Obchody 30. rocznicy powstania ruchu narodowowyzwoleńczego Sajudis

0

Litwa obchodzi 30. rocznicę powstania ruchu narodowowyzwoleńczego Sajudis (Litewski Ruch na rzecz Przebudowy), który zapoczątkował przemiany ustrojowe w kraju i doprowadził do odzyskania przez kraj niepodległości.

W ramach obchodów poinformowano o rozpoczęciu w kraju działalności przez nowy ruch społeczny Forum Narodowe, który ma kontynuować pracę Sajudisu. Zadaniem Forum ma być m.in. walka o sprawiedliwe życie społeczne i przeciwdziałanie próbom federalizacji Unii Europejskiej.

“Mówimy wprost, chcemy uczciwej Litwy” – oświadczył w poniedziałek podczas uroczystości w Sejmie Vytautas Landsbergis, były przywódca Sajudisu i Litwy tuż po odzyskaniu przez nią niepodległości.

Landsbergis powiedział, że “część narodu już zasłużyła na lepsze życie, inni (…) mogą iść precz”. “Szkoda, że tak wielu z nas odchodzi tak daleko, odwracając się plecami od ojczyzny” – dodał. Zaniepokojenie z powodu obecnej sytuacji w kraju wyrażali w Sejmie także inni przemawiający. “Dzisiaj powstaje kluczowe pytanie – będziemy czy nie będziemy mieć swojej Litwy, za którą walczyliśmy, za którą przelewano krew i umierano?” – mówił jeden z założycieli Sajudisu, filozof Vytautas Radżvilas.

Podczas niedzielnych obchodów rocznicy w Litewskiej Sali Akademii Nauk, gdzie przed 30 laty podjęto decyzję o założeniu Sajudisu, poinformowano, o rozpoczęciu działalności Forum Narodowego.

Forum Narodowe deklaruje działania na rzecz równości społecznej, gdyż, jak zaznaczono, “obecny poziom rozwarstwienia społecznego, jeden z największych w Unii Europejskiej, rozbija naród i stwarza doskonały grunt pod działania wrogich państw”. Priorytetem Forum ma być też obrona języka litewskiego i niedopuszczenie do uprawomocnienia się dwujęzyczności w kraju, a także pielęgnowanie pamięci historycznej.

Sajudis odniósł spektakularne zwycięstwo w wyborach do Rady Najwyższej Litewskiej SRR (parlamentu) 24 lutego 1990 roku, zdobywając 101 ze 141 miejsc. Landsbergis został przewodniczącym Rady Najwyższej, a ta 11 marca ogłosiła Akt Przywrócenia Państwa Litewskiego, na mocy którego kraj związkowy odzyskał niepodległość.

Sajudis jako organizacja działa do dziś, ale popularność i wpływy utracił już w latach 90.

Z Wilna
Aleksandra Akińczo

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.