Barack Obama w Afryce

0

W czasie wizyty w Kenii były prezydent USA Barack Obama w poniedziałek wziął udział w otwarciu centrum młodzieżowego, będącego projektem jego przyrodniej siostry. Obama odwiedził też rodzinną wioskę swojego ojca Kogelo.

Obama zdecydował się na publiczne wystąpienie przy okazji inauguracji centrum młodzieżowego Sauti Kuu (“silne głosy” w języku suahili), założonego przez jego przyrodnią siostrę Aumę Obamę. “To wielka radość być z powrotem wśród ludzi, którzy są dla mnie rodziną. Właściwie każdy tutaj jest moim kuzynem” – żartował Barack Obama.

This slideshow requires JavaScript.

Poprzednio Obama odwiedził Kenię w 2015 roku, gdy był jeszcze urzędującym prezydentem. Wówczas jednak nie pojechał do Kogelo, gdzie żył i zmarł jego ojciec, którego widział tylko raz w życiu. Tym razem były prezydent USA zdecydował się na przyjazd do tej wioski, gdzie po raz pierwszy od 2006 roku odwiedził grób ojca.

Barack Obama przybył do Kenii w niedzielę; spotkał się z prezydentem Uhuru Kenyattą i przywódcą opozycji Railą Odingą.

Po zakończeniu pobytu w Kenii poleciał do RPA, gdzie wygłosił przemówienie z okazji 100. rocznicy urodzin Nelsona Mandeli.

•••

Żyjemy w dziwnych i niepewnych czasach, a każdy dzień przynosi “niepokojące nagłówki” – oświadczył we wtorek w Johannesburgu były prezydent USA Barack Obama. Przemawiał z okazji przypadającej w środę 100. rocznicy urodzin byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli.

W swoim wystąpieniu Obama przypominał historię życia Mandeli, cytował go oraz nawiązywał do jego walki z rasizmem i uprzedzeniami. Słowa amerykańskiego polityka były witane owacyjnie przez 15 tys. osób zgromadzonych na stadionie w Johannesburgu.

Były prezydent USA wskazał na “niezwykłą transformację”, która miała miejsce na świecie od czasów narodzin laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1993 roku. Jak jednak zastrzegł, “poprzednie struktury przywilejów, siły, niesprawiedliwości oraz wyzysku nigdy całkowicie nie zniknęły (…)”, a “walka o podstawową sprawiedliwość nigdy nie jest ostatecznie zakończona”.

“Nawet w demokracjach jak USA segregacja rasowa i systemowa dyskryminacja były prawem w niemal połowie kraju oraz normą w drugiej połowie” – powiedział. “To było zaledwie 100 lat temu” – dodał.

Obama podkreślił “druzgocące skutki kryzysu finansowego z 2008 roku oraz nierozważne zachowanie elit”. Jak ocenił, nowy porządek ekonomiczny doprowadził do korupcji na “epicką skalę”. Jego zdaniem dał on również “ludziom biznesu” wielki wpływ na politykę mimo, iż “żyją (oni) coraz bardziej odizolowani od zwykłych ludzi”.

W jego ocenie popularna stała się obecnie “polityka strachu oraz frustracji”. “Żyjemy w dziwnych i niepewnych czasach, a każdy dzień przynosi niepokojące nagłówki” – stwierdził.

Prezydent USA ostrzegł też przed ryzykiem automatyzacji pracy oraz zapewnił o sprawiedliwości progresywnego systemu podatkowego. Wezwał do przezwyciężenia “charytatywnej mentalności” i zwiększenia inwestycji, gdyż “talenty są wszędzie”. Opowiedział się jednoznacznie za demokracją mimo, iż “ludzie mówią obecnie o jej końcu”.

Konkludując stwierdził, że więcej ludzi powinno kierować się ideami Mandeli. “Nie potrzebujemy tylko jednego lidera, ale bardzo potrzebujemy wspólnego ducha” – ocenił.

Przed wystąpieniem Obamy przemawiał prezydent RPA Cyril Ramaphosa. Zapowiadając go stwierdził, że były amerykański przywódca – podobnie jak Mandela – “jest inspiracją dla tych wszystkich, którzy pracują dla stworzenia lepszego świata”.

Nelson Mandela, jeden z przywódców i symboli ruchu przeciw apartheidowi oraz prezydent RPA w latach 1994–1999, zmarł w 2013 roku w wieku 95 lat. Na pogrzebie noblisty obecny był Obama, który sprawował wtedy urząd prezydenta USA. Przed uroczystościami mówił o sobie, że jest “jednym z nieliczonych milionów osób, które czerpały inspiracje z życia Mandeli”.(

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.