Szczyt G7 w klimacie konfliktu

0

Szczyt G7 to doroczne spotkanie przedstawicieli siedmiu najbardziej rozwiniętych gospodarek świata (USA, Kanada, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy) oraz UE. Organizatorem tegorocznego szczytu z racji objęcia rotacyjnego przewodnictwa w grupie jest Kanada. Spotkanie odbędzie się w miejscowości La Malbaie, w regionie Charlevoix w prowincji Quebec, w dniach 8-9 czerwca.

Trudeau: handel i zmiany klimatyczne kością niezgody na szczycie G7
Premier Justin Trudeau powiedział w środę, że handel oraz zmiany klimatyczne mogą być źródłem niezgody między przywódcami G7 podczas szczytu w Charlevoix, ale sprawy związane z bezpieczeństwem światowym czy wzrostem gospodarczym będą platformą porozumienia.

Trudeau udzielił wywiadu telewizji Global News w środę po południu, na dwa dni przed zaplanowanym na piątek i sobotę szczytem G7 w kanadyjskim Charlevoix.

“Będą obszary – takie jak handel i zmiany klimatyczne – co do których będziemy się nie zgadzać, ale będziemy w stanie robić to w sposób bezpośredni i konstruktywny” – powiedział. Jednocześnie zaznaczył, że na wielu polach przywódcy będą mogli znaleźć wspólny język. “Będę też szukał dróg do wspólnej, konstruktywnej pracy, np. w kwestii rozszerzania klasy średniej (…). Obawy o bezpieczeństwo światowe, czy to odnośnie Korei Północnej czy gdzie indziej – tu będziemy mieli bardzo dobre i konkretne rozmowy. Jak chronić oceany przed zanieczyszczeniem plastikiem. Jak lepiej sprawić, by kobiety były włączone w sukces naszych gospodarek. To są ważne sprawy, co do których znajdziemy wspólną płaszczyznę” – powiedział premier.

Zapytany, czy konsultował z innymi przywódcami strategię “obchodzenia się” podczas szczytu z prezydentem USA Donaldem Trumpem, Trudeau powiedział: “Myślę, że rozmowy o tym, jak wchodzimy ze sobą w interakcję i jak możemy się ze sobą sprzymierzać w tych czy innych kwestiach toczą się cały czas pomiędzy wszystkimi przywódcami.

“Wiem, że będziemy mieli pewne bardzo, bardzo szczere rozmowy dookoła stołu, jako że Europejczycy i Kanadyjczycy są dość rozczarowani faktem, że zostali nazwani zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych z powodu stali i aluminium” – dodał. Administracja USA ogłosiła 31 maja, że nie przedłuży Kanadzie, UE i Meksykowi obowiązującego do 1 czerwca wyłączenia z programu taryf karnych na import stali i aluminium, na co te zareagowały zapowiedziami środków odwetowych. Również w środę premier odbył rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Jak głosi opublikowany przez biuro premiera komunikat “przywódcy omówili wspólne priorytety na zbliżający się szczyt G7”. Premier i kanclerz “potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz otwartego, opartego na równych zasadach handlu międzynarodowego”.

Trudeau i Macron za “silnym multilateranizmem”
Premier Justin Trudeau i prezydent Francji Emmanuel Macron zadeklarowali w Ottawie swoje poparcie dla “silnego multilateranizmu” i sprzeciw wobec protekcjonizmu. Macron przybył do Kanady na obrady szczytu G7. Obaj przywódcy spotkali się przed rozpoczęciem obrad szczytu G7, niemal natychmiast po przybyciu francuskiego prezydenta do Ottawy.

Jak podkreśla agencja AFP zarówno Macron jak i Trudeau są zwolennikami wolnego handlu i przeciwnikami protekcjonizmu. Chcą porównać i uzgodnić swoje stanowiska wobec podjętych przez prezydenta USA Donalda Trumpa protekcjonistycznych posunięć, które wywołały już rozdźwięki wśród państw wchodzących w skład grupy G7.

“Przed zbliżającym się (szczytem) G7 trzeba, jak zawsze, skoordynować nasze stanowiska” – powiedział Trudeau przyjmując Macrona w gmachu parlamentu federalnego w Ottawie. Macron podkreślił, że “szczyt G7 odbywa się w krytycznym momencie”. Obaj przywódcy rozmawiali następnie na roboczym spotkaniu bez świadków.

W opublikowanej po spotkaniu wspólnej deklaracji Macron i Trudeau podkreślili wolę “wspólnej pracy” wobec “skomplikowanej sytuacji geopolitycznej pełnej kluczowych wyzwań dla przyszłości planety i ładu międzynarodowego”.

