Wilk narodowym symbolem Estonii

0

Nowym symbolem Estonii, która w tym roku świętuje 100- lecie niepodległości, został wilk. W głosowaniu wilk był popularniejszy od jeża, który znalazł się na drugim miejscu, a także od bobra, borsuka, lisa i sarny.

Kampanię na rzecz wyboru narodowego symbolu ze świata zwierząt prowadził estoński Związek Łowiecki. Wyboru dokonały organizacje i instytucje związane z ochroną środowiska oraz kulturą.

“Wilk, jako gatunek, jest uniwersalnym odnośnikiem: wskazuje zarówno stan lasu, jak i odzwierciedla postrzeganie przez Estończyków całokształtu natury. Jeśli zrozumiemy pozycję wilka w lesie, zrozumiemy także, jak funkcjonuje natura” – uzasadniono wybór.

Według Marju Koivupuu, filolożki i badaczki zajmującej się estońskim folklorem, wilk jest naturalną częścią przyrody Estonii, i nie można przejść obok niego obojętnie. Cytowana przez serwis przyrodniczy “Looduskalender” przyznała, że w estońskich tradycjach ludowych jest zwierzęciem popularnym, o którym napisano ponad pół tysiąca opowiadań. Dodała również, że wilk jest m.in. charyzmatyczny. Szanuje rodziców i rodzinę, a także odważnie walczy o przetrwanie. Ze względu na te i wiele innych cech pasuje dobrze do Estonii i Estończyków jako symboliczne zwierzę narodowe.

Także w tradycji i historii języka estońskiego wilk ma silną pozycję – szacuje się, że funkcjonuje kilkaset określeń językowych na wilka. Obecnie na terenie kraju żyje około 200 osobników tego gatunku. Według estońskich myśliwych wilk jest najbardziej groźnym drapieżnikiem w estońskich lasach. Największy schwytany do tej pory osobnik ważył ponad 80 kg. Sezon polowań na wilka trwa od listopada do końca lutego.

W Estonii dyskusja o wyborze gatunku zwierzęcia, które stałoby się symbolem narodowym, trwała od kilku lat. W krajach sąsiadujących z Estonią, m.in. w Finlandii i Rosji, jednym z narodowych symboli jest niedźwiedź, a w Szwecji – łoś. Wcześniej spośród przyrodniczych symboli Estonii wybrano narodowy kwiat (chaber bławatek), ptaka (jaskółkę dymówkę), rybę (śledź bałtycki), motyla (paź królowej) czy skałę (wapień).

Estonia w 2018 r. obchodzi 100-lecie uzyskania niepodległości (oficjalnie ogłosiła niepodległość 24 lutego 1918 r.).

Przemysław Molik

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.