Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

0

Borykająca się od lat z brakami kadrowymi Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z innych krajów UE – podała dpa, powołując się na wypowiedź rzecznika ministerstwa obrony Niemiec. Powszechna służba wojskowa w tym kraju została zniesiona w 2011 roku.

– Bundeswehra będzie rosła. Do tego potrzebujemy wykwalifikowanego personelu i dlatego szczegółowo analizujemy wszystkie możliwe opcje – powiedział dpa w sobotę rzecznik niemieckiego resortu obrony.

Jak wskazał, możliwość przyjmowania do służby obywateli innych państw unijnych zawarto już w białej księdze Bundeswehry w sprawie polityki bezpieczeństwa z 2016 roku, „a teraz została włączona do opracowywanej na nowo strategii personalnej”.

Specjalizujący się w polityce bezpieczeństwa deputowany socjaldemokratycznej SPD Karl-Heinz Brunner w wypowiedzi opublikowanej w sobotę przez bawarski dziennik „Augsburger Allgemeine” podkreślił, że „potrafi sobie wyobrazić nabór obywateli państw UE”. Zastrzegł jednak, że „jeśli przyjmowani będą obywatele innych krajów, np. w zamian za obietnicę uzyskania niemieckiego paszportu, Bundeswehra mogłaby zamienić się w swego rodzaju armię najemników”.

Ekspert ds. obronności Florian Hahn ze współrządzącej w Niemczech CSU powiedział tej samej gazecie, że „w ramach europejskiej swobody przepływu osób mogą być rozwijane nowoczesne modele” naboru wojskowego, pod warunkiem, że „wyjaśnione zostaną kwestie lojalności”.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.