Urząd imigracyjny nasilił “denaturalizację” imigrantów

0

Amerykański urząd imigracyjny zwiększył liczbę naturalizowanych obywateli USA, których pozbawiono obywatelstwa i którym grozi teraz deportacja z kraju przez to, że w podaniu o amerykańskie obywatelstwo podali fałszywe dane lub zataili ważne informacje.

Stało się możliwe dzięki dokonanej przez urząd imigracyjny cyfryzacji zbiorów odcisków palców z lat 90. – wyjaśnia agencja Associated Press, która jako pierwsza poinformowała o znaczącym wzroście w ostatnich latach przypadków “denaturalizacji” osób, które skłamały w podaniu o przyznanie obywatelstwa.

Stopniowa cyfryzacja archiwum odcisków palców pozwala funkcjonariuszom urzędu imigracyjnego na porównanie odcisków palców nielegalnych przybyszy, deportowanych z USA w latach 90. i później, z odciskami palców osób, które otrzymały obywatelstwo w drodze naturalizacji, a następnie wykrywać osoby, które zataiły w podaniu o przyznanie obywatelstwa, że pod innym nazwiskiem były już deportowane z USA.

Jak poinformował “Washington Post” w czwartek, częstym przykładem oszustw imigracyjnych jest zatajenie przez kobiety, które starają się o obywatelstwo amerykańskie pod nazwiskiem męża, że w przeszłości zostały deportowane z USA, kiedy używały panieńskiego bądź innego nazwiska.

W przeszłości przypadki pozbawienia obywatelstwa nabytego w drodze naturalizacji osób z tzw. zieloną kartą, czyli mających prawo stałego pobytu w USA, były bardzo rzadkie. W latach 1990-2016 resort sprawiedliwości wszczął taką procedurę wobec 305 obywateli USA, w tym wobec wielu osób, które zataiły swoje związki z nazistowskim aparatem terroru III Rzeszy – poinformował cytowany w czwartek przez “WP” adwokat Matthew Hoppock.

Po cyfryzacji części zbiorów odcisków palców – jak wynika z raportu inspektora generalnego resortu sprawiedliwości – wykryto 858 przypadków deportowanych w przeszłości obcokrajowców, którzy pod innym nazwiskiem wystąpili o obywatelstwo amerykańskie.

Osobom, które zataiły, że były deportowane, lub podały fałszywe dane w podaniu o naturalizację, grozi pozbawienie obywatelstwa i potencjalnie deportacja z USA. O deportacji osób pozbawionych obywatelstwa nie decyduje urząd imigracyjny, ale niezależni od niego sędziowie sądów imigracyjnych

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.