WYBORY – Programy głównych partii

0

Dopiero w ubiegłą środę Partia Konserwatywna opublikowała dokument, który nazwała programem wyborczym. Jest to lista wszystkich do tej pory poczynionych deklaracji programowych bez podania w jaki sposób mają znaleźć się pieniądze na ich realizację.

Jutro wybory, a zatem postanowiliśmy przybliżyć Państwu stanowisko trzech głównych partii w kluczowych dla mieszkańców Ontario sprawach.

DEFICYT

Partia Liberalna

Liberałowie zadeklarowali wzrost wydatków na usługi socjalne i służbę zdrowia oraz opiekę nad dziećmi, co oznacza kilka lat deficytów po jednym (zeszłorocznym) budżecie, w którym osiągnięto bilans finansowy.

1. Przez najbliższe trzy lata spodziewane jest 20,3 mld dolarów nowych wydatków, jak podano w budżecie 2018 roku, w związku z czym liberałowie prognozują roczne deficyty między 6,5 mld i 6,7 mld do co najmniej roku 2020/2021. Nie ma w projekcie powrotu do zbilansowanego budżetu aż do roku 2024/2025. Audytor generalny Ontario uważa, że deficyty będą wyższe i różni się poglądami na temat wykonanych obliczeń.
2. Liberałowie obiecali wprowadzenie ustawy, która będzie wymagała by wszystkie nadwyżki budżetowe były wydawane na spłatę zadłużenia prowincji.

Partia Konserwatywna

Ford jest jedynym liderem, który prowadzi kampanię obiecując szybki powrót do zbilansowania budżetu i utrzymania takiego stanu rzeczy.

1. Zapowiada deficyt w pierwszym roku ale nie podaje kiedy ma zamiar zbilansować budżet. 2. Deklaruje okrojenie budżetu obecnego o 6 mld dolarów, nie podając jednakże skąd te pieniądze mają być wzięte. Mówi tylko o tym, że wyeliminuje niegospodarność ale jednocześnie zapewnia, że nie będzie zwalniał pracowników.

3. Ma zamiar zorganizować zewnętrzna kontrolę, która ma sprawdzić jak wygląda faktycznie stan finansów w prowincji ze względu na różnice poglądów między premier Kathleen Wynne i biurem ontaryjskiej audytor generalnej.

NDP

Partia ta przewiduje wieloletnie deficyty ze względu na duże wyższe wydatki na służbę zdrowia i usługi socjalne.

1. Pięć następujących po sobie deficytów, które miałyby wynosić 3,3 mld dolarów w 2018/2019 i miałyby osiągnąć ponad 5 mld w roku 2020/2021 zanim zmniejszyłyby się do 1,9 mld w roku 2022/2023.

2. Nie ma dokładnej daty kiedy powróciłyby zbilansowane budżety.

PODATKI
Partia Liberalna


W ostatnim swoim budżecie, który jest de facto programem wyborczym liberałów, deklarują oni: 1. Zmianę progów podatkowych (tax brackets).
2. Procenty podatkowe dla około 8,6 mln osób pozostałyby mniej więcej takie same ale 1,8 mln zapłaciłoby więcej o około 200 dol., natomiast około 700 tys. osób płaciłoby mniej o około 130 dol. rocznie.

3. Brak zmian w podatkach korporacyjnych.
4. Zwiększenie dostępu pracownikówprywatnegosektoradoplanów emerytalnych dostępnych w miejscu pracy.
5. Kolejny wzrost podatków od papierosów w 2019 roku o 4 dol. na kartonie jest to drugi rok wzrostu tych podatków.

Partia Konserwatywna

Konserwatyści deklarują zmniejszenie wielkości rządu i obcięcie podatków ale pozostaje kwestia ile deklaracji programowych zawartych w poprzednim programie byłego lidera Patricka Browna pt. “People’s Guarantee” zostanie przejętych. Do tej pory Ford obiecał:

1. Odwołać planowany przez liberałów wzrost minimalnej płacy z 14 do 15 dol. w przyszłym roku.

2. Wprowadzenie kredytów podatkowych od podatków od dochodów dla pracowników zarabiających minimalną stawkę tak aby ktokolwiek zarabia mniej niż 28 tys. dol. rocznie nie płacił ontaryjskiego segmentu podatku od dochodu.

3. Obcięcie stopy opodatkowania korporacji z 11,5 do 10,5 proc. w celu przyciągnięcia nowych firm do Ontario.

4. Program rabatów podatkowych aby w ten sposób pokryć koszt opieki nad małymi dziećmi do wysokości 6750 dol. rocznie, a rodziny o niższych dochodach otrzymałby zwrot 75 proc. wydanych na ten cel pieniędzy.

5. Być może zostanie odwołany 15-proc. podatek płacony przy zakupie nieruchomości przez osoby, które nie są rezydentami Kanady.

6. Redukcja podatków dochodowych dla klasy średniej o 20 proc. dla osób zarabiających między 42.960 a 85.923 dol. rocznie ale nie ma informacji w jaki sposób miałoby to być sfinansowane.

