Tablica pamięci Jacka Kuronia na placu jego imienia we Lwowie

0

We Lwowie odsłonięto w niedzielę tablicę poświęconą pamięci Jacka Kuronia, która znajduje się na placu jego imienia w sąsiedztwie konsulatu generalnego RP w tym mieście. W uroczystościach uczestniczył m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. “Rozmawiamy tutaj w języku polskim i ukraińskim i nie potrzebujemy tłumaczy. Nie potrzebujemy, żeby ktoś trzeci tłumaczył nam znaczenie naszej historii i naszych konfliktów, bo jesteśmy sami w stanie zrozumieć to i zinterpretować, po to, żeby być razem i myśleć o przyszłości. Budować dobrą przyszłość między Polską i Ukrainą. Jacek Kuroń był budowniczym” – oświadczył Borusewicz.

Odsłonięcia tablicy dokonał mer Lwowa Andrij Sadowy wraz z małżonką Jacka Kuronia, Danutą – poinformowano na stronie internetowej lwowskich władz.

“Jestem ogromnie wdzięczna miastu Lwów, jego mieszkańcom, intelektualistom, przyjaciołom Jacka i wszystkim, którzy tutaj przyszli. To przepiękne miejsce oddaje ideę, którą Jacek całe życie niósł: że ludzie muszą się spotkać i muszą rozmawiać, że z tego idą dobre rzeczy, że trzeba się przyjaźnić” – mówiła Danuta Kuroń. Rada miejska Lwowa podjęła decyzję o nadaniu skwerowi przy konsulacie RP imienia Jacka Kuronia 22 marca. Była to odpowiedź na inicjatywę grupy ukraińskich intelektualistów, która postanowiła uhonorować go jako orędownika pojednania polsko- ukraińskiego. Inicjatywa ta miała być odpowiedzią na zaostrzenie relacji między Warszawą a Kijowem na tle historycznym. Pod apelem w sprawie nadania imienia Kuronia podpisały się wówczas znane osobistości, m.in. dysydent czasów ZSRR, a obecnie prorektor Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie Myrosław Marynowycz, historyk Jarosław Hrycak i pisarz Jurij Andruchowycz.

Z Kijowa
Jarosław Junko

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.