akińczo

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.