Nie zakłócaj rytmu dnia

0

Ludzie, którzy doświadczają zakłóceń dobowego cyklu aktywności i odpoczynku, są bardziej narażeni na zaburzenia nastroju, mają niższy poziom zadowolenia – sugerują najnowsze badania.

Zaburzenia rytmu okołodobowego mogą przyczyniać się do narastania problemów psychicznych. Najnowsze badania wskazują, jak ważna jest higiena dnia codziennego i sposób w jaki równoważymy nasze aktywności i odpoczynek.

“Ponieważ ludzie mają obecnie 24-godzinne wzorce życia i ponieważ do 2050 roku dwie trzecie ludności świata będzie mieszkać w miastach, w których zaburzenia dobowe są znacznie bardziej prawdopodobne, jest to dość duży problem zdrowia publicznego. Istotne będą zagadnienia uwzględniające to, czy i w jaki sposób bierzemy pod uwagę nasze naturalne wzorce odpoczynku i aktywności, a także w jaki sposób projektujemy miasta lub miejsca pracy, aby chronić zdrowie psychiczne ludzi” – wskazuje Daniel Smith, profesor psychiatrii na Uniwersytecie w Glasgow, główny autor badań.

Zespół naukowców ze Szkocji, Irlandii i Szwecji przeprowadził największe dotychczas badanie tego rodzaju, wykorzystując dane z brytyjskiego BioBanku. Zebrało ono informacje na temat zdrowia 500 tys. uczestników, w wieku od 37 do 73 lat. Aby zbadać związek między zdrowiem psychicznym a 24-godzinnymi cyklami snu i aktywności, zwanej rytmem okołodobowym, zespół przeanalizował dane ponad 91 tys. uczestników, którzy nosili nadgarstkowy tracker aktywności przez tydzień.

Choć badanie miało swoje ograniczenia, Smith przyznał, że jego wyniki są godne uwagi. Zaburzenia rytmu okołodobowego mogą mieć negatywny wpływ na nasze procesy poznawcze jak również na naszą kondycję psychiczną. Smith zalecił unikanie aktywności po około 22, co mogłoby zakłócić rytm okołodobowy – np. korzystanie z telefonów komórkowych lub wieczorne wypady na drinka. Dodał w rozmowie z magazynem “The Times”, że to, co ludzie robią w ciągu dnia, jest równie ważne. Starajmy się być jak najbardziej aktywni w ciągu dnia i jak najmniej aktywni w nocy, zaleca.

Dr Paul Kelley z zadowoleniem przyjął wyniki badań, stwierdzając, że te wnioski wpisują się w coraz większą liczbę badań łączących rytmy okołodobowe i zdrowie psychiczne. Dodał jednak, że ważne jest, aby pamiętać, że zegary biologiczne różnią się między poszczególnymi osobami, co oznacza, że elastyczność jest ważna zarówno w miejscu pracy, jak i w szkołach. “Nie ma optymalnego czasu dla wszystkich” – powiedział.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.