Elektryczny motocykl wrocławskich studentów

0

Studenci Politechniki Wrocławskiej skonstruowali elektryczny motocykl LEM Thunder, który w lipcu wystartuje w zawodach SmartMoto Challenge w Barcelonie. Studenci dążą też do tego, aby motocykl wziął udział w Rajdzie Dakar.

Elektryczny motocykl został skonstruowany przez studentów działających w ramach Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych.

LEM Thunder to lekki motocykl crossowy. Pojazd waży 120 kg. Jak podkreślają konstruktorzy, na jednym ładowaniu baterii może przejechać 90 minut z prędkością 120 km/h. Moc jego silnika to 30 kW.

Prezes Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Wojciech Pawlak powiedział PAP, że prace nad motocyklem trwały około 11 miesięcy. Wyjaśnił, że przy pracach nad pojazdem największą trudność sprawiła część elektryczna projektu. “Nie są to już małe moce. (…) Musimy poświęcić więcej czasu na testy, jak i zdecydowanie więcej pieniędzy na to, żeby motocykl był naprawdę na najwyższym poziomie” – powiedział prezes koła. “Pierwszy raz korzystamy z tak wysokiej mocy i robimy tak pojemną baterię” – dodał.

W produkcji motocykla zastosowano m.in. druk 3D oraz baterie litowo-jonowe. “To technologia, która mocno się rozwija. Polska za kilka lat ma być jednym z największych producentów baterii litowo-jonowych, więc myślę, że powinniśmy na uczelniach i w naszych projektach badać, jak bardzo wytrzymałe są takie baterie i jak zachowują się w warunkach ekstremalnych. Jeśli mamy w przyszłości przejść na pojazdy elektryczne, musimy mieć to naprawdę dopracowane” – tłumaczył Pawlak.

Motocykl w połowie lipca wystartuje w zawodach SmartMoto Challenge, które odbędą się w Barcelonie. Studenci PWr już pięciokrotnie brali udział w zawodach w Hiszpanii; w 2014 i w 2017 r. zajęli pierwsze miejsce, w innych latach zajęli miejsce trzecie.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.