Miksuj czerwień na zdrowie

0

Czerwień, to niezwykle modny kolor w ostatnim sezonie, warto o nią wzbogacić nie tylko swoją szafę, ale również menu. Katarzyna Błażejewska-Stuhr dla ochłody proponuje pożywne koktajle z czerwienią w roli głównej. “Antocyjany roślinne barwniki najczęściej występujące w kolorze czerwonym, niebieskim i fioletowym. Najwięcej antocyjanów jest w aronii, bakłażanach, skórkach czerwonych winogron i owocach czarnego bzu. Ale jest tu również wiele innych antyoksydantów, o mniej intensywnych kolorach. Moc antyoksydantów najlepiej widać na owocach drzewa wiśni. Mimo wysokich letnich temperatur, przegrzewania w dzień, nocnych chłodów oraz intensywnego działania promieni słonecznych, podtrzymują piękno owoców, chronią je przed szkodliwymi skutkami ekstremalnych warunków. Podobnie antyoksydanty działają na nas” – wyjaśnia w swojej książce “Superkoktajle” Katarzyna Błażejewska- Stuhr.

Dietetyk proponuje wykorzystać niezwykłą moc antyoksydantów przygotowując odżywcze koktajle. Jednym z warzyw, po które warto sięgnąć jest burak. Można go połączyć z marchewką i mango. Jak wyjaśnia dietetyk, buraki są szczególnie polecane osobom, których dieta obfituje w mięso.

“Buraki powinny być szczególnie ważne w diecie mięsożerców, ponieważ niwelują nadmiar homocysteiny (aminokwasu powstałego w wyniku trawienia białek) przyczyniającej się do rozwoju miażdżycy. Dodatkowo betanina – barwnik buraczany, działa krwiotwórczo, poprawia kondycję włosów i paznokci oraz oczyszcza krew” – opisuje Błażejewska- Stuhr.

Dość nietypowym składnikiem, który może stanowić bazę koktajli jest czerwona kapusta. Dietetyk zachęca, aby połączyć ją z ananasem i truskawkami. Choć myśl o soku z kapusty może Miksuj czerwień na zdrowie trochę zniechęcać, należy pamiętać, że “zawarta w czerwonej kapuście siarka znakomicie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci”.

Ciekawym połączeniem smaków i prawdziwą bombą witaminową jest miks buraka z wiśniami. Tu pierwsze skrzypce odgrywają wiśnie, które są skarbnicą antyoksydantów.

“Wiśnie wśród bogactwa antyoksydantów zawierają melatoninę. Regularne spożywanie wiśni może pomóc uregulować naturalny cykl aktywności organizmu i podnieść wydajność snu. W medycynie ludowej sok z wiśni ma właściwości przeciwzapalne – obniża gorączkę, łagodzi ból mięśni, poprawia wchłanianie leków” – wskazuje dietetyk.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.