Wiza do Kanady i wyjazd, np. na Kubę

1

Pytanie: Przebywam w Kanadzie z wizytą u swoich dzieci już prawie 6 miesięcy, i zdecydowaliśmy, że zostanę kolejne 6. Posiadam wizę do USA. Czy to prawda, że mogę przedłużyc moją wizę jadąc do Buffalo i wracając tego samego dnia z powrotem do Kanady?
Odpowiedź: Prawidłowy (zgodny z prawem) sposób na przedłużenie wizy w Kanadzie jest złożenie podania o przedłużenie drogą internetową (poprzez portal), albo drogą pocztową do urzędu imigracyjnego w Vegreville (Alberta). Na odpowiedź czeka się odpowiednio 2 i 4 miesiące, podczas których można legalnie pozostać w Kanadzie. Natomiast jeśli pojedzie się z Kanady do USA, to przy powrocie wiele rzeczy może się wydarzyć, na przykład: 1) jeśli osoba wyjeżdżając z Kanady do USA ma wciąż ważną wizę, i również ma tę wizę ważną przy powrocie, to przy wjeździe może wcale nie dostać “nowej wizy”, czyli nowego pozwolenia z terminem możliwości pozostania w Kanadzie. Urzędnik ma prawo nie tylko kwestionować dlaczego dana osoba chce pozostać dłużej, ale również żądać dokumentów (np. biletu powrotnego z Kanady), albo nawet wręcz odmówić nadania nowego terminu uprawniającego do pozostania w Kanadzie.

Dlaczego może odmówić? Zgodnie z tym, co wyjaśniłam powyżej: ponieważ prawidłowa procedura starania się o przedłużenie pobytu jest poprzez wypełnienie podania i uzasadnienie, a nie poprzez wyjazd i próbę wjazdu z powrotem. Nota bene – takie prawo istniało zawsze, tylko że nie było tak bardzo rygorystycznie używane (czasy się zmieniają, nieprawdaż?).

Drugą przyczyną dla której nie radziłabym, aby w taki sposób próbować przedłużać swój pobyt w Kanadzie, jest to, że według prawa imigracyjnego wyjazd z Kanady do USA (i nie dalej do innego kraju) i powrót do Kanady – nie jest traktowany jako… wyjazd z Kanady. Czyli pojechanie do Buffalo i powrót do Kanady to tak, jakby się w ogóle nie wyjeżdżało. Poza tym bardzo ważne jest, czy przy powrocie do Kanady (z Buffalo) ma się wciąż ważną wizę, czy już nie.

Jeśli tak, to jest bardzo prawdopodobne, że w ogóle nie będzie wzięte pod uwagę, że ktoś chciałby ją przedłużyć (może taka osoba wysłać podanie o przedłużenie do Vegreville), natomiast jeśli wiza wygasa w dniu powrotu, lub nawet osoba wyjechała do Buffalo jak wiza się skończyła, to definitywnie jest to niewskazane, aby w ten sposób próbować wracać do Kanady, i na dodatek mieć nadzieję na otrzymanie pozwolenia na dalszy pobyt.

2) Jeśli osoba wyjedzie, na przykład, na Kubę na tydzień, to w takim przypadku może się starać ponownie o pobyt w Kanadzie. Jednakże… nie zawsze jest to proste, nie zawsze jest to automatyczne, nie zawsze idzie jak po maśle. Coraz częściej spotykam się z opiniami, że osoba miała przy powrocie nie tylko szczegółowe pytania o cel poprzedniej wizyty, dlaczego tak długo, dlaczego jeszcze raz i na jak długo teraz, czy jest bilet powrotny z Kanady (tak, słyszałam o takim przypadku ostatnio, i nawet dzieci turysty musiały kupić bilet powrotny i pokazać go urzędnikowi, dopiero wtedy ich mama została wpuszczona. W związku z tym warto pamiętać, żeby być przygotowanym na pytania na granicy, mieć konkretny plan. Przykład? Jeśli mówimy, że wyjazd z Kanady ma nastąpić za miesiąc, a tak naprawdę plan jest, że wyjazd nastąpi za 3 miesiące, to będziemy rozczarowani, jeśli poproszeni zostaniemy o bilet na za miesiąc. Czy nie lepiej jest powiedzieć, że wyjazd nastąpi za 3 miesiące, i wtedy dokładnie wyjaśnić dlaczego, co się będzie robiło w przeciągu następnych 3 miesięcy? Pewnie, że lepiej.

I proszę mi wierzyć, 1 mniesiąc czy 3 miesiące – nie jest ważne. Ważne jest, czy mówi się prawdę, ponieważ (również mi proszę wierzyć) – urzędnicy najczęściej potrafią trafnie zauważyć, czy osoba mówi prawdę czy na poczekaniu wymyśla odpowiedzi, aby “dopasować” do tego, co urzędnik wymaga! A urzędnik… niczego nie wymaga, tylko jednego: mówienia prawdy.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tej kolumnie nie są poradami prawnymi – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-604-3325, lub przesłać e-mail: e-immigration@bellnet.ca 

1 Comment

  1. Wojtek Polanski on

    W tym Q/A p.2 mows jest o turystach/odwiedzajacych posiadajacych wize i w czasie pobytu w Kanadzie wyjezdzajacych na Kube (7-10 dni) i wracajacych do Kanady. Teraz mozna odwiedzic Kanade na okres nie dluzszy niz 3 miesiace bez wizy. Wydawalo by sie, ze wyjazd z Kanady np. na Kube i powrot nie powinien byc problemem, a jednak rodza sie watpliwosci, poniewaz bedzie to juz nastepny wjazd do Kanady bez wizy. Wiem, ze mimo iz jest to podroz bez wizy, to jednak nalezy spelnic jakies warunki i jak tego dokonac z Kuby gdzie swoboda internetowa jest jednak bardzo limitowana? Wyjazd do konsulatu Kanady w Hawanie w tej sprawie, to strata co najmniej jednego dnia wypoczynku. Mieszkajac w Ottawie, planujemy zaprosic do nas przyjaciol z Polski i spedzic z nimi tydzien na Kubie. Prosze o odpowiedz.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.