Podróż po świecie bez wyjazdu z Mississaugi

0

Już po raz 31. mieszkańcy Mississaugi – 7. największego miasta w Kanadzie oraz wielu gości mogło wybrać się w podróż po świecie, bez konieczności płacenia za loty i hotele. Carassauga to doroczna impreza celebrująca wielokulturowość.

Co roku impreza cieszy się ogromną ppularnością. W 2017 roku odwiedziło ją ponad 330.000 oób, a na przygotowaniach ponad 7,5 tysiąca wolontariuszy spędziło około 350.000 godzin.

W tegorocznym festiwalu kultur zwiedzający mogli przez trzy dni (27-29 maja) odwiedzić 31 pawilonów, reprezentujących ponad 70 krajów i znajdujących się w 9 miejscach w Mississaudze. Większość z nich – 18 – skupiało się wokoło ośrodka sportowego Hershey Centre.

Po raz pierwszy w tym roku swoje pawilony zaprezentowały Bułgaria i Nepal, a także po przerwie powróciły Sri Lanka i Korea.

Z okazji swoich 150. urodzin, Kanada miała swój własny pawilon w siedzibie Streetsville Royal Canadian Legion.

Występy, wystawy i sprzedaż rękodzieła, kolorowe stroje ludowe, no i oczywiście przepyszna kuchnia etniczna to magnesy, które przyciągają tłumy. Nie da się zjeść wszystkiego, więc ogromnym wzięciem cieszą się zawsze tzw. Toonie Taste, czyli kosztujące 2 dolary próbki lokalnych pyszności (a jak posmakuje zawsze można kupić normalną porcję).

Po kupieniu tzw. paszportu (10 dol. w przedsprzedaży i 12 dol. przy wejściu, dzieci bezpłatnie) można było oglądać, słuchać, próbować smakołyków i poznawać ludzi reprezentujących dziesiątki nacji, którzy na co dzień żyją w harmonii w Mississaudze, a nawet jeździć bezpłatnymi autobusami z miejsca na miejsce.

O polskim pawilonie pisze poniżej Waldemar Krukar.

This slideshow requires JavaScript.

Polska Carassauga
Już po raz kolejny w gościnnych progach Mississauga Valley Community Centre znalazł się Polski Pawilon na wielokulturowym festiwalu Carrassauga 2018. A pytanie dlaczego tam, a nie w Centrum Jana Pawla II – pozostawiam bez odpowiedzi.

Jak zwykle arena hokejowa była bardzo ładnie udekorowanej wieloma akcentami polskimi jak np. pięknym stołem udostępnionym przez Panią Władzie. Były stanowiska z bizuterią, ciuchami i jak zwykle bardzo bogate stanowisko Radość Joy z niezmordowaną panią Anią Piwowarczyk.

Bardzo podobała mi się wystawa o obozie Kościuszko w Niagara on the Lake jak również o polskich deputowanych do Parlamentu Kanadyjskiego.

Moim zdaniem powinno być więcej polskich stoisk gdzie propaguje się polską kulturę czy turystykę – nie wiem dlaczego Polimex nie ma swojego stanowiska.

Bardzo ciekawy był pomysł ze stoiskiem prezentującym szkółkę modelarstwa działającą w Centrum Kultury Jana Pawła II nazwaną imieniem wybitnego pilota Jana Żurakowskiego. Pan Tadeusz) bardzo cierpliwie tłumaczył młodym ludziom tajniki modelarstwa.

Myślę, że powinno być coś więcej dla dzieci – może harcerze czy malowanie twarzy.

A nad wszystkim czuwała niezmordowana i niezastąpiona)pani Janina Ruta)i jej sztab Rodziny oraz grono wolontariuszy.)

This slideshow requires JavaScript.

Carmela Ruta ślicznie prowadziła )cały koncert. Jestem pełen podziwu dla pani Janiny za to co robi dla Polonii i to już tyle lat – uważam, że powinien ją ktoś docenić i uhonorować.)

Polski Pawilon odwiedzili burmistrz Bonnie Crombie i Konsul Generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk z małżonką.

Na scenie oglądaliśmy występy taneczne znanych wszystkim zespołów Radość Joy, Biały Orzeł, Lechowia i Harnasie, ale wystąpił także młody zespół, który świetnie sobie radzi – Żródło z Brampton.

Na koniec sobotniego wieczoru wystąpił zespół rokowy Kompot ale wydaje mi się, że nie było tylu młodych ludzi co w zeszłym roku. Podsumowując, uważam, że polski pawilon wypadł dobrze chociaż jestem zdania, że za mało promujemy Polskę, za mało jest młodych ludzi do pomocy jak również sponsorów. Waldemar Krukar

Do przyszłego roku!

Małgorzata P. Bonikowska


Zdjęcia
Iwona Adamiak
i Waldemar Krukar

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.