Serenady w Konsulacie nie będzie – dlaczego?

1

W związku z licznymi pytaniami, z wielkim smutkiem informujemy naszych wiernych Widzów i Przyjaciół Teatru w Toronto, którzy od 26 lat co roku uczestniczyli w tradycyjnej “Letniej Serenadzie”, że w tym roku to wydarzenie artystyczne nie odbędzie się.

Serenada, czyli koncert i przyjęcie w salonach i ogrodach konsulatu generalnego w Toronto, dawała możliwość zebrania funduszy na dofinansowanie kolejnych produkcji teatralnych.

Jesteśmy bardzo wdzięczni poprzednim Konsulom Generalnym za patronowanie temu wydarzeniu a tym samym za wspieranie kultury polskiej za granicą.

Serenadę otwiera Konsul Generalny RP Grzegorz Morawski

Decyzją obecnego Konsula Krzysztofa Grzelczyka Serenada nie możne się odbyć ze względów bezpieczeństwa.

 

Zerwanie tak długiej tradycji jest dla całego Zarządu a także artystów teatru bardzo smutne, tym bardziej że tylu z Państwa już w ubiegłym roku deklarowało swą obecność.

Żywimy nadzieję, że w przyszłości Serenady znów powrócą na ten symboliczny kawałek Polskiej ziemi.

Zarząd Salonu Poezji Muzyki i Teatru w Toronto

oraz

Dyrektor Artystyczny Maria Nowotarska

This slideshow requires JavaScript.

Tym listem otwartym Zarząd Salonu Poezji, Muzyki i Teatru podał do wiadomości, że w tym roku Serenady nie będzie.

Konsul Andrzej Szydło na Serenadzie – obok Maria Nowotarska i Agata Pilitowska

Aby dowiedzieć się więcej zadzwoniłam do Konsula ds. Polonii Andrzeja Szydło, który początkowo zasugerował, abym porozmawiała z Konsulem Generalnym RP Krzysztofem Grzelczykiem i powiedział, że powiadomi go o moim telefonie. Po pewnym czasie oddzwonił i odbyliśmy następującą rozmowę:

Małgorzata P. Bonikowska: Dowiedzieliśmy się, że są jakieś obostrzenia dotyczące imprez w konsulacie, takich, które się od wielu lat cyklicznie odbywają. Czy to oznacza, że żadnych imprez tego typu nie będzie już organizowanych w konsulacie?

Konsul Andrzej Szydło: W tej chwili będziemy organizować w większości imprezy zamknięte, czyli żeby dostać się na taką imprezę, trzeba będzie się wcześniej zgłosić. Tak to już działa. Kilka, a nawet kilkanaście imprez w tym roku w ten sposób się odbyło, że rozsyłaliśmy zaproszenia tylko na naszą listę mejlingową i osoby, które potwierdziły swój udział, wchodziły na daną imprezę.

M.P.B.: A co się stało, dlaczego ta zmiana?

Konsul Andrzej Szydło: Sytuacja międzynarodowa, obostrzenia dotyczące bezpieczeństwa. Zdarzają się różne sytuacje, czasami groźne. Kanada jest do tej pory bezpieczna, natomiast kiedyś może być pierwszy raz. W związku z tym jesteśmy zobowiązani do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo placówki. Konsulat nie jest typowym budynkiem, który jest bardzo dobrze zabezpieczony przed różnymi niebezpieczeństwami w porównaniu z innymi placówkami, dajmy na to konsulatami amerykańskimi, czy ambasadami amerykańskimi na świecie. Nasze zabezpieczenia są nieco mniejsze, więc musimy o to bezpieczeństwo dbać w inny sposób.

M.P.B.: A czy to znaczy, że podobne zmiany zaszły w innych placówkach konsularnych i ambasadach polskich na świecie?

