Kanada zalegalizowała rekreacyjną marihuanę

0

Najnowsze wiadomości: Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że rekreacyjne spożycie marihuany zostanie zalegalizowane 17 października.

We wtorek uchwalono ustawę legalizującą rekreacyjne użycie marihunay w Kanadzie. Można jej mieć 30 gramów marihuany oraz uprawiać cztery krzaki na jedno gospodarstwo domowe. Od września ruszy sprzedaż w autoryzowanych przez rząd punktach.

Kanada jest pierwszym krajem w G7 (Kanada, Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Włochy), gdzie będzie panowało takie prawo.

Marihuana będzie legalna dla osób w wieku co najmniej 18 lat, ale ostateczne decyzje w tej sprawie pozostawiono władzom poszczególnych prowincji. Niektóre podniosły limit wiekowy do 19 lat. To prowincje zdecydują też gdzie będzie można kupować marihuanę i ją palić.

Od 2001 roku legalna w Kanadzie jest marihuana medyczna.

Kanada to nie jedyne miejsce na świecie, gdzie zalegalizowano marihuanę – od grudnia 2013 roku jest ona legalna w Urugwaju, a także w niektórych stanach USA, np. w Kolorado i Kalifornii. W Belgii, Czechach i Chile nie ma już kar za posiadanie małych ilośc suszonj rośliny.

Kanadyjscy posłowie głosowali 52 za i 29 przeciw (głównie konserwatyści).

Jest to spełnienie obietnicy wyborczej Justina Trudeau z 2015 r., który uważa, że dostęp do marihuany dla dzieci był zbyt łatwy, a przestępcy czerpali z tego procederu zyski. 

“Rząd ustalił, że na opakowaniach marihuany nie będzie mogło być wielkich reklam i będą musiały zawierać ostrzeżenia o ewentualnych szkodliwych skutkach dla zdrowia. Producenci nie będą mogli również kierować swoich produktów do młodych ludzi, reklamować się za pomocą sponsoringu, wytworów kultury, angażować celebrytów ani wykorzystywać zwierząt.

Wciąż nielegalne będzie posiadanie ponad 30 gramów marihuany, więcej niż czterech roślin na jedno gospodarstwo domowe oraz kupowanie od nielicencjonowanych sprzedawców. Kary będą surowe – za sprzedaż marihuany osobie niepełnoletniej będzie grozić do 14 lat więzienia. Niektórzy twierdzą, że zapisy są zbyt surowe i nieproporcjonalne do tych, które karzą za sprzedaż alkoholu nieletnim.

Kanadyjczycy wciąż należą do najczęstszych palaczy tej używki na świecie. Według szacunków w 2015 r. Kanadyjczycy wydali na marihuanę ok. 4,5 mld dolarów – niemal tyle samo co na wino. Sondaże wielokrotnie wskazywały, że zdecydowana większość Kanadyjczyków popiera legalizację marihuany.” (źródło)

Historyczna ustawa zniosła prohibicję obecną w kanadyjskim ustawodawstwie od 95 lat.

W trakcie prac nad ustawą senat wniósł 46 poprawek, z czego 13 odrzucono w zeszłym tygodniu, w tym kontrowersyjny zapis dający prowincjom prawo do wprowadzenia zakazu uprawy domowej. Zakaz taki wprowadzić chciały prowincje Quebec, Manitoba i Nunavut.

 

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.