Monument upamiętniający polską imigrację

0

Charytatywna organizacja Komitet Upamiętnienia Polskiej Emigracji ma zaszczyt ogłosić realizację projektu budowy monumentu upamiętniającego emigrantów z ziem polskich do Kanady, którzy przybyli na ten kontynent przez Port Halifax, szczególnie “Pier 21” tego portu.

Projekt ten zainicjował Jan Skora, Konsul Honorowy RP w Halifaksie w 2016 r. Następnie, we współpracy z Polish Canadian Society of Nova Scotia oraz Polish Canadian Women’s Federation, Chapter 23 w Halifax, w lutym tego roku został utworzony Komitet Upamiętnienia Polskiej Emigracji w celu realizacji tej inicjatywy. Celem Komitetu jest uczczenie emigracji z ziem polskich do Kanady w formie monumentu, który zostanie zlokalizowany w prestiżowym miejscu obok głównego wejścia do Narodowego Muzeum Imigracji “Pier 21” w Halifaksie.

Opis Monumentu
Proponuje się, aby głównym elementem Monumentu była duża skała naturalna uzyskana z Polski. Naturalny kształt głazu/ skały będzie symbolizował imigrantów przybywających do Kanady przez Port Halifax. Ekspresja artystyczna i forma skały zostaną ustalone w porozumieniu ze specjalistami i ekspertami w dziedzinie geologii. Tablica pamiątkowa poświęcona procesowi emigracji zostanie dołączona do przedniej ściany skały. Sugeruje się również, aby na szczycie skały znajdował się orzeł z brązu, symbolizujący połączenie imigrantów z Polską.

Dr Stanisław Wolkowicz

Główny kamień sprowadzony z Polski zostanie umieszczony na naturalnym głazie skalnym uzyskanym z prowincji Nowa Szkocja. Naturalna szorstka powierzchnia tej skały będzie symbolizować charakter tego kraju, w którym nie zawsze łatwo było Monument upamiętniający polską imigrację rozpocząć nowe życie. Prostota i symbolika monumentu odzwierciedla determinację emigrantów, a także ich proces adaptacji i integracji na tym kontynencie.

Ostateczny wybór skały z Polski nastąpi w najbliższym czasie w zależności od warunków pogodowych. Główny kamień z Polski jest podarowany przez kamieniołom w Brennej w Beskidach.  Firma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) sponsoruje transport kamienia z Polski do Halifaksu.

Port Halifax, właściciel gruntu w rejonie Muzeum Imigracji “Pier 21”, przekazał bezpłatnie teren na lokalizację Monumentu i zatwierdził jego ogólną koncepcję artystyczną. Po zakończeniu budowy Port Halifax przejmie opiekę nad utrzymaniem Monumentu oraz jego ubezpieczenie. Pan Andrzej Kurnicki, Ambasador RP w Kanadzie objął patronat nad tą inicjatywą. Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce oraz Instytut Pamięci Narodowej jak i Polonia w Albercie zadeklarowały pomoc i wsparcie finansowe naszej inicjatywy.

Monument ten stanie się ważnym symbolem dla polskiej społeczności w Kanadzie i upamiętni proces imigracji z ojczystej ziemi. Mamy nadzieję że możemy liczyć na Wasze wsparcie i pomoc finansową dla tej inicjatywy. Uroczystość odsłonięcia Monumentu zaplanowano na 16 września 2018 r. Szacowany budżet tej inicjatywy wynosi 50.000 CAD.

Serdecznie prosimy o pomoc w promocji tej inicjatywy i wydarzenia wśród  przyjaciół, znajomych i wszystkich, dla których bliskie są sprawy emigracji z ziem polskich.

Donacje na ten projekt można składać za pomocą jednej z poniższych czterech metod. Jeśli żadna z tych metod nie jest dostępna, proszę o kontakt na poniższy e-mail adres, i postaramy się pomóc.

• GoFundMe https://www.gofundme.com/polish-emigration-memorial-monument

• Donacje można przekazać również bezpośrednio jednemu z członków Komitetu Upamiętnienia Polskiej Emigracji:

  • Elizabeth Rulka
  • Teresa Skora
  • Beata Wojsyk
  • Paul Lenarczyk
  • Katarzyna Wolkowicz

• lub wysłać czek na adres:

POLISH EMIGRATION MEMORIAL SOCIETY
4089 ST MARGARETS BAY RD
HUBLEY, NS GB3Z 1C2
CANADA

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronach:

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.