Konsul Andrzej Szydło: Większość ambasad (no może nie większość, nie wiem, trudno mi się wypowiadać co do liczby) ma zwykłą etatową ochronę.

M.P.B.: A konsulaty?

Konsul Andrzej Szydło: Konsulaty działają na takich samych zasadach np. w Nowym Jorku jest etatowa ochrona.

M.P.B.: Czy to znaczy, że podobne zmiany pojawiły się w innych konsulatach w Toronto, niepolskich, w związku z sytuacją międzynarodową?

Konsul Andrzej Szydło: Nic nie wiem o tym. Zajmujemy się sobą i zapewnieniem bezpieczeństwa sobie.

M.P.B.: Czyli w związku z tym inne imprezy, które podobno mają odbyć się, będą miały charakter zamknięty?

Konsul Andrzej Szydło: Mogą mieć charakter zamknięty, bądź mogą odbywać się z dodatkową ochroną i kontrolą bezpieczeństwa przy wejściu.

M.P.B.: A dlaczego Serenadzie, która jest tak ważną imprezą dla całej społeczności i bardzo dużo ludzi jest zbulwersowanych tą decyzją, nie można było zapewnić tego typu ochrony?

Konsul Andrzej Szydło: Dlatego, że nie możemy tego zrobić, nie mamy na to środków w budżecie.

M.P.B.: A Wianki?

Konsul Andrzej Szydło: A skąd pytanie o Wianki?

M.P.B.: Bo z tego co wiem Wianki mają się odbyć, dlatego pytam.

Konsul Andrzej Szydło: Wianki mają się odbyć w związku z tym, że to jest impreza charytatywna i w wyjątkowy sposób zapewnimy ochronę, która będzie czuwać nad bezpieczeństwem na terenie placówki. Natomiast będzie to działanie zupełnie wyjątkowe.

M.P.B.: Czyli takich imprez można się spodziewać więcej w konsulacie w ciągu najbliższego sezonu letniego, takich wyjątkowych, czy będzie tylko ta?

Konsul Andrzej Szydło: Nie, o ile wiem, to tylko ta. Imprez otwartych tutaj w tym roku nie było bardzo dużo. To jest właśnie konsekwencja sytuacji bezpieczeństwa.

M.P.B.: Dziękuję bardzo.

Później zadałam sms-em jeszcze jedno pytanie: “Czy decyzja o odwołaniu Serenady zapadła w porozumieniu z MSZ/Ambasadą czy to decyzja lokalna bez konieczności konsultacji wyżej?”, ale na to pytanie nie otrzymałam już odpowiedzi.

Zadzwoniłam więc do Ambasady RP w Ottawie i rozmawiałam z Olgą Jabłońską I sekretarz, prasa i protokół. Zapytałam, czy obostrzenia w Toronto są wynikiem zaleceń MSZ lub Ambasady ale p. Jabłońska powiedziała, że nie bylo takich zaleceń ani z MSZ ani z Ambasady decyzje podjęto na miejscu w Toronto.

Zapytałam też, czy w Ambasadzie obowiązuje ostatnio podwyższony stopień bezpieczeństwa, ale zaprzeczyła. Ambasada RP w Ottawie nie ma specjalnej ochrony, jak dowiedziałam się od mojej rozmówczyni.

Małgorzata P. Bonikowska

Po publikacji tego tekstu otrzymałam maila od Konsula Generalnego RP w Toronto Krzysztofa Grzelczyka – zostanie on opublikowany w jutrzejszym numerze “Gazety w druku, a online pojawi się za kilka dni.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

1 Comment

  1. Zatem koniec bankietów i bibek za społeczne pieniądze.
    Teatr powinien kolekcjonować pieniądze działaniem własnym a ilość zebranych funduszy powinna być wykładnikiem dokonań artystycznych.
    Namolność Pani redaktor w tej sprawie każe domyślać się, że teatr jest w ścisłym związku ideologichnym z panią MB i GW

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.