Rocznica 4. czerwca

0

Dzisiejsze doniesienia o obchodach rocznicy 4. czerwca, niesłychanie skromnych jak na historyczne wydarzenie tego faktu, przywodzą mi na myśl opinię jednego z najwybitniejszych historyków brytyjskich, profesora Uniwersytetu Oksfordzkiego Timothy Garton Asha, piszącego o znaczeniu Okrągłego Stołu, którego wybory były rezultatem – pisze prof. Zbigniew Pełczyński z Oksfordu.

Prof. Garton Ash napisał, co następuje:

Łatwo krytykować kompromis Okrągłego Stołu z bezpiecznej perspektywy dwóch dekad odzyskanej wolności. Książka przypomina nam, że nikt czegoś takiego dotąd nie próbował i nikt nie wiedział, czy okaże się to możliwe. Kompromis był konieczny do uniknięcia rozlewu krwi. Innym krajom poszło już łatwiej, bo Polska pokazała im drogę. Przez blisko 200 lat po roku 1789 idea rewolucji kojarzyła się w Europie jednoznacznie z przemocą. Rok 1989 przyniósł nowy model rewolucji, który zastąpił jakobińsko-bolszewicki lat 1789 i 1917. To model pokojowej, negocjacyjnej ewolucyjnej rewolucji. Rzecz naprawdę rzadka – autentyczny nowy wynalazek historii.

Więcej

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.