Obaj przywódcy kontynuowali rozmowy w szerszym składzie z udziałem ministrów obu stron a następnie spotkali się na prywatnej kolacji w towarzystwie swych małżonek Brigitte Macron i Sophie Gregoire Trudeau. Biały Dom: Niezależnie od ceł mamy silne więzi z UE, Kanadą i Meksykiem Niezależnie od sporów wywołanych amerykańskimi cłami importowymi USA mają i będą miały silne relacje z Unią Europejską, Kanadą i Meksykiem – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Od 1 czerwca obowiązują cła na stal i aluminium, które Stany Zjednoczone nałożyły na kraje unijne, ale zawiesiły je do końca maja. Unia Europejska domagała się stałego wyłączenia z programu taryf, na co nie przystała administracja prezydenta Donalda Trumpa.

USA renegocjują też układ o wolnym handlu z Kanadą i Meksykiem NAFTA. Prezydent Donald Trump oświadczył w ubiegły piątek, że USA mogą zrezygnować z renegocjowanego obecnie z Kanadą i Meksykiem Północnoamerykańskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (NAFTA) na rzecz odrębnych umów z obu tymi państwami.

“Nie miałbym zastrzeżeń wobec NAFTA pod inną nazwą, z zawarciem odrębnej umowy z Kanadą i odrębnej umowy z Meksykiem. Dlatego, że chodzi tu o dwa bardzo różniące się od siebie kraje” – powiedział Trump dziennikarzom. Jak zaznaczył, dla USA NAFTA była “żałośnie kiepskim” porozumieniem. Kanada i Meksyk “są naszymi sojusznikami, ale wykorzystują nas gospodarczo” – dodał.

Przeciąganiem się negocjacji w sprawie zmodyfikowania obowiązującego od 1994 roku porozumienia Stany Zjednoczone uzasadniły swą decyzję o obciążeniu także Kanady i Meksyku karnymi cłami na importowane od nich stal i aluminium.

Komentując politykę handlową administracji Trumpa, minister finansów Francji Bruno Le Maire podkreślił, że nakładając na swych partnerów cła importowe, USA podejmują ryzyko destabilizacji światowej gospodarki. O szczycie G7 powiedział, że będzie to “niestety G6 plus USA same przeciw wszystkim”.

Ekspertka waszyngtońskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Heather Conley powiedziała agencji Reutera, że spory wywołane nałożeniem amerykańskich ceł importowych prawdopodobnie uniemożliwią jakąkolwiek merytoryczną dyskusję podczas szczytu w Kanadzie.

Ministrowie finansów z G7 wyrazili rozczarowanie działaniami USA
Na tydzień przed szczytem przywódców G7 w kanadyjskim Charlevoix 8-9 czerwca w kanadyjskim Whistler odbyło się spotkanie ministrów finansów.

Ministrowie finansów sześciu państw z grupy G7 wyrazili w sobotę na zakończenie spotkania w Whistler na zachodzie Kanady “jednogłośne zaniepokojenie i rozczarowanie” cłami na stal i aluminium nałożonymi przez USA na UE, Kanadę i Meksyk

Poprosili ministra finansów USA Steve’a Mnuchina, żeby przekazał tę wiadomość do Waszyngtonu. USA wprowadziły od piątku 25-procentowe cło na stal i 10-procentowe na aluminium z krajów UE, a także z Kanady i Meksyku.

“Ministrowie i szefowie banków centralnych poprosili ministra finansów USA, żeby przekazał ich jednogłośne zaniepokojenie i rozczarowanie” oraz “zgodzili się, że dyskusja powinna toczyć się dalej na szczycie przywódców w Charlevoix, gdzie muszą zostać podjęte zdecydowane kroki. Celem powinno być przywrócenie współpracy dla promowania wolnego, sprawiedliwego, przewidywalnego i wzajemnie korzystnego handlu” – głosi cytowany przez agencję Reutera komunikat wydany na zakończenie spotkania.

Minister finansów Kanady Bill Morneau wyjaśnił podczas konferencji prasowej, że komunikat nie przedstawia stanowiska USA i dodał, że minister Mnuchin starał się zaprezentować podczas spotkania amerykański punkt widzenia. Morneau spodziewa się, że wiadomość od szóstki państw zostanie przekazana przez Mnuchina do Białego Domu.

“Wszyscy tutaj jesteśmy zgodni, że w kwestii handlu przez ostatnie kilka dni zarysowała się istotna różnica zdań” – skomentował spotkanie Morneau. “Amerykanie postanowili podjąć kroki, które naszym zdaniem zupełnie nie są konstruktywne, właściwie są destruktywne dla naszej zdolności posuwania spraw do przodu w kwestii ceł na stal i aluminium” – dodał.

Oprac.
Anna Głowacka,
Joanna Wójcik,
Małgorzata P. Bonikowska

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.