Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla red. naczelnej “Gazety”

4

Dziennikarze z Czech, Kanady, Niemiec, Ukrainy i USA zostali laureatami VII edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego, która honoruje media służące Polonii. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w sobotę (9 czerwca) w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Nagroda została ustanowiona w 2012 roku z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz marszałka wojewódzkiego.

Dziennikarstwo polonijne jest wyjątkowe, bo bierze się z pasji. Informuje, integruje środowisko, po prostu czyni dobro. Dla mojego ojca najważniejsze było budowanie mostów między Polakami na całym świecie a Polską. Poprzez tę nagrodę staramy się kontynuować to dzieło – podkreślił, witając gości Jakub Płażyński, przewodniczący jury nagrody.

W tym roku Nagroda im. Macieja Płażyńskiego w kategorii dziennikarz medium polonijnego przypadła Małgorzacie P. Bonikowskiej z Kanady, twórczyni i autorce podcastu POLcast, innowacyjnego medium, w którym promuje wiedzę o Polsce i Polakach w języku angielskim, a ponadto “w swoich audycjach budzi ciekawość świata, wybierając interesujących rozmówców”.

“Jest to najwspanialsze uczczenie pamięci pana Macieja, którego niestety nie miałam okazji poznać osobiście. Założony przeze mnie i mojego przyjaciela Tomka Kniata dwa lata temu podcast jest słuchany na całym świecie. Do tej pory otrzymał dwie nagrody kanadyjskie i jedną austriacką, ale ta jest wyjątkowa, bo jest z Polski, a ja Polskę kocham przeokropnie. Jestem z wykształcenia anglistką i chcąc promować Polskę, założyłam, że powinnam to robić po angielsku, bo jeżeli mówimy i piszemy o Polsce po polsku, to tak jakbyśmy przekonywali już przekonanych”, powiedziała, dziękując za nagrodę, Bonikowska.

This slideshow requires JavaScript.

Ponadto jury przyznało w tej kategorii wyróżnienie Beacie Kost, dziennikarce “Kuriera Galicyjskiego”, za książkę “Kobiety ze Lwowa”, w której “żywym językiem i w interesujący sposób” portretuje ponad trzydzieści kobiet związanych z tym miastem.

Niemiecki dziennikarz Gerhard Gnauck zwyciężył w kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii. Doceniono go jako autora “ważnych i nieszablonowych tekstów o polskiej polityce” na łamach m.in. “Die Welt” i “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano redakcję “Głosu Gazety Polaków w Republice Czeskiej” “za profesjonalizm oraz konsekwentny wysiłek”, którego efektem jest wydawanie gazety dla Polaków na Zaolziu w Czechach.

Jury wyróżniło także “Culture Avenue” internetowy magazyn ze Stanów Zjednoczonych wydawany przez Joannę Sokolowską, który przy “wykorzystaniu nowoczesnych form promuje polskich twórców rozsianych po świecie, a często nieznanych w Polsce”.

This slideshow requires JavaScript.

W tym roku jury postanowiło natomiast nie przyznać nagrody w kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego powstała w 2012 roku z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni, marszałka województwa pomorskiego i Fundacji Pomorskiej. Na pulę nagród składają się fundusze wyasygnowane przez samorządy województwa i Trójmiasta. Nagroda jest przyznawana co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim.

Więcej o nagrodzie M. Płażyńskiego:

Website Nagrody

O Nagrodzie – Press Club Polska

O Nagrodzie – cultureave.pl

Władze Gdyni

W POLcaście

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

4 Comments

  1. Składam wyrazy uznania i życzę jeszcze wiele osiągnięć i sukcesów. Korzystam też z nauki j.angielskiego w Polcascie,jest przydatny. Leon.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.