1. “Noc w bibliotece” w Mississaudze

0

Trzydzieścioro troje dzieci w wieku od 8 do 13 lat wzięło udział w zorganizowanej przez Konsulat Generalny RP w Toronto pierwszej “Nocy w Bibliotece”. Tę formę zachęcania do czytania zaproponowano po raz pierwszy dzieciom z polskich rodzin.

“Noc w Bibliotece” odbyła się w nocy z piątku na sobotę w polskim centrum kulturalnym w Mississauga. Impreza zaczęła się od spotkania z polską autorką książek dla dzieci Anną Czerwińską-Rydel, która opowiadała m.in. o Irenie Sendlerowej. Czerwińska-Rydel napisała o niej “Listy w butelce”.

“W 2018 r. obchodzimy rok Ireny Sendlerowej, pomyśleliśmy, że to dobra okazja, by połączyć zabawę z nauką historii” powiedziała PAP koordynująca projekt Jolanta Grzelczyk.

Postać Sendlerowej była też inspiracją dla warsztatów artystycznych, prowadzonych przez Iwonę Lemke-Konart i Edytę Klimuk-Domańską. Dyplomy i nagrody przewidziano dla wszystkich.

This slideshow requires JavaScript.

Zaproszenie dla zainteresowanych dzieci i rodziców Konsulat Generalny RP przekazał na początku maja na swojej stronie internetowej, inicjatywą zainteresowały się też media polonijne. “Zaś dzięki współpracy ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie przedstawialiśmy naszą literacko-artystyczną propozycję w szkołach polskich i podczas tzw. godzin polskich w Mississauga i Toronto. Podstawowym warunkiem była znajomość języka polskiego w stopniu, który pozwala na uczestniczenie w takim wydarzeniu” powiedziała Grzelczyk. Ostatecznie listę zamknięto dziesięć dni temu, tworząc dodatkowo listę rezerwową.

Ogólnopolska “Noc Bibliotek” jest w tym roku organizowana po raz czwarty. Zacznie się w sobotę wieczorem, a jej hasłem jest “RzeczpospoCzyta”, w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Ma być poświęcona polskiej literaturze, sztuce, przyrodzie i historii. Jak podawała strona internetowa “Nocy Bibliotek”, zarejestrowało się ponad 1800 zainteresowanych bibliotek.

“W tym roku organizujemy »Noc w Bibliotece« w Kanadzie po raz pierwszy, sądzimy, że wydarzenie to będzie się rozwijać. Takie mam doświadczenia z poprzednich lat w ubiegłym roku prowadziliśmy pierwszy raz podobne spotkanie w Londynie. Natomiast we Wrocławiu w miejskiej bibliotece publicznej po raz pierwszy w nocnym spotkaniu z literaturą uczestniczyłam piętnaście lat temu i nasze imprezy są od tego czasu oblegane. Te doświadczenia pokazują dzieciom, że czytanie może budzić emocje i może być dobrą zabawą” dodała Grzelczyk.

Zakończona w sobotę rano “Noc w Bibliotece” była rzeczywiście nocą w bibliotece, ponieważ dzieci zabrały śpiwory i nocowały pod opieką nauczycieli w Centrum Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Mississauga, gdzie odbywało się całe wydarzenie. Zorganizowano im wspólną kolację, oglądanie polskich filmów, a rano śniadanie.

Konsulat w Toronto przygląda się możliwościom współpracy z publicznymi bibliotekami, w których odbywa się wiele wydarzeń, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, pokazujących kanadyjską wielokulturowość, takich jak np. trwający przez cały maj “Miesiąc Kultur Azjatyckich”. Przygotowuje się też do udziału w międzynarodowym festiwalu autorów w Toronto w październiku.

W lutym roku Konsulat Generalny RP w Toronto rozpoczął inny projekt literacki “Czytam po polsku”, nawiązujący do Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ustanowionego w 1999 r. przez UNESCO i obchodzonego 21 lutego. W ramach tego wydarzenia przedszkolakom i uczniom klas pierwszych przekazywano czytelnicze wyprawki, w których znalazły się zarówno książki, jak i listy polskich książek dla dzieci dostępnych w bibliotekach publicznych.

Również w lutym konsulat w Toronto zainaugurował “Polish Heritage Days”, Dni Polskiego Dziedzictwa, które mają służyć pokazaniu zarówno historii Polski, jak i wkładu Polonii w historię Kanady. Na projekt składają się wydarzenia kulturalne, edukacyjne i sportowe, festiwale i festyny. “Dni Polskiego Dziedzictwa” są organizowane na terenie okręgu konsularnego polskiej placówki, czyli w prowincjach Ontario, Manitoba, Saskatchewan i na terytorium Nunavut.

W spisie powszechnym z 2016 r. polskie pochodzenie deklarowało ponad 1,1 mln mieszkańców Kanady, czyli ok. 3 proc. ludności.

 

Prowadzący zajęcia podczas “Nocy w Bibliotece”:


Anna Czerwińska-Rydel

W szkole miałam kłopoty z matematyką. Potem jeszcze z fizyką i chemią. Geografii też nie lubiłam, a na wuefie bałam się grać w zbijaka. Ale za to na przerwach i lekcjach (pod ławką) z wielkim zaangażowaniem pisałam powieści i opowiadanka. Wszystkie bardzo poważne i dramatyczne. Kiedyś złapała mnie na tym pani od polskiego. Skonfiskowała gęsto zapisane zeszyty, a następnego dnia wezwała mnie do siebie.

Brawo! powiedziała. Nie pamiętam, kiedy ostatnio jakaś lektura dostarczyła mi takiej rozrywki. Ależ się uśmiałam!!!

Tego dnia wróciłam do domu załamana. Moja literatura miała być poważna i dramatyczna, a okazała się zabawna…

Minęły lata. Zaczęłam pisać książki dla dzieci i młodzieży. Teraz już wiem, że poważna książka może bawić, a zabawna wzruszyć. I właśnie tak staram się tworzyć.

http://www.annaczerwinskarydel.com/

Edyta Klimuk-Domańska

Od zawsze kocham papier, rękodzieło i fotografię. Scrapbooking, który odkryłam wiele lat temu wspaniale łączy te moje największe pasje. Obecnie tydzień bez nowej kartki czy albumiku jest tygodniem straconym 😉

Iwona Lemke-Konart

Skończyłam studia na wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Uczestniczyłam w niezależnym ruchu artystycznym lat 70. i 80. Interesuje mnie eksperymentalny, eksploracyjny i terapeutyczny aspekt sztuki, a nie przywiązanie do konkretnego medium.

Moja sztuka obejmuje fotografię, rysunek, performance, publiczne projekty fotograficzne, książki artystyczne i mieszane środki przekazu.

http://www.iwonalemke.net

Partnerzy: Centrum Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Mississaudze, Związek Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie

Projekt realizowany w ramach działań Polish Heritage Days w Kanadzie i Noc Bibliotek w Polsce. https://nocbibliotek.org/

Oprac. na podst. PAP i materiałów Konsulatu RP w Toronto

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.