Plejada gwiazd na Summer Jazz Festival w Krakowie

0

Zespół Take 6, Alfredo Rodriguez i Charles Lloyd będą gośćmi tegorocznego Summer Jazz Festival w Krakowie. Do 5 sierpnia zaplanowano ponad 200 koncertów, w tym występy najbardziej zasłużonych artystów polskiej sceny jazzowej w ramach Złotej Setki Polskiego Jazzu.

Choć oficjalne rozpoczęcie festiwalu nastąpi 1 lipca, pierwszy festiwalowy koncert odbędzie się już w najbliższą niedzielę. W Piwnicy Pod Baranami zagrają Brad Terry i Joachim Mencel Trio.

27 czerwca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wystąpi nominowany do Grammy pianista i kompozytor kubańskiego pochodzenia Alfredo Rodriguez, a dzień później w kinie Kijów.Centrum po raz pierwszy w Krakowie zagra legendarny saksofonista tenorowy Charles Lloyd. Towarzyszyć mu będzie zespół The Marvels oraz gość specjalny – gitarzysta Bill Frisell.

“Wszystko zaczęło się w Piwnicy pod Baranami, która w latach 50. była kolebką jazzu i to tam właśnie w 1996 roku narodził się Letni Festiwal Jazzowy. Dzięki zaangażowaniu Witolda Wnuka i innych organizatorów powstało wydarzenie, które wyszło poza mury krakowskich klubów. Nie wyobrażamy sobie lipca bez tego festiwalu” – mówiła w środę podczas konferencji prasowej zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Doksa – Tverberg. Miasto finansowo wspiera organizację festiwalu.

Podczas Niedzieli Nowoorleańskiej 1 lipca ulicami Krakowa przejdzie parada z udziałem muzyków jazzowych, a na scenie pod Wieżą Ratuszową wystąpią Karen Edwards,Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojtek Karolak, Andrzej Dąbrowski oraz zespoły Jazz Band Ball Orchestra i Old Metropolitan Band.

Miłośnicy jazzu będą mogli usłyszeć w Krakowie Take 6 – sześciu artystów śpiewających a capella kompozycje z kręgu gospel, rhythm&blues, jazzu, soulu i popu. 8 lipca w Auditorium Maximum grupa mająca na koncie aż dziesięć statuetek Grammy i współpracę m.in. z Rayem Charlesem,Quincym Jonesem, Marcusem Millerem i Steviem Wonderem, wykona program poświęcony zmarłemu wokaliście i przyjacielowi zespołu Alowi Jarreau. Gwiazdą festiwalu będzie też saksofonista tenorowy Pharoah Sanders, który wystąpi 12 lipca w kinie Kijów Centrum.

W ramach Złotej Setki Polskiego Jazzu w Krakowie koncertować będą m.in. Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Michał Urbaniak, Włodek Pawlik, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Urszula Dudziak i Adam Makowicz. Usłyszeć będzie można także Hannę Banaszak, Marka Bałatę, Jorgosa Skoliasa, Krzysztofa Ścierańskiego, Lorę Szafran, Stanisława Sojkę, Józefa Skrzeka, Adę Zaryan.

Przyjaciele i współpracownicy zmarłego pięć lat temu 2 września Jarosława Śmietany: Piotr Baron, Adam Czerwiński, Antoni Dębski, Wojciech Karolak, Marek Napiórkowski dedukują mu koncert, który zaplanowano w Piwnicy pod Baranami 11 lipca, z utworami Śmietany.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.