Jeszcze ważne informacje o eTA

1

Pytanie: Piszę w kwestii eTA, która została mi przyznana już jakiś miesiąc temu, jednak uświadomiłam sobie, że zrobiłam spację w numerze paszportu, między dwiema literami, a pozostałymi cyframi. Nie wiem, co robić w takim przypadku, przy nowym wniosku są pytania odnośnie tego, czy wcześniej aplikowało się już o wizę do Kanady, a ja przecież aplikowałam i ją dostałam, tyle że jest ta nieszczęsna spacja. Jeśli odpowiem “nie” czy nie będzie to zrozumiane tak, że aplikowałam i jej nie dostałam? Wylatuję do Kanady 4 lipca, bardzo proszę o odpowiedź, bo czas ucieka, a ja tylko się stresuję.

Odpowiedź: Myślę, że warto złożyć podanie o nową eTA, i tym razem upewnić się, że numer paszportu wpisany jest w kwestionariusz identycznie jak widnieje w paszporcie. Wprawdzie nie wiem na pewno czy spacja lub jej brak ma jakieś znaczenie (aczkolwiek wydaje mi się, że ma znaczenie), to jednak ryzyko niewpuszczenia do samolotu lecącego do Kanady jest za poważną sprawą w porównaiu do kosztu starania się o nową eTA (7 dolarów). Natomiast odnośnie do pytania w kwestionariuszu czy wcześniej starała się Pani o eTA (czy o wizę do Kanady), to odpowiedź jest “tak”, po czym należy wyjaśnić kwestię tej nieszczęsnej eTA z nieprawidłowym numerem i wpisać numer tejże przyznanej eTA.

Pytanie: Jedziemy całą rodziną (mąż, ja oraz dwie córki) w odwiedziny do męża mamy do USA. Kupiliśmy bilety po okazyjnej cenie, z przesiadką w Toronto. Dopiero teraz, przed samym wyjazdem, zupełnie przypadkowo dowiedziałam się, że istnieje jakaś eTA, którą obywatele polscy potrzebują lecąc do Kanady. I teraz mam dylemat: czy my potrzebujemy eTA czy nie – ponieważ wprawdzie lecimy do Kanady, ale będziemy tam tylko na lotnisku, przez 2 i pół godziny. Muszę jednocześnie zaznaczyć, że rownież powrót mamy przez Toronto – czy w takim razie, jeśli musimy mieć eTA, to musimy o nią się starać drugi raz, również przy powrocie?

Odpowiedź: Tak, potrzebujecie eTA. Każdy podróżny, który leci samolotem do Kanady, i nie jest ważne, czy zamierza w Kanadzie przebywać przez jakiś czas czy tylko pojawić się w Kanadzie tranzytem – potrzebuje eTA, albo nie będzie wpuszczony do samolotu lecącego do Kanady. Oczywiście mowa tu o obcokrajowcach, a nie o obywatelach Kanady i stałych mieszkańcach Kanady (Permanent Residents). eTA przyznawana jest na 5 lat, i ważna jest wielokrotnie, więc nie trzeba się o nią starać przy powrocie z USA.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane- w tej kolumnie nie są poradami prawnymi – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: e-immigration@bellnet.ca 

1 Comment

  1. no coz eta weszla po to by wyciagnac troche kasy od ludzi …. kiedys wystarczylo zaproszenie od jakiegos czlonka rodziny lub przyjaciela… ale teraz kanada biduje bo lewicowy rzad narobil kolosalnych dlugow….
    tak samo z nowymi paszportami to tylko po to by wyciagnac kase od ludzi…. przecierz to oczywiste.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.