Na wschodzie Ukrainy trwa wojna i kryzys humanitarny

0

Na wschodzie Ukrainy trwa gorąca faza wojny i kryzys humanitarny, do którego doprowadziła interwencja Rosji – oświadczył we wtorek specjalny wysłannik USA na Ukrainę Kurt Volker.

“Podczas mojej ostatniej podróży zobaczyłem, że na wschodzie Ukrainy trwa gorąca faza wojny, która doprowadziła do rujnującego kryzysu humanitarnego; to wszystko wywołała interwencja Rosji” – napisał Volker na Twitterze.

Dyplomata zapewnił, że Stany Zjednoczone popierają ideę rozmieszczenia w ogarniętym konfliktem z prorosyjskimi separatystami Donbasie misji pokojowej ONZ. “Jednak rosyjskie propozycje, by była ona siłami do ochrony OBWE są chybione” – dodał Volker w kolejnym wpisie. Kwestia przysłania na Ukrainę sił pokojowych ONZ była jednym z tematów poniedziałkowych rozmów w Berlinie ministrów spraw zagranicznych tzw. czwórki normandzkiej, do której wchodzą: Ukraina, Rosja, Niemcy i Francja.

Po spotkaniu szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin oświadczył, że Kijów i Moskwa wciąż nie znajdują wspólnego stanowiska w tej sprawie. Rosjanie chcą, by misja pokojowa powinna “towarzyszyć” obserwatorom Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i działać wyłącznie na linii rozgraniczenia w Donbasie. Ukraińcy nalegają, by błękitne hełmy ONZ były rozmieszczone na całym terytorium konfliktu.

Moskwa i Kijów zgodziły się na działania, które mogą przyczynić się do deeskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy – powiedział w poniedziałek wieczorem szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas po spotkaniu w Berlinie ze swymi odpowiednikami z Rosji, Francji i Ukrainy.

Było to pierwsze w tym roku spotkanie przedstawicieli krajów tzw. czwórki normandzkiej, która od 2014 roku prowadzi rozmowy na temat uregulowania kryzysu ukraińskiego.

Maas przyznał, że przełomu nie osiągnięto. “W wielu kwestiach nie zdołaliśmy dojść do porozumienia, jednak w wielu istotnych punktach osiągnęliśmy zgodność stanowisk, co może nas przybliżyć do realizacji celów z porozumienia mińskiego. Szczegóły zostaną dopracowane podczas następnych spotkań na różnych płaszczyznach” – powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Wszystkie strony, jak podkreślił Maas, są za respektowaniem zawieszenia broni. “Wiemy, że w przeszłości realizacja rozejmu szwankowała” – przyznał niemiecki minister. Dodał, że jest polityczna wola do kolejnej wymiany jeńców.

Niemcy i Francja zaoferowały pomoc w usuwaniu min na obszarach objętych konfliktem z użyciem najnowocześniejszego sprzętu.

Walki w Donbasie rozpoczęły się wiosną 2014 roku, gdy po zwycięstwie prozachodniej rewolucji godności w Kijowie prorosyjscy separatyści ogłosili powstanie dwóch tzw. republik ludowych, donieckiej i ługańskiej. W wyniku konfliktu zginęło do tej pory ponad 10 tysięcy ludzi.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.