7. Obcięcie podatków od benzyny o 10 centów na litrze, poprzez wyeliminowanie wprowadzonego przez liberałów 4,3-centowego podatku od zanieczyszczeń na każdym litrze benzyny, a jednocześnie obniżenie podatku odprowadzonego od każdego litra benzyny do kasy prowincji o 5,7 centów.

8. Zmniejszenie podatków płaconych przez małe firmy z 3,5 proc. do 3,2 proc.

NDP

NDP tłumaczy, że zwiększone wydatki i deficyty budżetowe będą częściowo spłacone przed podwyższenie podatków.

1. Podwyższenie podatków korporacyjnych z 11,5 proc. do 13 proc., przy jednoczesnym utrzymaniu wcześniejszych redukcji podatków wprowadzonych przez liberałów wobec małych biznesów.

2. Wzrost podatków od dochodów o 1 proc. dla osób, które arabiają ponad 220 tys. dol. i 2 proc. dla osób o dochodach wyższych niż 300 tys.
3. 3-proc. podatek od luksusowych samochodów w cenie powyżej 90 tys.

4. Wprowadzenie podatków od spekulacji, podobny do tego jaki wprowadził rząd NDP w Kolumbii Brytyjskiej, który płaciliby zarówno Kanadyjczycy jak i obcokrajowcy kupujący nieruchomości do spekulacji.

5. Rozszerzenie dostępności emerytur poprzez zmniejszenie potencjalnych barier, które uniemożliwiają w chwili obecnej zapisanie się przez wielu ludzi do wspólnych grupowych planów emerytalnych.

6. Zmiana prawa pracy tak aby zagwarantować wszystkim osobom zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin na stałe etaty trzech tygodni płatnego urlopu, czyli o tydzień więcej niż w chwili obecnej

ENERGIA ELEKTRYCZNA

Partia Liberalna

W związku z decyzją sprzedania 60 proc. Hydro One i podniesienia kosztów elektryczności liberałowie są w poważnie krytykowani. Ich plan:


1. WprowadzonyprzeznichFair Hydro Plan oferuje 25-proc. redukcję opłat za elektryczność, dając jeszcze większe oszczędności osobom mieszkającym na terenach wiejskich (40-50 proc.).

2. Specjalny fundusz, który istnieje od października mający pomóc Ontaryjczykom, którzy nie kwalifikują się na programy dla najniżej zarabiających aby mogli kupować urządzenia pozwalające im oszczędzać elektryczność, w tym elektrooszczędne żarówki, energooszczędne lodówki i inne urządzenia gospodarstwa domowego oraz lepsze uszczelnianie domu.

Partia Konserwatywna

Doug Ford zadeklarował, że wyrzuci z pracy szefa Hydro One, który zarabia 6 mln dol. jednakże od czasu kiedy Hydro One zostało sprywatyzowane to nie w gestii rządu prowincji leży taka decyzja. Oto inne punkty:

1. Obcięcie rachunków elektryczności o 12 proc., poza owymi 25 proc. obiecanymi przez liberałów i powrót do sytuacji, w której wszystkie dywidendy z Hydro One będą przeznaczone dla rodzin ontaryjskich.

2. Wprowadzenie ustawy, która działałaby retroaktywnie, gdzie wysocy urzędnicy i członkowie zarządu w dziedzinie energetyki nie dostawaliby ogromnych odpraw, kiedy straciliby pracę.

NDP

Partia ta planuje zmniejszyć rachunki za elektryczność o 30 proc., a ponadto:
1. Odkupić z powrotem Hydro One aby stało się w 100 proc., jak poprzednio, własnością rządu poprzez wydanie 4,1 mld dol. aby odkupić część, która została sprzedana prywatnym inwestorom.

2. Obniżyćo30proc.cenęelektryczności, a poza miastem o około 15 proc.

3. Zakończyć system, gdzie stawki za energię elektryczną uzależnione są od pory dnia i wprowadzić stałą opłatę 10,3 centa za kWh, w chwili obecnej wahają się one między 6,5 a 13,2 za kWh w zależności od pory dnia.

4. Rozpocząć negocjacje z rządem federalnym aby wyeliminować podatek federalny HST ze wszystkich opłat za elektryczność.

SŁUŻBA ZDROWIA

Partia Liberalna


1. Zainwestuje 822 mln dol. aby zwiększyć opiekę zdrowotną w szpitalach i zainwestować w infrastrukturę. Jest to największy roczny wzrost od ponad dziesięciolecia.
2. Wyda 300 mln dol. przez okres 3 lat na zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek w każdym ośrodku opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi oraz zwiększy liczbę godzin, które pielęgniarki spędzają z pacjentami do roku 2022.
3. Wprowadzi program pokrywania kosztów leków na receptę i opieki stomatologicznej, który obejmie 80 proc. często używanych leków i kosztów dentystycznych.
4. Rozwinie program OHIP+ aby pokrywał on koszty leków dla seniorów, co ma kosztować 575 mln;
5. Wyda 2,1 mld dol. aby odbudować system opieki nad ludźmi z problemami psychicznymi i zatrudni 3500 nowych pielęgniarek do końca roku.

