Mississauga na biało-czerwono

0

Tegoroczny, już 4. Dzień Polski w Mississaudze udał się na medal. Znowu dopisała i pogoda i ludzie.

W pierwszym roku odbył się on na parkingu w Centrum Kultury im. JPII, przy kościele. Od tego czasu impreza się rozrosła. Już rok później odbyła się na prestiżowym Celebration Square przy ratuszu i bibliotece centralnej – i tak pozostało (rozmowa m.in. o początkach z prowadzącą koncert Anną Gulbinski).

W zeszłym roku na Polski Dzień przyszło ponad 20 tys. osób, a w tym roku było ich jeszcze więcej. Niestety, Mundial rozpoczął się kilka dni po imprezie, ale i tak zainteresowanie nią było ogromne.

This slideshow requires JavaScript.

Program był niezwykle urozmaicony. Na głównej scenie wystąpiły zespoły ludowe, “Radość Joy”, “Lechowia”, “Biały Orzeł” i goście z USA – zespół “Millennium” z Brampton zaprosił zespół “Polanie” z USA. Śpiewali znani artyści lokalni: Ilona Kowalik, Marek Majewski, Kinga Lizoń i Anna Cyzon a także zespoły “Kompot”, “Faza”, “Nikt nic nie wie” i “Blues Pattern Box”. Wieczornym występom towarzyszyły tańce i hulanki.

This slideshow requires JavaScript.

Nie zapomniano też o dzieciach. Wystąpił dla nich “Bravo Children’s Choir”, a przy fontannie i brodziku szkoła muzyczna z Port Credit. Był iluzjonista, a panie z Centrum prowadziły zajęcia plastyczn oraz jak co roku maluchy bawiły się w nadymanym zamku.

W Noel Ryan Auditorium w sobotę wyświetlano 3 filmy: “Człowiek z marmuru”, “Miasto 44 i “Wołyń”.

Jak co roku w chętnie odwiedzanym Art Studio prezentowali swoje prace artyści. W tym roku główną wystawę miała Agata Wiśniewska, malarka.

This slideshow requires JavaScript.

Z relacji Konsulatu RP w Toronto: “Wielkie święto polskiej kultury – Dzień Polski w Mississaudze, jak co roku zgromadził tysiące osób, które celebrowały z nami wszystko co polskie od kuchni po muzykę. Tegoroczne obchody Mississauga Polish Day skupiały się wokół Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Właśnie z tej okazji, po raz pierwszy w Kanadzie, na ekranach wyświetlono wyjątkową wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”. Ponad 30 tysięcy osób miało okazję zobaczyć tę specjalną ekspozycję, ukazującą rolę liderów Niepodległości, którzy walczyli o wolność Polski.

Nie zabrakło także gości specjalnych wydarzenia. Do Kanady przybył Wiceprzewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą Piotr Pyzik, a także z Ottawy przyjechał Ambasador Andrzej Kurnicki z małżonką. Wraz z Konsulem Generalnym Krzysztofem Grzelczykiem, wzięli oni udział w sobotnio-niedzielnych uroczystościach w Mississaudze oraz Niagara-on-the-Lake. Konsul Generalny otrzymał także specjalne podziękowanie od organizatorów Mississauga Polish Day, za wsparcie i wieloletnie zaangażowanie Konsulatu w Toronto w organizację tego wyjątkowego święta polskiej kultury.

Mississauga Polish Day jest w tym roku częścią projektu “Polish Heritage Days”, którego tegorocznym motywem przewodnim jest 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.”

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.