Znani pisarze o futbolu

0

George Orwell (m.in. autor “Folwarku zwierzęcego”): “Futbol nie ma nic wspólnego z fair play. To nienawiść‚ zazdrość‚ samochwalstwo‚ pogarda dla przepisów i sadystyczna przyjemność z bycia świadkiem przemocy. Inaczej mówiąc‚ to wojna minus wystrzały”.

Milan Kundera (m.in. autor “Nieznośnej lekkości bytu”): “Istnieje coś takiego, jak codzienna, zwyczajna, pospolita ekstaza: ekstaza gniewu, ekstaza prędkości za kierownicą, ekstaza rozdzierającego uszy hałasu, ekstaza na stadionie piłkarskim”.

Oscar Wilde (m.in. autor “Portretu Doriana Graya”): “Rugby to gra barbarzyńców‚ uprawiana przez dżentelmenów. Futbol to gra dżentelmenów uprawiana przez barbarzyńców … Piłka nożna to świetna gra dla twardych dziewczyn, w którą nie powinni grać wątli chłopcy”.

Vladimir Nabokov w autobiografii “Pamięci przemów”: “Miałem bzika na punkcie stania na bramce. W Rosji i w krajach łacińskich tę rycerską sztukę zawsze otaczał nimb szczególnej chwały. Za powściągliwym, samotnym, niewzruszonym mistrzem bramki biegną ulicami zauroczeni chłopcy. Jako obiekt rozemocjonowanej adoracji może on rywalizować z matadorem i asem pilotażu. Jego sweter, czapka z daszkiem, nakolanniki, rękawice sterczące z bocznej kieszeni szortów odróżniają go od reszty drużyny. Jest samotnym orłem, człowiekiem zagadką, ostatnią deską ratunku”.

Bohumil Hrabal (m.in. autor ” Pociągów pod specjalnym nadzorem”, zawzięty kibic piłkarski): “Futbol to gra przypominająca drzwi w gospodzie, drzwi, które powstrzymują napór dziesięciu ludzi, którzy usiłują wydostać się z gospody na zewnątrz, lecz równocześnie dziesięciu innych ze wszystkich sił stara się przez te same drzwi do niej wejść”.

Jorge Luis Borges (m.in. autor “Księgi piasku”):”Piłka nożna jest popularna, bo głupota jest popularna”.

Jean-Paul Sartre (m.in. autor “Przy drzwiach zamkniętych”): “W futbolu wszystko komplikuje obecność przeciwnej drużyny”. Albert Camus ( grał w piłkę za młodu, mój ulubiony pisarz, autor m.in. “Dżumy”, “Obcego”): “Prawie wszystko, co wiem o obowiązkach i moralności, zawdzięczam uprawianiu sportu i temu, czego się stojąc na bramce nauczyłem”.

Stanisław Lem (futurolog, pisarz science fiction, m.in. autor “Solaris”): “Każdy ma swoje własne zamiłowania: piłka nożna, kopulacja, picie piwa z puszki. Mnie natomiast ogromną przyjemność sprawia dowiadywanie się różnych ponurych rzeczy z trudnych książek”.

Poleć:

O Autorze:

Jerzy Klechta

Jerzy Klechta – dziennikarz prasowy i telewizyjny. W zawodzie od przeszło 50 lat. Autor ponad 20 książek.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.