Partia Konserwatywna

Jak wiadomo Partia Konserwatywna nie wydała jednoznacznego programu, który miałby zastąpić program byłego lidera tej partii ale do tej pory Ford obiecał:

1. Dodać 15 tys. nowych łóżek przez najbliższe 5 lat i 30 tys. nowych łóżek przez okres następnych 10 lat dla osób wymagających stałej opieki.

2. Zakończyć tzw. hallway medicine czyli sytuacje, kiedy zatłoczone szpitale wymagają aby pacjenci spędzali dużo czasu na korytarzach. Nie wiadomo jakie są szczegóły tego planu.

3. Wydać 1,9 mld dol. przez następne 10 lat na leczenie ludzi z uzależnieniami i problemami psychicznymi.

4. Zachęci więcej lekarzy aby przeprowadzili się do północnego Ontario poprzez redukcję ich prowincyjnej części podatków od zarobków nawet do zera.

5. Jest przeciwko zaplanowanym do budowy w Ontario punktom bezpiecznego zażywania narkotyków, szczególnie w dzielnicach mieszkalnych.

6. Zainwestuje 98 mln dol. rocznieabyzapewnićopiekęstomatologiczną dla emerytów o niskich zarobkach.

NDP

NDP obiecała całkowite przebudowanie systemu dostępności leków i opieki dentystycznej, a także ogromny wzrost nakładów na szpitale i powołanie nowego ministerstwa ds. zdrowia psychicznego uzależnień.

1. Zainwestuje 19 mld dol. przez 10 lat w szpitale, 2000 nowych miejsc w szpitalach i 15 tys. miejsc dla ludzi wymagających stałej opieki do roku 2023.

2. Sfinansuje większą liczbę pracowników szpitalnych aby pacjenci krócej czekali i aby było mniej odwołanych operacji, a także zlikwiduje arbitralne ograniczenia liczby przeprowadzanych zabiegów spowodowane brakiem personelu.

3. Wprowadzi program Pharmacare czyli program zapewniający bezpłatne leki o wartości 475 mln dol., który będzie pokrywał 125 najczęściej przepisanych leków, w tym wiele leków na raka, a także leków potrzebnych ludziom, którzy zmieniają płeć.

4. Rozszerzy programy pokrywające leczenie dentystyczne na pracowników kontraktowych w niepełnym wymiarze godzin, a także dzieci z domów o niższych dochodach i seniorów, którzy żyją bez emerytury lub bez ubezpieczenia stomatologicznego. Wszystko to będzie kosztować w pierwszym roku 670 mln dol.

5. Zatrudni 4500 nowych pielęgniarek w pierwszym roku u władzy.

EDUKACJA

Partia Liberalna

  1. 625 mln dol. dodatkowych finansów na edukację i 300 mln na poprawę specjalnych programów edukacyjnych.
  2. Jako część inwestycji wysokości 2,5 mld dol. przewiduje się bezpłatną, całodniową opiekę nad dziećmi zanim pójdą do szkoły, począwszy od 2020 roku.
  3. Oferuje stypendia OSAP dla studentów z rodzin o niższych dochodach aby pokryły opłatę czesnego.
  4. Przeznacza 411 mln dol. na finansowanie programu dla szkół średnich, w których uczniowie mogą uczyć się zawodu.

Partia Konserwatywna

Ford zapowiada całkowitą analizę i przebudowę programu szkolnego we wszystkich głównych przedmiotach.

1. Chce odwołać wywołujący kontrowersje liberalny program Sex Ed, czyli wychowania seksualnego, twierdząc, że wprowadzi bardziej odpowiedni dla wieku i tylko taki, który będzie wynikać z konsultacji z rodzicami.

2. Zmieni sposób nauczania matematyki, szczególnie tzw. Discovery Math.

3. Zwiększy mandat instytucji, która rozpatruje skargi w sprawie naruszenia prawa do wolności słowa.

NDP

Sformułowała dziesięcioletni plan kapitałowy o wartości 16 mld dol.

1. Zmieni wszystkie zadłużenia nowych studentów na stypendia i anuluje procenty dla wszystkich, którzy mają prowincyjne zadłużenie studenckie.

2. Stworzy ponad 200 tys. nowych miejsc dla dzieci w żłobkach i przedszkolach, co jest 51proc. wzrostem wobec obecnego poziomu.

3. Zakończy tzw. testowanie standaryzowane.

4. Wstrzyma zamykanie szkół.

5. Spowoduje, że opieka nad dziećmi będzie bezpłatna dla rodzin zarabiających 40 tys. lub mniej. Ostateczny cel jest taki aby koszty opieki nad dziećmi wynosiły przeciętnie 12 dol. dziennie. Będzie to kosztowało 375 mln dol. po pierwszym roku, 1 mld w kolejnym roku, a do roku 2023 około 3 mln dol. rocznie.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.