Z Budapesztu do London City

0

PLL LOT od lutego 2019 r. uruchomią bezpośrednie połączenia z Budapesztu do London City – poinformował w Budapeszcie prezes spółki Rafał Milczarski. Rejsy na tej trasie będą wykonywane dwa razy dziennie nowymi samolotami typu Embraer 190. To 101. połączenie narodowego przewoźnika.

Polski przewoźnik bezpośrednie loty na trasie Budapeszt-London City zainauguruje 19 lutego 2019 r. LOT już lata z Budapesztu. 3 maja br. uruchomił rejsy z węgierskiej stolicy do Nowego Jorku, a 5 maja do Chicago w USA.

“Dziś LOT ogłosił uruchomienie 101. połączenia w swojej siatce. Od lutego przyszłego roku będziemy latać z Budapesztu do London City. Otwieramy nowy rozdział na Węgrzech, po uruchomieniu połączeń z Budapesztu do Nowego Jorku, Chicago i Krakowa wzbogacamy ofertę o dodatkowe dwa rejsy dziennie właśnie do London City. To najwygodniejsze lotnisko dla tych, którzy chcą dostać się w najkrótszy i najwygodniejszy sposób do centrum miasta” – powiedział w czwartek Milczarski.

Jak dodał, nowe połączenie LOT-u jest skierowane m.in. do ruchu korporacyjnego i może przyczynić się do zacieśniania relacji biznesowych i gospodarczych między Węgrami a Wielką Brytanią. Prezes przekazał, że rocznie między Budapesztem a Londynem podróżuje prawie 1,4 mln mln pasażerów.

Minister Spraw Zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział, że dla węgierskich pasażerów podróżujących z Londynu nowe połączenie LOT-u jest doskonałą alternatywą dla obecnej oferty rejsów do Budapesztu.

“Lotnisko London City jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum Londynu, w porównaniu z innymi lotniskami, jak Heathrow, Gatwick, Stansted, czy Luton. Połączenie LOT-u jest skierowane m.in. do ruchu korporacyjnego. Przyczyni się to do zacieśniania relacji biznesowych i gospodarczych między Węgrami a Wielką Brytanią” – powiedział Szijjarto.

Jak dodał, w związku z Brexitem, Węgry chcą zrobić wszystko, żeby relacje z Wielką Brytanią były jak najlepsze. “Wielka Brytania jest naszym istotnym partnerem gospodarczym, wielu naszych menedżerów podróżuje do Londynu. Nowe połączenie LOT-u przyczyni się do wzrostu potencjału gospodarczego między naszymi krajami” – powiedział.

Przekazał, że Węgry są zainteresowane rozwojem połączeń zagranicznych z budapeszteńskiego lotniska. Przypomniał, że LOT już z niego lata do USA. “Mamy dalsze plany związane z LOT-em” – dodał.

Kam Jandu z lotniska w Budapeszcie podkreślił, że LOT jest ważnym partnerem w tym porcie, który przyczynia się do wzrostu liczby pasażerów z niego podróżujących. “To atrakcyjne połączenie dla naszego portu. Jest to także kolejny ważny krok w naszych wspólnych staraniach o poprawę oferty dla pasażerów latających przez nasze lotnisko” – powiedział. Dodał, że port w ubiegłym roku obsłużył 14 mln pasażerów. Lotnisko London City Airport jest dogodnie zlokalizowane w londyńskich dokach (w dzielnicy Royal Docks). Jest położone najbliżej biznesowego i finansowego centrum Londynu – w odległości około 9,6 km od City.

Samoloty LOT-u będą startowały z Budapesztu codziennie (oprócz niedziel) o godz. 7, by lądować na London-City Airport o godz. 8.45, a także o 17.15 (poza sobotami) z lądowaniem o godz. 19. Powrotne z London City zaplanowane są na 9.15 czasu lokalnego z lądowaniem w Budapeszcie o 12.45 oraz na 19.30 z przylotem do stolicy Węgier o godz. 23.

Ze względu na stosunkowo krótki pas startowy i stromy kąt podejścia loty do London City są skomplikowane pod względem operacyjnym i tylko kilka rodzajów samolotów jest uprawnionych do latania z tego portu. Spółka tłumaczy, że aby być obecnym w London City, LOT zdecydował się na leasing od firmy NAC czterech nowych samolotów Embraer E-190, które do końca tego roku zostaną dostarczone bezpośrednio z fabryki producenta w Brazylii. Nowy E-190 będzie miał na pokładzie 106 foteli.

Do Nowego Jorku i Chicago LOT lata dreamlinerami, a rejsy z Krakowa do Budapesztu obsługiwane są przez Bombardiery Q400. Według spółki daje to potencjał ponad 400 tys. pasażerów w skali roku na tych trasach.

LOT w ubiegłym roku przewiózł 6,8 mln pasażerów, czyli o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym roku planuje osiągnąć pułap 9 mln pasażerów, a w 2019 r. przekroczyć 10 mln.

Przewoźnik ma 55 samolotów (łącznie z maszynami partnerskiej linii Nordika z Estonii i wyleasingowanymi od rumuńskiego przewoźnika Blue Air daje to w sumie prawie 70 maszyn). Samoloty LOT-u wykonują bezpośrednie rejsy z Warszawy do Nowego Jorku, Chicago, Los Angeles, Toronto, Pekinu, Seulu, Tokio i Singapuru.

Do końca 2019 r. do floty zostanie włączonych pięć kolejnych samolotów B787 Dreamliner, dzięki czemu ich liczba wzrośnie do 15. Przewoźnik czeka też na kolejne z zamówionych wąskokadłubowych Boeingów 737 MAX 8, których liczba do końca 2019 r. wzrośnie z czterech obecnie do 12. W lipcu br. zakończą się dostawy sześciu dodatkowych Embraerów 195, a do końca roku do floty zostaną dołączone cztery Embraery 190.

Z Budapesztu
Aneta Oksiuta

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.