Ciekawy przypadek

0

Dwa tygodnie temu pisałem o trudnych pytaniach, informacjach – sprawy morderstwa, samobójstwa, a także domy nawiedzanych przez duchy: czy taka informacja musi być podawana publicznie kupującym? Otóż w większości wypadków odpowiedz brzmi: nie. Jednak niedawna sprawa, która wydarzyła się w Kolumbii Brytyjskiej, pozwala na ponowne pochylenie się nad tym tematem.

Co wydarzyło się w tej sprawie? Otóż dokonano zakupu domu w 2003 roku w Vancouver: kupujący, późniejsi właściciele przez większość czasu przebywali w Chinach. Natomiast ich rodzina: córka, zięć oraz ich dzieci, czyli wnuki właścicieli, zamieszkiwali ten dom. Otóż pewnego dnia w roku 2007 zięć został zamordowany na ulicy, tuż przed bramą domu: spekulowano, że zamieszany był w porachunki gangów motocyklowych. Zabójstwa dokonano poza obszarem nieruchomości.

Właściciele domu, z uwagi na fakt, że nie zamierzali zamieszkać w Kanadzie oraz z powodu, że ich wnuczki zamierzały zmienić szkołę na inne lokalizacje, postanowili sprzedać tę nieruchomość. Właściciele upoważnili notarialnie swoją córkę, zamieszkującą ten dom, do dokonania sprzedaży. Dom został wystawiony do sprzedaży w 2008 roku, lecz dopiero po ponownym wystawieniu został sprzedany w roku 2009. Podczas negocjacji dotyczących sprzedaży kupujący zapytali o powody sprzedaży oraz uzyskali odpowiedź, że powodem sprzedaży jest zmiana szkoły na inną i nic nie zostało powiedziane na temat morderstwa. Po kilku dniach od zawarcia transakcji, kupujący dowiedział się o morderstwie i zadecydował, że wycofuje się z transakcji, uzasadniając swą decyzję strachem o bezpieczeństwo swojej rodziny. Jakie wynikły tu istotne dla sprawy fakty? A więc podstawowym pytaniem jest czy sprzedający miał obowiązek ujawnienia sprawy zabójstwa potencjalnym kupującym? Oraz czy fakt ten powodował defekt materialny, który pozwalałby na zerwanie kontraktu? Ponadto czy sprzedający popełnili błąd w postaci niepodania faktu morderstwa, ale innego związanego ze zmianą szkoły jako przyczynę zmiany miejsca zamieszkania?

Ciekawe więc jakie były ustalone fakty przez badający sprawę sąd? A więc w tej sprawie agent wystawiający dom do sprzedaży zapytał wcześniej czy ma podawać fakt morderstwa przy sprzedaży oraz uzyskał polecenie od sprzedającego, że owszem, lecz tylko wtedy kiedy zostanie zadane specyficzne pytanie na ten temat. Sędzia natomiast stwierdził, że powodem sprzedaży mógł być fakt, że żona zabitego mogła obawiać się o bezpieczeństwo swoje oraz rodziny oraz że to właśnie mogło być powodem sprzedaży. Sędzia również dowiedział się, że córka ta była później aresztowana w Hong Kongu za pranie brudnych pieniędzy.

Po przeanalizowaniu podobnych przypadków w sprawach zarówno z Kanady, USA, a nawet Australii, sędzia stwierdził, że morderstwo nie było ukrytym faktem, który powinien być podany do wiadomości kupującego. Ponadto, fakt ten był ogólnie znany oraz mógł być łatwo sprawdzony przez kupujących w wyszukiwarce Google, wystarczyło wygooglować adres nieruchomości, a wiadomość o morderstwie od razu była podana. Sędzia stwierdził jednak, że w momencie gdy kupujący zapytali bezpośrednio o powody sprzedaży, sprzedający skłamał podając nieprawdziwy powód przeprowadzki: oba powody, zarówno zmiany szkoły, jak i morderstwa przed bramą budynku powinny zostać podane. Otóż ukrycie sprawy morderstwa mogło odwieść potencjalnych kupujących od zawarcia transakcji.

Pytanie zasadnicze jest takie, czy sprawa ta zmienia prawo na tyle, że zarówno sprzedający jak i agenci ich reprezentujący powinni informować o podobnych faktach? W dalszym ciągu uważam, że tak, lecz po zadaniu takiego pytania; natomiast w tym konkretnym przypadku sprawa wyglądała nieco inaczej: po zadaniu pytania o powody przeprowadzki, nie podano im całej prawdy, a na pewno takie były motywacje sprzedającego, bo obawiał się o bezpieczeństwo rodziny, a więc pytanie było zadane, lecz udzielona odpowiedź nie była pełna, a fakt morderstwa zatajony.

W przypadku kupna domu, jeśli chcemy być pewni co do spraw, na które chcemy mieć konkretną odpowiedź, dobrze jest ująć daną sprawę w jednej z klauzul kontraktu: Wasz agent na pewno potrafi to uczynić w odpowiedni sposób. Pamiętajmy jednak, że wiele istotnych spraw można “wygooglować”, znaleźć w internecie, dobrze jest dokonać takiego poszukiwania przed złożeniem oferty kupna: można też przeprowadzić wywiad środowiskowy, rozmawiać z sąsiadami: a przecież warto zobaczyć kto mieszka w okolicy!

Jeśli sprzedajemy dom, oraz nie podajemy publicznie całej informacji o niewygodnych sprawach, uważajmy jednak na odpowiedzi w momencie zadawanych wprost pytań! Żyjemy przecież w kraju, gdzie wiele kultusię ściera, jest wiele różnego rodzaju kulturowych przesądów, obaw itp, które mają dla niektórych istotny wpływ, mogąc spowodować, że dana nieruchomość będzie dyskwalifikować ją do zamieszkania. Lepiej zawczasu wyjaśnić, niż później borykać się z przeciągającą się sprawą sądową, która również może doprowadzić do anulowania umowy, a to zawsze wiąże się z kosztami.

Wystawiających nieruchomości do sprzedaży zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości. Nasze porady oraz wycena jest bezpłatna. Kupujący, jak wiadomo, nie ponoszą żadnych kosztów!

Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcję otrzymują Państwo jeden bilet losujący.

Zajmujemy się również kwestią wynajmu nieruchomości.

We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647-209-3511 lub email: house4usteam@gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”.

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.