Karta stałego pobytu – konieczna?

0

Z przyjemnością informuję, że od 1 czerwca 2018 moje biuro znajduje się w Mississaudze pod adresem 90 Burnhamthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). Telefon do mnie jest 416- 414-2426, a e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Karta stałego mieszkańca Kanady, czyli Permanent Resident Card, to ciągle nie do końca zrozumiały temat. Przede wszystkim posiadanie karty lub posiadanie ważnej karty nie jest wcale wyznacznikiem, czy dana osoba spełnia wszystkie warunki, jakie stały mieszkaniec Kanady musi spełniać.

Co to znaczy? Na przykład to, że jeśli karta wygasa lub wygasła, to nie jest to wcale konieczne, aby ją przedłużać. Czyli nawet wtedy, jeśli karta nie jest ważna, stały mieszkaniec Kanady ciągle ma pobyt stały. Mówiąc prościej: pobytu stałego nie traci się dlatego, że wygasła karta.

Do czego więc służy karta pobytu stałego? Służy ona tylko i wyłącznie to tego, aby osoba, która wyjechała z Kanady, mogła do Kanady wrócić samolotem. Dlaczego napisałam “samolotem”? Dlatego, że jest to bardzo ważna – kluczowa – informacja.

Ważna karta stałego pobytu potrzebna jest do powrotu do Kanady, jeżeli wraca się do Kanady samolotem. Jeśli jej nie ma lub jest nieważna, nie zostanie się wpuszczonym do samolotu, chyba że stały mieszkaniec Kanady, który ma pobyt stały i nie jest obywatelem Kanady, otrzyma inny dokument, który wydawany jest w Ambasadzie Kanadyjskiej – tzw. Travel Document. Co więc z osobami, które chcąc wrócić do Kanady nie samolotem?

Otóż jeżeli wrócą przez Stany Zjednoczone samochodem osobowym (lub np. pieszo), to w takim przypadku również nie potrzebują ważnej karty. Oczywiście nie znaczy to, że nie powinny jej mieć ze sobą, jeśli mają ją w posiadaniu! Oczywiście powinny ją mieć i pokazać przekraczając granicę! Mówię tu o przypadkach, kiedy osoba wraca do Kanady przez USA i nie ma już ważnej karty stałego rezydenta.

Czy trzeba więc odnawiać kartę co 5 lat (na tyle jest wydawana)? Niekoniecznie, jeśli stały mieszkaniec nie zamierza podróżować i wracać do Kanady samolotem. Oczywiście, warto ją mieć ważną – nigdy nie wiadomo co się może w życiu wydarzyć. Jeszcze lepiej, według mnie, starać się o obywatelstwo, jeśli jako stały mieszkaniec spełnia się warunki. Ale nie jest to konieczne – i to jest właśnie celem mojego dzisiejszego artykułu.

Bardzo często dzwonią do mnie osoby, z paniką w głosie oznajmiając, że właśnie wyjęli gdzieś z szuflady, przy porządkach, kartę stałego mieszkańca, i ze zgrozą zauważyli, że termin ważności ich karty albo upływa… jutro, albo już upłynął. I co teraz będzie? Nic nie będzie. Zgodnie z tym, co napisałam wcześniej, nic nie będzie i nic się nie zmieni, jeśli osoba ta nie zamierza wyjechać z Kanady i wracać do Kanady samolotem.

Na koniec bardzo ważna informacja o karcie stałego mieszkańca: aby złożyć podanie o kartę stałego mieszkańca, składający o nią podanie musi być fizycznie w Kanadzie. Innymi słowy – nie można wysłać podania o odnowienie karty przebywając poza Kanadą. Jak wcześniej już wspomniałam – w takiej sytuacji składa się podanie o Travel Document.

Czy jest to prosta sprawa do załatwienia? I tak, i nie. Jest to zależne od konkretnej sytuacji składającego podanie, i radziłabym zasięgnąć prawnej porady zanim podejmie się następny krok w tym celu. W dzisiejszych czasach Immigration bardzo dokładnie sprawdza, czy na 100 procent spełnione są warunki rezydenta (residency obligations), a jeśli nie – można popaść w niezłe tarapaty.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tej kolumnie nie są poradami prawnymi – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-604-3325, lub przesłać e-mail: e-immigration@bellnet.ca 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.