100 Lat Polskiego Humoru – spotkanie z Marią Nowotarską w Montrealskiej Kawiarni Literackiej

0

24 maja br. Montrealska Kawiarnia Literacka jako specjalnego gościa zaprosiła artystkę świetnie znaną nie tylko Polonii wielu miast kanadyjskich, w tym również i Montrealu, ale Polonii rozsianej po całym świecie. Jest nią polska aktorka, Maria Nowotarska, dyrektor artystyczny i założyciel Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto. Przez 26 lat działalności ten niezwykły teatr wystawił ponad 100 spektakli i zaliczył ponad 300 podróży.

Przed rozpoczęciem części artystycznej przywitała gości współzałożycielka kawiarni Jolanta Duniewicz, a następnie głos zabrał Konsul Generalny Dariusz Wiśniewski.

W swojej krótkiej przemowie podziękował Kawiarni Literackiej za jej działalność jak również innym polonijnym instytucjom, które w Konsulacie Generalnym RP organizują wydarzenia kulturalne. Podkreślił, że rolą konsulatu oraz jego pracowników, na czele z konsulem generalnym jest służenie polskiej diasporze. Dlatego tak ważna jest współpraca konsulatu z Polonią i szerokie otwarcie drzwi tej najważniejszej montrealskiej polskiej placówki dla organizacji, które są promotorami polskiej kultury. Montrealska Kawiarnia Literacka jak najbardziej się do nich zalicza i konsul wyraził słowa uznania dla jej działalności.

Pani Maria Nowotarska

100 Lat Polskiego Humoru – taki był temat spotkania i pani Maria Nowotarska znakomicie go wypełniła utworami wybitnych polskich poetów: Kazimierza Przerwy Tetmajera, Ildefonsa Gałczyńskiego, Ludwika Kerna i Stefanii Grodzieńskiej. Po pierwszym, długim, pełnym dynamiki wierszu Kazimierza Przerwy Tetmajera “Jak Janosik tańczył z cesarzową”, którego recytacja mogłaby zmęczyć niejedną aktorkę, pani Maria zmieniła kostium i po kilkusekundowej przerwie zaczęła sypać jak z rękawa fraszkami i wierszami, włączając w niektóre scenki osoby z publiczności. A propos zmiany kostiumów. Do każdego wiersza był wprowadzony nowy element, w postaci kapelusza czy nakrycia głowy, albo długiego szala, imitującego strój plażowy do niezwykle zabawnego tekstu Stefanii Grodzieńskiej “Na urlopie”. Widownia żywo i entuzjastycznie reagowała po każdym utworze, nagradzając go śmiechem i oklaskami.

Przerwy pomiędzy wierszami były wypełnione muzyką fortepianową w wykonaniu Radosława Rzepkowskiego oraz wywiadem przeprowadzanym przez gospodynię wieczoru, dziennikarkę Bożenę Szarą, która podzieliła się też z widownią informacjami na temat działalności pani Marii i jej kariery aktorskiej. Wspomniała, że z okazji 25-lecia Salonu zostały wydane dwie książki o tym niezwykłym, torontońskim teatrze, w tym jedna w postaci albumu pt. “Teatr bez granic”. Rozmowy w kuluarach przy kawie, herbacie i ciastkach zakończyły wspaniałe spotkanie, a panią Marię otoczyło grono wielbicieli teatru i poezji, spragnionych więcej informacji na temat tej niezwykłej instytucji, jaką jest torontoński Salon Poezji, Muzyki i Teatru.

Poleć:

O Autorze:

Beata Gołembiowska

Beata Gołembiowska – pisarka, autorka powieści Żółta sukienka, Malowanki na szkle, Lista Olafa, Droga do Wilenii oraz książek–albumów – W jednej walizce i Teatr bez granic. Kocha przyrodę, ceni ciszę, a w ludziach – tolerancję.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.